Advert
Kosgeb’teki fetöcüler işi yavaşlatıyor mu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kosgeb’teki fetöcüler işi yavaşlatıyor mu!
20.12.2016 09:07:53

 

Kosgeb’teki fetöcüler işi yavaşlatıyor mu!

​Sabah yazarı Şeref Oğuz, bürokrasinin KOBİ’lerin finansmana erişiminde hayati öneme sahip kredi desteğinin KOSGEB tarafından yeterince sağlık olarak işletilmediğini iddia etti.

Oğuz, KOBİ'lerin finansmana erişiminde hayati öneme sahip olan 50 bin liralık kredi desteğine yoğun ilgiye rağmen KOSGEB'in buna hazır olmadığını belirttiği yazısında şunları kaydetti;

KOSGEB Başkanı Recep Biçer bu durumu; kayıt ve bilgi güncellemesi sırasında aynı anda on binlerce KOBİ'nin sisteme girişine bağlıyor.

Söz konusu olan, 50 bin lira üst limitli, 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3'er aylık taksitlerle ödemeli, toplam 36 ay vadeli kredi desteğidir. Başbakan, bu sayede işletmelerin önünün açılacağından bahsetmişti ancak uygulamada ya kasıt veya en iyimser tahminle tedbirsizlik yüzünden işler yürümüyor.

KOSGEB Başkanı; "Hiçbir KOBİ'miz kaygı duymasın, 19 Aralık'ta kayıtlar başlayacak, kredi onay sürecinde öncelik olmayacak" diyor. Peki, böylesine hayati konuda daha tedbirli davranmak mümkün değil miydi? Milyonlarca insanın gün boyu girdiği haber sitelerinde veya benzeri web tabanlı çözümlerde böylesi sorunlar yaşanmaz iken KOSGEB'de neden işler aksar?

Başbakan'ın işi tedbir geliştirmek… KOBİ'lere krediyi Başbakanlık makamında elden verecek hali yok. Bunu, bürokrasiyle ve bu amaçla kurduğumuz kurumlar sağlayacak. Topyekûn mücadelede bürokrasiye düşen; işini hakkıyla yapması, süreçleri durdurmak değil, aksine hızlandırmasıdır.

Aksi halde; "birilerine imtiyaz mı tanınıyor? İhtiyacı olan KOBİ'ler değil, hatırlılara gidecek kredi" gibi son derece yakışıksız söylentiler ortalığı kaplıyor. Burada ben daha da derin bir kaygıdan söz edeceğim.”

O da şudur; acaba bürokraside hala koltuğunu koruyan, gizlenmiş FETÖ'cüler, ekonomiye yönelik tedbirler yürümesin diye, "işlemleri ağırlaştırın, elinizden geldiğince durdurun" talimatı mı almıştır? KOSGEB dâhil ekonomi bürokrasisinde yeni bir FETÖ atağı mı söz konusudur? Takibimiz sürecek.

kosgeb kobi fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert