Mesnevi’den Seçmeler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mesnevi’den Seçmeler
28.07.2017 08:53:01

 

Mesnevi’den Seçmeler

Ağzına Yılan Kaçan Adam

Bir akıllı adam, atına binmiş gidiyordu. O sırada bir ağacın gölgesine uzanmış uyumakta olan birinin ağzına bir yılan girmek üzereydi.

Atlı adam, bunu görünce adamı kurtarmak, yılanı ürkütüp kaçırmak için koşmaya başladı; ama yetişemedi.

Bunun üzerine uyumakta olan adama şiddetlice birkaç topuz vurdu. Topuzun şiddetinden adam, koşup başka bir ağacın altına kadar gitti. Ağacın altı, çürük elmalarla doluydu. Atlı adam;

- Ey dertli kişi! Bunları ye, dedi.

Ağzına yılan kaçan adam ise ona şöyle karşılık verdi:

- Beyim! Ben, sana ne yaptım? Bana ne kastın var? Eğer bana gerçekten bir kastın varsa, kılıcını vur kanımı dök. Sana rastladığım saat, ne uğursuz bir saatmiş. Seni görmeyene ne mutlu!

Sonra yine kötü sözler söyleyip lânet etmeye devam etti. Atlı ise ha bire vurup adamı ovada koşturuyordu. Atlı, akşama kadar adamı çekiştirip durdu. Nihayet adamın midesi bulanıp kusmaya başladı.

İyi, kötü yediklerini kustu. Bu kusma esnasında yılan da dışarı çıktı. Adam o simsiyah, çirkin yılanı görünce, atlı adamdan özür diledi ve bu sefer şöyle dedi:

- Sen ne iyi bir adamsın! Ne kutlu saatmiş ki beni gördün. Ölüydüm; bana yeni bir can bağışladın. Bu hâli bilseydim, sana o kötü sözleri söyleyebilir miydim?

yılan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert