Medyanın da halkın da gözü istihdam seferberliğinde
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Medyanın da halkın da gözü istihdam seferberliğinde
17.05.2017 11:43:06

 

Medyanın da halkın da gözü istihdam seferberliğinde

Ocak ayında hükümet tarafından başlatılan istihdam seferberliğinin meyveleri toplanıyor. 1,5 milyon kişinin iş sahibi olmasının hedeflendiği kampanya sayesinde yılın ilk dört ayında 1 milyonun üzerinde ek istihdam sağlandığı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Hedefe az kaldı.” dedi. Medya Takip Merkezi (MTM), istihdam seferberliğinin medya karnesini çıkartarak, medyada ses uyandıran haberlere yakından baktı.

İşsizlik oranlarının artması üzerine hükümetin yürüttüğü istihdam seferberliği kapsamında, işverenlerin ilave istihdam sağladığı her bir sigortalının prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanma teşviki başlatılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda, yürütülen kampanyaya iş dünyasından beklediklerinden daha olumlu yanıt aldıklarını belirterek, sürecin güzel ilerlediğinin mesajını verdi.

İstanbul’da yaklaşık 229 bin kişilik istihdam sağlandı

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) yaptığı açıklamaya göre, istihdam seferberliği kapsamında yılın ilk dört ayında İstanbul'da yaklaşık 229 bin kişinin işe yerleşti. Açıklamada İŞKUR’a başvuruların yoğunluğuna da değinilirken, İstanbul’da günde 4-5 bin civarında kişinin İŞKUR’a müracaat ettiğine dikkat çekildi.

Medyada istihdam ve işsizlik

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) Ocak ayından bu yana yaptığı medya araştırmasına göre, “istihdam” yazılı basında 96 bin 959, görsel basında 8 bin 502, internet medyasında 309 bin 898 olmak üzere, toplamda 415 bin 359 habere konu oldu. Toplumun önemli sorunlarından biri olan işsizlik konusu ise yazılı basında 30 bin 283, görsel basında 4 bin 811 ve internet medyasında 106 bin 246 olmak üzere, toplamda 141 bin 340 haberle yer aldı.

2016 bekleneni karşılamamıştı

2016 yılında hedeflenen 900 bin artı istihdam rakamının yalnızca 400 bini yakalanmıştı, 500 bin istihdam gerçekleşmedi. Yaşanan olağanüstü durumlar 2016'da ilave 500 bin ek işsiz birey olarak yansıdı. 2016’da istihdam konusunda durum böyle olunca, iş dünyası umudunu 2017’ye bağladı.

​İşsizlik oranları istihdam seferberliği Mehmet Müezzinoğlu Türkiye İş Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert