MEB 2023 Vizyon Belgesi’nin SWOT analizi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
MEB 2023 Vizyon Belgesi’nin SWOT analizi
05.12.2018 08:51:59

 

MEB 2023 Vizyon Belgesi’nin SWOT analizi

​Vizyonun ruhu olan “aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi” bireyler hangi manevi dinamiklerle ve nasıl yetiştirilecek?

Vizyon Belgesi, üç yıllık stratejik bir plan niteliği taşıyor. Bakanlık üst yönetimi donanımlı akademisyenlerden oluşuyor ve onları destekleyen sağlam bir siyasi irade var. Vizyon Belgesi, sayılamayacak kadar güçlü yöne sahip: Beceri ve tasarım atölyeleri fikri inovativ; öğrencilerin sanat ve spor faaliyetlerine teşvik edilmesi kreatif; öğretmenler ve eğitim yöneticileri için planlanan lisansüstü kariyer fırsatı yüreklendirici; yabancı dil eğitiminin yeniden yapılandırılması bir ihtiyaç; TIMS ve PISA sınavlarına hazırlık için tedbir alınması rekabetçi; kademeli olarak sınavlara olan ihtiyacın azaltılacak olması sevindirici;  mizaç ve karakterlere göre esnek bir müfredat ve ders programı hazırlanması fıtrata uygun ve dâhiyane bir fikir. Bu güçlü yönlerden gelebilecek en büyük tehdit ise; yüksek beklentiyi karşılayamamaktan kaynaklanabilecek kitlesel bir inkisar-ı hayal duygusudur. Çözüm: “Harita arazinin kendisi değildir.” Sözüne göre dikkatle çalışmaktır.

Vizyon Belgesinin bazı zayıf yönleri de göze çarpıyor. Bunların ilki, taşradaki insan kaynaklarını motive edecek tedbirlerin net olarak tanımlanmamasıdır. Buradaki temel soru aslında şudur: İnsan kaynaklarını heyecanlandırmak ve idealleri uğrunda koşturmak ve coşturmak için hangi motivasyon unsurları kullanılacak? Öğretmenlik meslek kanununun çıkarılması, maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi öğretmeni motive etmek için yeterli olacak mı? Lisansüstü eğitimle niteliği artacak olan öğretmenler akademik kurumlarda olduğu gibi bir rehavete kapılabilirler mi? Yoksa ağır ders yükü altında ezilerek okuldaki işlerini aksatırlar mı? Çare: “İklim Oluşturan Öğretmenler” yetiştirmektir.

Vizyon Belgesinin diğer bir zayıf yönü; finansman için üretim ve döner sermaye gibi yeni kaynaklar ve güçlü çareler -bağışlara bel bağlamaktan başka- sunmamasıdır. Hâlbuki Millî Eğitim Bakanlığı ve Yerel Yönetimlerin örtüşen hizmet alanları mevcuttur. Önerimiz: Buralara ayrılan bütçelerin konsolide edilmesi ve benzer işlerin aynı kaynaktan karşılanmasıdır. Bu bağlamda İSMEK tarafından yürütülen kültür-sanat ve mesleki eğitim kursları ve Yerel Yönetimlerin oldukça zengin bir alt yapıya ve uygulama tecrübesine sahip olduğu sportif faaliyetler en başarılı hizmetlerdendir. Vizyon Belgesinde Yerel Yönetimlerle yapılacak işbirliğinin net olarak tanımlanmaması ve yalnızca birkaç cılız atıf yapılması finansman bütçesi için bir tehdit oluşturabilir.

Vizyon Belgesinde dikkati çeken bir başka zayıf yön, Hayat Boyu Öğrenme projelerinin yetersizliğidir. Belgede ebeveyn eğitimlerine yönelik planlama eksikliği hemen kendini gösteriyor. Ebeveynlerin hangi eğitimleri nasıl, ne zaman ve nerede alacağı net olarak tanımlanmamıştır. Belki bu eksiklik “Veli Akademileri” uygulamasıyla telafi edilebilir. Hayat Boyu Öğrenme bölümü gerek sokak çocukları gerekse madde bağımlılığı gibi konularda daha güçlü çözümler sunabilirdi. Önerimiz, öğretmenler için planlanmış olan yüz yüze ve uzaktan eğitim- sertifikalı- imkânlarının ebeveyn eğitimleri için de aynen kullanılmasıdır. Bu zayıf yönler güçlendirilirse müthiş bir milli uyanışa; eğitimle yeniden diriliş ve şahlanış fırsatına dönüşebilir.

Mevcut iktidar 16 senede eğitimin alt yapısını büyük oranda tamamladı. Bu temel üzerine inşa edeceği “önce insan”tasavvurundaki vizyonu hayata geçirmeyi tesadüflere bırakmamalıdır. Bu vizyona destek verecek gönüllüleri ve Sivil Toplum Ruhunu harekete geçirmek için; gönüllü sivil toplum kuruluşları, sendikalar, medya kuruluşları ve esnaf odalarının desteği alınmalıdır. Bu sayede harita üzerindeki planlamalar daha hızlı uygulanabilir.

Bundan sonra cevap aramamız gereken asıl can alıcı soru ise şudur: Vizyonun ruhu olan “aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi” bireyler hangi manevi dinamiklerle ve nasıl yetiştirilecek?

Dr. Nadir Çakmak / Diriliş Postası

Vizyon Belgesi Millî Eğitim Bakanlığı Yerel Yönetiml
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER