Limon suyunun tedavi ettiği hastalıklar!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Limon suyunun tedavi ettiği hastalıklar!
23.05.2018 13:11:23

 

Limon suyunun tedavi ettiği hastalıklar!

​Antioksidan, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan limon suyu birçok hastalık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Zayıflamayı ve sindirimi hızlandıran etkisi, vücutta enfeksiyonlar üzerinde olumlu etkileri, diş etlerinin güçlendirmesi, vücutta indirgeyici ortam oluşturması gibi birçok etkileri bulunmaktadır.

Bu özellikleri ve daha birçok faydalı etkileriyle hangi hastalık ve rahatsızlıklarda limon suyu içmeniz gerektiğine maddeler halinde göz atalım:

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

Limonda bulunan C vitamini, antioksidan yapısı sayesinde genel enfeksiyonlara etkisiyle birlikte özellikle kış aylarında sık sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI

Limonda bulunan besin maddeleri sayesinde damar içinde biriken yağların temizlemesinde olumlu etkileri vardır. Bu sayede kalp rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olacaksınız.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİLERİ

Bağışıklık sistemi sağlığımız için en önemli olgulardan biridir. Limonda bulunan vitaminler sayesinde zararlı mikroorganizmalara karşı dirençli olacak ve bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz.

GIDA ZEHİRLENMELERİ

Vücuttaki enfeksiyonlarla birlikte bozuk gıdaların yenmesi sonucu oluşan gıda zehirlenmelerinde asitli yapısı sayesinde bu zehirlenmelere karşı sizleri koruyacaktır.

MİNERALLERİN EMİLİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ

Limonda bulunan C vitamini sayesinde çaya eklendiğinde mineral emiliminin olumsuz etkileri ortadan kalkacaktır. Aynı zaman protein içerikli gıdalarla birlikte tüketilmesi proteinin emilimini arttıracaktır.

BÖBREK TAŞINA KARŞI ETKİLERİ

Limon suyunda besin maddeleri idrarda biriken sitrat seviyesini azaltır. Bu sayede böbrek taşlarının oluşumunu azaltacaktır.

EKLEMLER ÜZERİNE ETKİLERİ

Eklemlerin aşırı hareketlenmesi sonucu biriken erik asit seviyesini limon suyu ile düşürebilir ve eklemlerde birikimini önleyebilirsiniz. Ürik asit fazla birikmesi eklemlerde şişmelere ve ağrılara sebep olabilir.

KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLUR

Limon suyu kan şekerinizi dengeler. Erkenden acıkmanızı önler ve sizi tok tutar. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu sayede kilo vermenize yardımcı olur.

SAFRA KESESİ RAHATSIZLIKLARI

Hafif ağrılar olsa da limon suyu safra kesesi rahatsızlıklarına olumlu etkileri bulunmaktadır.

FİBRAMİYOLOJİ

Genel yorgunluk veya enerji azlığı gibi yorumlanabilen fibramiyoloji, limon suyu tüketerek bir nebze önleyebilirsiniz.

KAS AĞRILARI

Özellikle yapılan egzersizler sonrası oluşan kas ağrıları içim limon suyu tüketmek bu ağrıları bir nebze rahatlatacaktır.

TIRNAK KIRILMALARI

İçeriğindeki besin maddeleri sayesinde tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olur ve tırnaklardaki beyaz noktaların yok olmasında yardımcı olur. Bu beyaz noktalar vitamin eksikliğinin belirtileridir.

CİLT ÜZERİNDE ETKİLERİ

Limon suyu cilt üzerinde siyah noktalar ve akneleri temizlemek için en doğal bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz. Limonu veya limon suyunu cildinize sürün ve 4-5 dakika bekledikten sonra durulayın. Cildinizin temizlendiğini siz de göreceksiniz.

DİŞLER ÜZERİNE ETKİLERİ

Limondaki C vitamini sayesinde diş etlerinin güçlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda leke ve plaklanmış dişler için limon kabuklarını rendeleyerek dişlerinizi fırçalayın. Dişleriniz beyazlamasına siz de şahit olacaksınız.

Özellikle sabah uyandığınızda aç karnında suya bir kaç damla limon sıkarak içmenizi tavsiye ediyoruz.

Mide sorunları olanların doktora danışmadan limonlu su tüketmeleri uygun değildir.

Gıdabilinci.com - Gıda Müh. Emir KABOĞLU

limon suyu Bağışıklık sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
misafir     2018-05-23 Kısacası her derde deva mubarek Bir tv sağlık proğramında izlemiştim doktorların açık oturumu vardı Doktorun biri anlattı Amerikada seminere katılmış Amerikan doktorları siz hastalarınıza kalp için kan sulandırıcı ilaç yazmayın Türkiye limon ülkesi bol bol li mon yazın reçeteye demiş Gerçekten çok faydalı ama,diyebet hastalrına kısıtlı öneri yorlar zira şekeri en yüksek olan meyveymiş Bol şifalı sağlıklı günler dileğiğle
GALERİLER