Meslek odaları Her Projeye Neden İtiraz Ediyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Meslek odaları Her Projeye Neden İtiraz Ediyor!
13.11.2017 11:40:18

 

Meslek odaları Her Projeye Neden İtiraz Ediyor!

Meslek odaları, Ankara'da özellikle Ankara kent bütününü ilgilendiren ana proje konularını yargıya taşıyor.

Son zamanlar da yargıdan sürekli olumsuz kararlar alıyorlar

Şehir Plancısı Tahir Çalgüner'e bunun nedenlerini sorduk. Teknik ve hukuki kalibresi yüksek olmayan usül hukukunu gözetmeyen davalar ve naylon davalar açılırsa kaybedilir diyen Çalgüner;  Meslek odaları bunu artık alışkanlık haline getirdi dedi.

Şehir Plancıları Odası yönetimini bu konularda ehliyetli bir oda olarak görmediğini söyleyen Çalgüner; Son dönem Ankara kent bütününü ilgilendiren özellikle  "kentsel alan içi"  ana davalarının kaybedilmesinin nedenlerini sadece yargıya yüklemek doğru değildir diyen Çalgüner’in bazı saptamaları şöyle;

Şehir plancıları odası yakın zamanda kaybedilen AOÇ davası ile ilgili bir davada odanın internet sitesinde bir basın açıklaması yayınlamış özetle; yeni Ankara ana planından bizim nereden haberimiz olacaktı gibi akla ziyan bir açıklama yapmış. Günlük gazetesi okuyan herkes biliyor da, Oda başkanı Emre Sevim nasıl bilmiyor. Hayret diyorum.

Mesela aklıma gelen birkaç örnek daha; Bunlarda Mimarlar Odası'ndan.

1. Dava ulus bölgesindeki bir kamulaştırma ile ilgili... Zaten tarafları belli... sen niye dava açarsın. Danıştay'ın verdiği karar zekice ve doğru.

2. AOÇ davası ve Ankapark diye Asliye hukuk mahkemesinde açılan  "vasiyet" davasına yine aynı gerekçeden red verildi. Karar doğru.

3. "Bireysel" başvuru hakkından ANAYASA mahkemesine yine aynı konuyu götürdüler... Yine aynı gerekçeden red verildi. Karar yine doğru. Yani Ehliyetsizlikten red.

4. Bakanlar kurulunun Ulus yenileme bölgesi kararının iptali yönünde de aynı şekilde 14. .Danıştay'ın verdiği karar red kararı yine doğru. Planı yapıldığında dava açılır. Yani önceden dava açılmaz.

Peki, bunları bile bile neden yaptılar? Bu sorunun cevabı onlarda!!

Bu arada;  ODTÜ yolları,  "Tavşan plan"  AUAP 2038 Planını - Yeni Ankara çevre düzeni planı 2038  -  2017/  116 sayılı Bmk kararını unutmayalım... Bu hızla ve bu kafayla giderlerse onları da kaybederler. Davasını bilmeyene hakim ne yapsın. Şahit mi olsun diyerek Siyaseten ağlaşmak toplumum ve meslek camiasının yararına değildir diye sözlerine devam etti.

Sonrasında ise;

"15 Temmuz öncesi idari yargı Gökçek'e kan kusturdu. 15 temmuz sonrası  idari Yargı  halen daha içinde  kripto cemaatçi barındırsa da;  Meslek odalarına.. kan kusturdu. Bu dörtlü grubun her iki dönemde de dolaylı ve dolaysız farklı dirsek temasları olmuştur."

O dönmelerde basına yansıyan haber ve demeçlerden de görüleceği üzere; "  Gülen Cemaati- Akademisyenler - Odalar-Gökçek"  bermuda şeytan güç dörtgeninde dava edilecek konular ve alınan kararlar özenle belirlenmeye başlamıştı.

En son olarak 15 temmuz sonrası;  bu savaştan Yorulan taraflar;  "planlama disiplini ve meslek etiğini yok edici alınan bazı ana kararları  ve kritik  projeleri görmezden gelme pahasına bile;  danışıklı dövüş gereği  "naylon  idari mahkeme davalaşmalarına" kadar  dönüştürdü  işi . Umarım bu durum geçici olur ve yeni Ankara Büyük şehir Belediye başkanı döneminde işler normalleşir ve meslek camiası da huzura kavuşurda., Ankara kenti zımmende olsa  aralarında ikiye bölünmez  dedi.

Tahir Çalgüner Meslek odaları Şehir Plancıları Odası AOÇ davası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kubilay     0000-00-00 Bazı davalar bilerek kaybediliyor.Asıl açılması gereken davalara da hangi birine dava acalım deniyor.Bu ne biçin iştir.Meslek odaları başkanları piyasada iş yaparsa böyle olur.
Planner06     0000-00-00 http://www.halkinhabercisi.com/tasdelenlerin-karakusu-tezcan-karakus
Selcan     0000-00-00 Brejnev, Küba''ya gelecekmis. Kübalilar toplanmis, bir hosluk yapacaklar. Ülkenin en iyi ressamina basvurmuslar. Bir tablo yap. Adi "Brejnev Küba da" olsun diye. Ressam: " - Hadi oradan" demis. " - Ben adami görmedim bile. Adam hayatinda Küba''ya gelmedi. Simdi ben nasil "Brejnev Küba da" diye atmasyondan resim yaparim?" Tesadüf bu ya. Bizim Temel, puro almaya Havana''ya gelmis o sirada. Sikintiyi duymus. " - Ben size istediginiz tabloyu yaparim. Bana bir sandik puro verirseniz" diye. Vermisler. Temel bir hafta sonra, Kübalilar''i çagirmis. " - iste tablonuz" demis. Tuvalin üzerini örten bezi hizla asagi çekivermis. Kübalilar da donuvermisler. Tabloda, yatakta iki kisi, al takke ver külah. " - Bu ne?" diye gürlemis Turizm Bakani. " - Bu ne?.. Bu kadin kim?.." " - Brejnev''in karisi!" demis, Temel. " - Peki bu üstündeki adam kim?" " - Brejnev''in usagi!.." " - Peki Brejnev nerde ulan!.." " - Brejnev Küba''da" demis Temel!
gazisonar     0000-00-00 http://www.diken.com.tr/tmmob-icin-parelel-yapi-ile-calisiyor-demisti-antalyada-odanin-standina-erdogan-engeli/
Korkmaz     0000-00-00 15 Temmuz meydanına dava açar onlar !!!
Gül     0000-00-00 Ankarada mimarlar odası eski genel merkez binası satışı ve imar durumunda da aynı işler döndü.
Hulusi     0000-00-00 Mimarlar odasi heyetinin Küba tatili sırasında, Ted universitesi bölgesindeki arazilerin emsali 0.5 den 3.5 'a cıkarken Çankaya belediyesine neden dava açmamislar ?!
GALERİLER
Advert