Mason Dernekleri Dernekler Kanunu’na muhalefet ediyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mason Dernekleri Dernekler Kanunu’na muhalefet ediyor
08.12.2018 09:15:12

 

Mason Dernekleri Dernekler Kanunu’na muhalefet ediyor

​Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği, özel ve gizli ayin ve törenlerde giydikleri askeri üniformalar ve selamlama yöntemleriyle dernekler kanununa muhalefet ediyor.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği, genel karakter olarak sivil toplum kuruluşu olmaktan çok askeri Nizam’a benzer, paramiliter bir yapı görünümünde.

Kendi aralarında selamlamaları, esas duruşları olan derneğin üyeleriyle kurduğu ilişkiyi kıdeme dayalı hiyerarşi oluşturuyor.

Dernek toplantılarına önlüksüz ve eldivensiz girmek yasak, dernek yöneticileri kendi konumlarına göre regalya adı verilen giysiler kuşanıyor.

Dernekler kanununun 30/C maddesini açık ihlal eden malum derneğin, İçişleri bakanlığı, Valilikler ve İl dernekler müdürlüğü tarafından neden denetlenmediği merak uyandırıyor.

Dernekler Kanunu:

Madde 30- Dernekler;

a) Tüzüklerinde gösterilen amaç ve bu amacı gerçekleştirmek üzere sürdürüleceği belirtilen çalışma konuları dışında faaliyette bulunamazlar.

b) Anayasa ve kanunlarla açıkça yasaklanan amaçları veya konusu suç teşkil eden fiilleri gerçekleştirmek amacıyla kurulamaz.

c) Askerliğe, millî savunma ve genel kolluk hizmetlerine hazırlayıcı öğretim ve eğitim faaliyetlerinde bulunamaz, bu amaçları gerçekleştirmek üzere kamp veya eğitim yerleri açamazlar. Üyeleri için özel kıyafet veya üniforma kullanamazlar.

​Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Dernekler kanunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER