Liselere geçiş sistemi başarılı öğrenciyi özel okula Mecbur bırakmıştır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Liselere geçiş sistemi başarılı öğrenciyi özel okula Mecbur bırakmıştır!
12.04.2018 09:58:46

 

Liselere geçiş sistemi başarılı öğrenciyi özel okula Mecbur bırakmıştır!

​Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, 1 Milyon Dört Yüzbin öğrencinin liselere geçiş sürecinde olduğunu belirterek, bu öğrenciler ne olacak diye sordu.

Özat, sınavlı okul listesine göre Fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri kontenjanı 80 bin yaklaşık yüzde 5, yüzde 5 ise imam hatip ve meslek lisesi teknik bölümleri açıklandığına da dikkat çekerek, “Buna göre şehir bazında yüzde 6 ve daha yüksek dilime giren öğrenciler dışarıda kalacaktır. Oysa ki yüzde 20 lik dilime kadar sıralamaya girmiş öğrenci iyi bir sıralama almış akademik yönden şartları sağlandığında önü açık öğrencilerdir” diye kaydetti.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat şöyle devam etti;

1990 sistemine benzetiliyor doğrudur o dönemde sadece fen ve her şehirde bir iki Anadolu Lisesi sınavlı idi bunun yanında bazı meslek liseleri sınavla alırdı.

Ancak 1990 larda sınavsız liselerde eleme bir nevi yapılmış okumak istemeyen öğrenci sistem dışına çıkmış ya da çıkarılmış liselerde büyük çoğunluk akademik beklentisi olan öğrenciler devam etmekte idi.

Şöyle örnek verebilirim.

İlkokul sınıfımda 40 kişi idik lise son sınıfta saydığımızda sadece 7 kişi lise okuyordu. O dönemde sınavsız liselerde büyük çoğunluk akademik başarıyı yakalamış öğrenci devam ettiğinden veli ve öğrenci için büyük sorun teşkil etmiyordu.

Yine 1990 larda meslek liselerinden iş garantisi vardı. Özellikle bakanlıklara bağlı tarım, sağlık gibi meslek liseleri nitelikli üst düzey öğrenci çekiyordu. Şimdi ise meslek liseleri mesleki beceri eğitiminde niteliği düştüğü gibi mezunlarının iş olanağıda çok düşük veli ve öğrenci bu okullara yönelmiyor.

SINAVSIZ OKULLARA GELİNCE

Artık 12 yıllık kesintisiz eğitim var akademik beklentisi ve seviyesi düşük olanda aynı okulda ve sınıfta % 10 dilimde öğrenciyi velisi kesinlikle bu okullara vermek istemeyecektir.

Sınavlı listeden çıkarılmış akademik başarısı olan okullara kayıt ettirmekleri için o lisenin hinterlandı olan mahalleye taşınmaya çalışacaktır.

Burada ise gözden kaçan şudur bu okul hinterlandında bulunan bölgeden tüm öğrenci kayıt olabileceğinden okulun geçmiş niteliği üst akademik öğrenci yapısı bir anda yok olacaktır.

Yani sınavsız okullar için geçmiş başarılar beklenmemelidir.

Bu okullarda bilişsel boyutta heterojen bir öğrenci yapısı olacağından yani başarısız öğrenci ile başarılı öğrenci aynı sınıfta olacağından

Öğretmen sınıf seviyesine göre ders anlatacak. Öğrenci sınıf seviyesine göre hedef ve güdülenme oluşturacaktır. Burada başarılı öğrencinin akademik başarısı kenetlenecektir.

Üst yüzdelik dilime girmiş ancak sınavlı liseye hak kazanamamış velinin tek alternatifi ise kaçınılmaz olarak özel okullar olacaktır.

Velinin parası yok ise maalesef yüzde 5-7-10-15’lik başarılı öğrenci mahalle okullarında kaybolacaktır.

Problem kontenjanın düşük tutulmasıdır.

Çözüm ise Sınavlı lise listesi sınava girecek öğrencinin az yüzde 20 si kadar kontenjana yükseltilmelidir.

Aksi halde haziran ayında büyük bir karmaşa ve toplumsal şikayet olacaktır.

Bu şekilde bir sistem parası olan öğrencinin okuyup, parası olmayanın okuyamayacağı hale gelmiştir.

Türk Psikolojik Danışma Oğuz Özat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert