Kuvvetler ayrılığı için “evet”
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kuvvetler ayrılığı için “evet”
10.04.2017 08:47:09

 

Kuvvetler ayrılığı için “evet”

Devletin doğru yönetilmesi, modernleşmesi, toplumsal sorunların aşılması ve menzile varılması için mekanizma aksanının sorunsuz çalışması gerekiyor. Ancak parlamenter sistemde doğru çalışan bir aksandan bahsetmek mümkün değil.

Yasama, yürütmenin boyunduruğu altındaki, yargı da çoğu zaman bürokratik vesayet kol geziyor. Parlamenter Sistem de hükümet Meclis’ten çıkıyor. Yani tek başına iktidar olan parti istediği gibi at koşturuyor. Bu sistemde yapılan yasaların yüzde 90’ı bakanlar kurulu, yüzde 10’u ise AK Parti grubu tarafından teklif ediliyor. Meclis” in özgün bir iradesi, hükümete akıl vermesi, yönlendirmesi yada yaptırımı söz konusu değil. 7 gün sonra oylayacağımız Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde ise hükümet, Meclis’in içinden çıkmıyor, millet hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini ayrı ayrı seçiyor.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde hükümetin Meclis’e yasa teklifi verme hakkı yok, yasaları sadece Meclis yapacak ve meclis yaptığı yasa Cumhurbaşkanının kararnamesinden üstün olacak. Meclis ayrıca denetleme yetkisine sahip olacak. Cumhurbaşkanına istediği soruyu yöneltebilecek, soruşturma açabilecek, hatta yüce divana gönderebilecek. Milletvekilleri de el kaldırıp, indirme dışında yeni vazifeler elde edecek. Veyasetin, FETÖ gibi çetelerin yuvalandığı yargı ise tamamen sivilleşecek. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile birlikte askeri yargı kaldırılacak. HSK’ya dönecek olan HSYK’nın üye sayısı 13’e düşürülecek. Üyelerin 7’si Meclis tarafından, 4’ü cumhurbaşkanı, adalet bakanı ve bakanlık müsteşarı ise daimi üye olacak. Yani milletin temsilcileri, yargıyı da milletleştirecek. Yargı da bundan böyle FETÖ’ler olmayacak, ideolojik gruplar barınamayacak. Yargı milletin emrinde olacak. Yürütmedeki yetki karmaşasının ilacı da cumhurbaşkanlığı sistemi. Artık Türkiye’yi krize sokan cumhurbaşkanı- başbakan kavgaları bitecek. Anayasa kitapçıkları fırlatılamayacak. Cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığı yetkisi birleştirilecek, hızlı kara mekanizması ortaya çıkacak. Cumhurbaşkanının 5 yıllığına seçilecek olması istikrarı sürekli hale getirecek. EVET dersek Türkiye kazanacak, kronik problemlerimiz kökten çözülecek.

 

Parlamenter Sistem Cumhurbaşkanlığı Sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert