Kremlin’in esirlerinden Ahtem Çiygöz: Rusya’da Türk olmak suçtur!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kremlin’in esirlerinden Ahtem Çiygöz: Rusya’da Türk olmak suçtur!
24.08.2018 13:49:45

 

Kremlin’in esirlerinden Ahtem Çiygöz: Rusya’da Türk olmak suçtur!

Türkiye’nin girişimleriyle Rusya tarafından serbest bırakılan Kırım Tatarları’ndan Ahtem Çiygöz, “Günümüzde Rusya açık bir ceza evidir. Putin’e karşı çıkanlar milliyetine bakmaksızın hemen cezalandırılmaktadır. Rusya’da Türk olmak, başlı başına bir suçtur” dedi.

Ukrayna Enformasyon Bakanlığı tarafından hazırlanan “Kremlin Esirleri” başlıklı belgeselin gösterimi yapıldı. Gösterimde söz verilen Dünya Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, şu an itibarıyla 27’si Kırım Tatarı olmak üzere toplam 72 kişinin Kremlin’in esiri olduğunu söyledi.

Kremlin’in esirlerinden Ahtem Çiygöz de, tutuklanma, sorgulanma, dava süreci, hapishanede yaşadıklarını bizzat anlatırken, elleri kelepçelendikten sonra ceszaevine götürülürken aklına gelen ilk düşüncenin, “Dünya, neden faşizme izin verdi?” sorusu olduğunu söyledi.

“TEK SUÇUMUZ MİLLETİN YANINDA OLMAK”

Asılsız isnatlarla hapse gönderildiklerini belirten Çiygöz, Rusya tarafından tutuklanan insanların tek suçunun milletinin yanında yer almak ve Rus işgaline boyun eğmemek olduğunu belirterek, maruz kaldıkları muamelenin insanlığa sığmaz derecede olduğunu ifade etti.

Kendisi tutuklu bulunduğu sırada ölen annesinin cenazesine gitmesine dahi izin verilmediğini belirten Ahtem Çiygöz, “Kremlin yönetiminin bu saatten sonra insan haklarından söz etmesi, bu konuda ağzını dahi açması doğru değildir. Ya Putin taraftarı olarak Putin’i ve rejimini öveceksin, ya da Kremlin esiri olacaksın. Günümüzde Rusya açık bir ceza evidir. Putin’e karşı çıkanlar milliyetine bakmaksızın hemen cezalandırılmaktadır. Rusya’da Türk olmak, başlı başına bir suçtur” diye konuştu.

Neşat Ergül – Diriliş Postası    

Rusya Türkiye Kırım Tatarları Ahtem Çiygöz Türk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cemal YEŞİL     2018-08-24 Aynı Türkiye o zaman Türkiyede RTE KARŞI ÇIKMAK Ç
GALERİLER