Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Bölge Finali Samsun’da Yapıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Bölge Finali Samsun’da Yapıldı
17.04.2018 11:14:56

 

Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Bölge Finali Samsun’da Yapıldı

“Genç Sada Kuran-ı Kerim-i Güzel Okuma” yarışması bölge finali, Samsun Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 10 bölgede düzenlenen “Genç Sada Kuran-ı Kerim-i Güzel Okuma”  yarışması 2. Bölge finali Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün himayelerinde Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Samsun İl Müftülüğü Konferans salonunda gerçekleşti. İmam Hatip Liseleri arası  “Genç Sada Kuran-ı Kerim-i Güzel Okuma”  yarışmasına 9 ilden 12 okul katıldı.

 Kuran-ı Kerimi en doğru şekilde güzel seda ile okunmasına teşvik etmek amacıyla düzenlenen programa Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Samsun Ak Parti Eski Milletvekili ve İmam Hatip Platform Başkanı Mehmet Kurt, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, İl Müftü Yardımcısı Abdullah Bilece, Canik Müftüsü Mukadder Arif Yüksel, İlkadım, Canik, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü, Atakum’a İmam Hatip Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı İbrahim Sandıkçı, öğretmenler, öğrenciler veliler ve Samsun halkı katıldı.

İstiklal Marşı  ve saygı duruşunun ardından Dr. Öğretim Üyesi Remzi Ateşyürek’in Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda öğrenciler, Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde okuyabilmek için birbirleriyle mücadele etti. Puanlama jüri üyeleri tarafından tecvid ve mahreç ,yüzünden doğru okuma, makam ve ses değerlendirme esaslarına göre yapıldı.

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programda konuşma yapan Okul Müdürü Zahit Köseoğlu “Değerli konuklar, varoluşumuzdan bu yana Kur’an’la aziz olduk, Kur’an’la yüceldik. Her yönüyle insanlığa gönderilen bir kurtuluş rehberi, Rabbimizi öğreten, varoluş sebebimizi anlatan, nereden gelip nereye gittiğimizi fark ettiren, Hz. Ömer’i, Hz. Hamza’yı, Hz. Musab’ı, Hz. Bilal’i değiştiren, dönüştüren, her harfinde hikmet, her manasında istikamet olan, okunması, ezberlenmesi, dinlenmesi ve yüzüne bakılması dahi ibadet olan bir kitaptır.

İşte böyle bir kitabı, Allah’ın kelamını en güzel okuyan kardeşlerimizi yetiştiren hocalarını ve gençlerimizin Kur’an’la buluşmalarına vesile olarak onlara bırakabilecekleri en güzel mirası bırakan anne ve babalarını kutluyor, öğrenci kardeşlerime başarılar diliyorum” diye konuştu

Jüri Üyeliğini Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Dr. Öğretim Üyesi Remzi Ateşyürek, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kara, Vaiz Mustafa Sarıcaoğlu, İmam Hatip Mustafa Akarslan ve Müezzin Kayyım Murat Ölmez’in yaptığı yarışmada Samsun Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Adem Kara Güzel 93,8 puanla birinci olurken, Yozgat Milli İrade İmam Hatip Lisesi öğrencisi Enes Doğaner 93,8 ile ikinci, Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Sağır 91,4 puanla üçüncü oldu. Öğrencilerin kıyasıya mücadele ettiği “Genç Sada Kuran-ı Kerim-i Güzel Okuma”  bölge finali yarışmasında birincilik ve ikincilik arasında eşitlik olunca değerlendirme esaslarının ilki olan tecvid ve mahreç puanına bakılarak birinci seçildi.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere Atakum Belediyesi sponsorluğunda birinciye yarım altın, ikinciye çeyrek altın, üçüncü ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere gram altın hediye edildi.

“Genç Sada Kuran-ı Kerim-i Güzel Okuma”  bölge finali yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim eden Samsun Valisi Osman Kaymak “Yarışmaya katılan öğrencilerin, öğretmenlerini, ailelerini ve müdürlerini tebrik ediyorum. Allah’tan başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Program, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın Atakum’a İmam Hatip Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı İbrahim Sandıkçı’ya maddi ve manevi katkılarından dolayı hediye takdim etmesiyle sona erdi.

Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert