Meral Akşener TİKA’yı neden kapatacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Meral Akşener TİKA’yı neden kapatacak!
07.06.2018 09:34:49

 

Meral Akşener TİKA’yı neden kapatacak!

​İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "TİKA'yı kapatacağım" açıklaması büyük tepkiye yol açmıştı. Türkiye’nin yurtdışındaki en önemli kuruluşlarından biri olan TİKA, adeta ülkemizin dünyadaki eli konumunda. Mazlum insanların yardımına koşan TİKA, bugünlerde hak ettiği değeri görememekte.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı olarak da ifade edilen TİKA, bugün Türkiye'nin dünyadaki eli durumunda. Dünyanın her noktasında zor durumdaki insanlara Türkiye'nin elini uzatan TİKA, bilhassa dünyanın dört bir yanında ecdadımızın bizlere miras olarak bırakmış olduğu eserleri restore ederek geleceğe aktarma görevini üstleniyor.

Ecdadımızın mirasını en iyi şekilde temsil eden TİKA’ya yönelik muhalafet partilerinden kapatma açıklamaları geliyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Türkiye’nin yurt dışındaki en önemli kuruluşlarından olan TİKA’yı kapatma sözü vermesi büyük tepkiye neden oldu. Peki, TİKA’nın kapatılma düşüncesi neye hizmet eder? Bu duruma en çok hangi ülke sevinir? Prof Dr. Ebubekir Sofuoğlu, konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Prof Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Meral Akşener’in TİKA’yı kapatma sözlerinin tam anlamıyla dış politika vizyonsuzluğu olduğunun altını çizerek, "Akşener TİKA’yı kaldırmakla Türk dış politikasına hizmet mi edecektir, yoksa balta mı vuracaktır?" sorularını dile getirdi.

Ebubekir Sofuoğlu, Akşener’in iddialarının vahim olduğunu söyleyerek, "TİKA’nın kapanması en çok Amerika’ya hizmet eder. Çünkü o bölgelerde TİKA ile yarışan USAİD kuruluşunun sahibi Amerika bu duruma en çok sevinecek ülke olacaktır.” görüşünü savundu

TİKA bir yardım kuruluşu olarak mazlum milletlere ve öncelikle Müslümanlara, Türklere yardım etme amacında olduğunu dile getiren Sofuoğlu “Vaktiyle önce 24 milyon km alan toprakları içerisinde bulunduğumuz insanlara yardım amacını taşır. Ya da aciliyet kimde ise o insanlara yardımda bulunmak için görev bilinci ile çalışır. Türkiye mazlum milletlere yardımı ecdadından öğrenmiştir. Sadece Müslümanlara değil gayrimüslimlere de yardım etmiştir. Bu süreç sadece Osmanlı Devleti değil, Selçuklu Devleti’ne kadar uzatılabilir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA TANITILMASINDA EN ÖNEMLİ ETKEN

TİKA’yı sadece paraya harcayan, yardım yapan kuruluş olarak görmek hem vicdansızlık, merhametsizlik olmakla birlikte hem de dış politika vizyonsuzluğunun yansıması olarak tanımlayan Sofuoğlu, “Biz yardımı para kazanmak, geri dönüşümü olsun diye yapmayız. Suriyelilere bu şekilde davranmadık. Ama yardım yaptığınız karşınızdaki insanlar ahde vefalı insanlardır. Bu şekilde dünyada Türkiye üzerine vefa düşüncesi hâkim gelir. Dünyadaki mazlum milletlerin,dünyadaki seni seven insanların müspet tepkisini çekersin. Türkiye’nin yardım yapmasıyla, dünya çapında trilyonlarca dolar para harcayıp yaptıramayacağınız reklamın çok azını 4 milyar dolar gibi bir rakamla halletmiş olursunuz.” dedi.

KIZILDENİZ'DE TÜRK GEMİLERİ YASAKLANSA AKŞENER'İN ÇÖZÜMÜ NE OLACAK?

TİKA ile birlikte Kızıldeniz’de önemli bir hakimiyet kurulduğuna da değinen Sofuoğlu, "Kızıldeniz ticaret noktasının en önemli konumuna sahip yeridir. Çin’den kalkan bir gemi İngiltere, Liverpool limanına yanaşacaksa, kesinlikle Kızıldeniz ve Akdeniz’i kullanmak zorundadır. Bizde Kızıldeniz’i kullanıyoruz. Ancak bugün Kızıldeniz’in Kuzey ucu İsrail tarafından Süveyş Kanalı’nın bekçisi konumundaki Sisi’nin koordinasyonunda kullanılmaktadır. Güney ucu da BAE’nin kontrolü altında sağlanmaktadır. Yarın İsrail, hem BAE’ye hem de Mısır’a yapacağı bir baskı sonucunda Kızıldeniz’e kuzeyden ve güneyden Türk gemilerinin girişlerini yasaklasa gemilerimiz okyanusa, Kızıldeniz limanlarına, Hint Okyanusu bölgesindeki limanlara, Afrika’daki limanlara ticari mallarını nasıl götürüp teslim edecek? Buna Meral Akşener nasıl bir çözüm bulacak? Türkiye TİKA ile buna da çözüm bulmuştur.” tespitinde bulundu.

TÜRKİYE SEVAKİN ADASI İLE KIZILDENİZ'DE KALMA GARANTİSİNİ SAĞLAMIŞTIR

Sofuoğlu TİKA’nın çok önemli bir yumuşak güç olduğunun altını çizerek, “Türkiye Kızıldeniz’deki İsrail hakimiyetine karşılık, Kızıldeniz’in tam ortasında Sudan’dan almış olduğu Sevakin Adası’na üs kurarak, denizin kuzey ve güney uçlarının kendisine kapatılmaması garantisini sağlamıştır. Eğer kuzey ve güney uçları kapatılsa bile, TİKA’nın şu an Sevakin Adası’na kurmaya devam ettiği üs, Kızıldeniz’in ortasını bir kelepçe gibi kullanarak Kızıldeniz’de ülkemize herhangi bir kapatmaya karşı, ben de bu denizin ortadan kitlerim diyerek Kızıldeniz’in güneyden ve kuzeyden açık kalma garantisini sağlamıştır.” ifadelerini kullandı.

TİKA'YI KALDIRMAKLA TÜRK DIŞ POLİTİKASINA HİZMET Mİ EDECEKTİR?

Söz konusu düşüncenin ‘ecdadın bize bıraktığı mirasa ters harekettir’ diyen Sofuoğlu, “Şimdi bu koşullarda Akşener TİKA’yı kaldırmakla Türk dış politikasına hizmet mi edecektir? Yoksa balta mı vuracaktır? Bu durum Türk ticaret sistemine zarar verecektir. Aynı zamanda sanayi ve askeri sektörü de baltalayacaktır. Osmanlı topraklarındaki Osmanlı eserlerini ihya etmemiz, Türkiye’nin turizm gelirlerindeki artışa sebebiyet vermektedir. Bu TİKA vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu kadar büyük hizmetler veren TİKA’nın kapatılmaya çalışılması kesinlikle iyi niyet taşıyan bir amaç değildir. Dış politikadaki tıkanmışlığı Turgut Özal ile aşmıştık. Meral Akşener bunu tekrar geri almak için uğraşmaktadır.” dedi.

TİKA'NIN KAPATILMASI ABD'YE HİZMET EDER

Sofuoğlu, eleştirilerini sürdürerek, “Meral Akşener’in kendi başına bu açıklamaları yaptığını düşünmüyorum. Bir proje içerisinde bu şekilde davrandığını düşünüyorum. TİKA’nın kapanması en çok Amerika’ya hizmet eder. Çünkü o bölgelerde TİKA ile yarışan USAİD kuruluşunun sahibi Amerika bu duruma en çok sevinecek ülke olacaktır. Bölgeyi Hristiyanlaştırmaya çalışan, Türk düşmanlığı yayan bu kuruluşun eli kolu serbest hale gelecektir. Türkiye ve Türkler bu bölgelerde yeniden Barbar Türkler olarak tanıtılmaya devam edilecektir.” diye konuştu.

Ebubekir Sofuoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

TİKA DÜNYANIN BİR NUMARALI YARDIM KURULUŞUDUR

“Türkiye dünyada yardım yapan ülkeler arasında bütçe oranlarına bakıldığında birinci sıradadır. Yardım miktarına bakıldığında ise ikinci sıradadır. Türkiye yardımlarını sadece TİKA üzerinden yapar. ABD’nin bütçesi yüksek olduğu için otomatikman ödeyeceği miktarda fazla olmaktadır. Ama bütçe ve nüfus orantısına baktığımızda TİKA dünyada bir numaralı yardım kuruluşudur.

"ORHUN ABİDELERİ"NDE TÜRKİYE ETKİSİ

Ecdanın bütün miraslarına TİKA sahip çıkmaktadır. Meral Akşener milliyetçi oyları hedeflemektedir. Tarihimiz açısından Orta Asya’nın en önemli yazıtları Orhun Abideleri ’ne giden yol geçilmesi güç bir haldeydi. TİKA 55 km asfalt döşeyerek orayı sürekli ziyaret edilebilecek hale getirdi. Orada şu an bizim reklamımız yapılmaktadır. Turistler her defasında Türkiye’yi hatırlamaktadır. Sadece bir asfalt dökerek bu etkiyi sağlamış oluyoruz. Bizim reklamımız Moğolistan’da bile devam etmektedir.”

Türkiye Haber Merkezi

TİKA Meral Akşener
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert