MEB 2023 Vizyon Belgesi’nde Endüstri 4.0 etkisi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
MEB 2023 Vizyon Belgesi’nde Endüstri 4.0 etkisi
28.11.2018 10:43:15

 

MEB 2023 Vizyon Belgesi’nde Endüstri 4.0 etkisi

“Eğitim öğretim sisteminin hedefi, aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi bireyler yetiştirmek olmalıdır.”

Çocuklarımızın benliği Hollywood’dan ve sosyal medyadan gelen aldatıcı mesajlarla kuşatılıyor. Endüstri 4.0 teknolojisi ile yeni tanışırken endüstri 5.0 kapımıza dayandı bile. Bazı fütüristlere göre, “insan-robot bileşimi insanlar (RİNSAN) yapılacak, insanlar DNA yazılım dilini öğrenecek, çocuk sahibi olmak için evliliklere gerek kalmayacak, ölüme bile çare bulunacak! (Tarhan, U. T-İnsan, 2017)

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Vizyon Belgesi’nde “sanayileşmede dördüncü büyük kırılma olarak ifade edilen bu yeni tekillik dönemi; biyolojik, dijital ve fiziksel olanı tek vücutta birleştirmek gayesindedir” diyor. İnsanlığı ve milletimizi bekleyen bu yeni duruma karşı şunu söylüyor: “Bu derin endişeler, bizleri daha insani, daha medeni ve daha adil yeni bir hikâye yazmaya mecbur bırakmaktadır. Eğitim sisteminin çift kanadı temsilen, aklı ve kalbi birleştiren bir yolculuğa ihtiyacı olduğu kesindir. Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli ve ahlaklı bireyler yetiştirmeliyiz.” Milli Eğitim Bakanlığının bu yeni dönemde oynayacağı rol ise şöyle tanımlanıyor; “Türk milletinin toplumsal bütünleşmesinin ve ortak ülküye dayalı, şimdi ve gelecek tasavvurunun inşasına öncülük etmektir.” Bu tasavvur Sayın Cumhurbaşkanımızın şu veciz ifadesiyle takdim edildi: “Eğitim öğretim sisteminin hedefi, aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi bireyler yetiştirmek olmalıdır.”  

Bu hedeflere ulaşmak için dört temel unsurun esas kabul edildiği görülüyor.  Bunlar: “Öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okuldur.” İnsan kaynaklarından oluşan üç temel unsur birleşerek okulu oluşturur. Planlanan iyileştirmelerin gerçekleştirilebilmesi ancak ve ancak bu üç unsurun harekete geçirilmesi ile mümkün olabilir.

MEB 2023 Vizyon Belgesi’ndeki tespitler ve çözümler Türkiye’nin bekası için son derece mühimdir. Fakat yapılacak işler yalnızca bir eğitim bakanıyla başarılamayacak kadar büyüktür. Bu büyük işi başarmak için eğitimin bütün paydaşları çözümün bir parçası olmaya ikna edilmelidir. Aynı zamanda yapılacak faaliyetler belli bir sistematiğe bağlanmalı ve ölçülebilir hale getirilmelidir. Bu amaca matuf olarak Vizyon Belgesi’nde zikredilen, “bakanlığın tüm kararları veriye dayalı hâle gelecektir, bu sayede, eğitim kalitesinin artırılması için ölçme ve değerlendirme yöntemleri etkinleştirilecektir” ifadesi sistemin başarısı için umut vericidir.

Vizyon belgesinde değinilen bir başka önemli konu, “özel yetenekli öğrencilere yönelik tanılama ve değerlendirme araçlarının daha ileri seviyeye taşınacak” olmasıdır. Bu husus medeniyet inşa edebilecek potansiyeldeki üstün yetenekli çocuklarımızın keşfedilmesi açısından son derece mühimdir. Diğer önemli bir konu ise, kâğıda basılan (hard copy) kitapların verimli olarak kullanılamamasıdır. Bu yönde öğrencilerden, öğretmenlerden ve ebeveynlerden çok fazla şikâyetler duyuluyordu. Vizyon Belgesi’nde, “dijital içerik ve becerilerin gelişmesi için ekosistem kurulacak” ifadesiyle probleme çözüm aranması ve atıl halde çalışan FATİH projesinin güncellenmesi için ümit ışığı yakması önemli bir gelişmedir.

MEB 2023 Vizyon Belgesi, aklıselim her vatandaşın benimseyebileceği çözümler sunuyor. Bu çözümlerin ideal biçimde uygulanabilmesi için bir eğitim seferberliği başlatılabilir. Böylece belirlenen güçlü hedefler yalnızca öğretmenlere, ebeveynlere ve öğrencilere değil, toplumun her kesimine anlatılabilir.

Vizyon Belgesi’nde tanımlanan temel problemi yeniden şöyle okumakta fayda var: Geleceğimiz olan çocuklarımız materyalist batı medeniyetinin yazılı, işitsel ve görsel medya araçları ile hızla dönüştürülüyor. Milli bekamızı tehdit eden bu probleme çözüm bulmak yalnızca bakanlığın değil, top yekûn milletin vazifesidir. Bu yükü kaldırmak için devlet ve gönüllü sivil toplum kuruluşları el ele vermelidir.

Dr. Nadir Çomak / Diriliş Postası 

MEB 2023 Vizyon Belgesi MEB Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER