Mesnevi’den Seçmeler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mesnevi’den Seçmeler
04.05.2018 08:38:24

 

Mesnevi’den Seçmeler

Güzel Koku

Bir adam, güzel kokulu esanslar, kolonyalar, parfümler satan bir pazara gelince birdenbire başı döndü, bayılıp yere yığıldı.

Orada bulunanlar, hemen adamın başına üşüştüler. Herkes, adamın derdine derman aramaya koyuldu.

Biri, eliyle adamın kalbini yokluyor, öbürü yüzüne gül suyu serpiyordu. Biri, bilekleriyle başını ovuyor; bir başkası, elbiselerini çıkarıp onu ferahlatmaya çalışıyordu. Yine biri, nabzını kontrol ediyor; bir başkası, “Acaba sarhoş filan mı?” diye ağzını kokluyordu.

Bu arada adamı tanıyan biri, koşup akrabalarına haber verdi. Adamın kardeşi, yanına inek pisliği aldı ve koşarak abisinin yanına geldi. Orada toplanmış olan halkı yararak abisinin başucuna geçti.

- Ben, niye bayıldığını biliyorum, dedi.

Sonra etrafta toplanmış olan halkı uzaklaştırdı. İnek pisliğini, gizlice avucuna sürdü. Ardından sanki abisine bir şeyler söylüyormuş gibi yaparak, ağzını abisinin kulağına dayadı ve kimseye belli etmeden avucunu abisinin burnuna dayadı. Avucundaki pisliği koklatır koklatmaz, adam titremeye başladı. Etrafta bulunanlar, hayretle birbirlerine şöyle diyorlardı:

- Bu, büyük bir sihir! Efsûnu okudu, kulağına üfürdü. Adam, adeta ölmüştü; efsun imdadına yetişti.

Tabii işin gerçeği öyle değildi. Adam, hayvancılık yapmaktaydı. Burnu inek pisliğinin kokusuna alışmıştı. Güzel kokuları bilmeyen adam, birden bu kokuları alınca, bayılıp kalmıştı işte.

Mesnevi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert