Milletin tercihi: Devam!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Milletin tercihi: Devam!
25.06.2018 08:53:31

 

Milletin tercihi: Devam!

Küresel denklemde yedi düvelin üstüne geldiği Türkiye’de milletin değerlerine savaş açarak siyaset yapmaya çalışan ve üstüne bir de kirli ittifakların peşinden gidenler sandıkta hezimete uğradı.

Zira millet tercihini 2023 hedeflerine koşan ve kendi iradesinin şekillendirdiği büyük Türkiye’den yana kullandı.

24 Haziran’dan önce Türkiye’nin millet iradesinin iktidara geldiği son 16 yılda katettiği mesafeyi anlatmaya çalışmıştık. Özellikle savunma, sağlık, ulaşım, ekonomi ve dış politikada ülkenin çağ atladığına dikkati çekmiştik. Yerli ve milli silahlarını üreten, kıtaları tünellerle suyun altında birleştiren, şehir hastaneleriyle şifa dağıtan, ekonomisi küresel krizlerden etkilenmeden yoluna devam eden ve uluslararası siyaset arenasında sözlü dinlenir konuma ulaşan bir Türkiye profilinden bahsetmiştik. Bugün seçim sonuçlarına bakarak halkın, altı boş siyasi söylemlerin ve yıkım vaatlerinin havada uçuştuğu bir ortamda ülkenin her alanında dev projelerini somutlaştırmış bir siyasi hareketin telkin ettiği güveni tercih ettiğini söyleyebiliriz.

MİLLET LAFAZANLIĞA PRİM VERMEDİ

İktidara geldiği 3 Kasım 2002’den bu yana bürokratik oligarşinin elini kolunu bağlamasına, iç ve dış tehditlerin engellemelerine ve bütün provokasyonlara rağmen Türkiye’nin önünü açmayı başaran iktidar, bir kez daha milletten onay aldı. Girdiği her seçimden zaferle çıkarak bir rekora imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun liderliğindeki AK Parti hareketinin bu başarısının altında her yeni dönem için açıkladığı yeni projelerin yattığı söylenebilir. Öyle ki bugüne kadar gerçekleştirilen Marmaray, Hızlı tren, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Şehir Hastaneleri vs yüzlerce projenin yanı sıra sadece bu seçim öncesi 146 yeni proje açıklandı. Buna karşılık muhalefeti temsil eden partiler ve liderleri seçim öncesi yeni bir tek proje açıklayamadı. Yeni bir proje ortaya koymak bir kenara mevcut yapımı tamamlanmış veyahut çalışmaları devam eden dev projeleri durdurma ve yıkma vaadinde bulundu.

PROJE DEĞİL ÖFKE ÜRETTİLER

Ana muhalefet partisi CHP’nin adayı Muharrem İnce, Kanal İstanbul ile yerli otomobil projesini durduracağını vaat etti. İyi Parti’nin adayı Meral Akşener ise Şehir Hastaneleri projesini durduracağını söyledi. Bütün bu akla zarar çıkışları bir adım ileri götüren Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu ise köprü ve yol projelerinin tümünü israf olarak gördüğünü açıkladı.

MİLLET SANDIKTA CEVAP VERDİ

Hal böyleyken muhalefetin çapsızlığına cevabı millet sandıkta verdi. Ancak millet sadece dev projeleri değil yerli ve milli olanı tercih etti. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti iktidarı sadece proje üretmekle kalmadı aynı zamanda milletin değerlerini el üstünde tuttu. Halkının mili ve manevi değerlerine yapmacıklıktan uzak samimi bir şekilde sahip çıkan Erdoğan’ın, ülkenin önüne koyduğu hem birlik ve beraberlik ruhu hem gelecek vizyonunu tercihleri belirledi. Özellikle 16 Nisan referandumunda halkın “Evet” oylarıyla onayladığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yola koyulması noktasında bu seçimler bir işaret fişeği anlamı taşıyordu.

BÜYÜK TÜRKİYE YOLA ÇIKTI

Bu noktada milletin “yola devam” mesajı vermesiyle 25 Haziran yani bugün itibariyle büyük Türkiye treni yola çıktı. Geçmiş hükümetlerin günü kurtaran politikalarını yere seren bu mesaj, halkın 2023 ve 2071 hedeflerine yürümekte ne kadar kararlı olduğunu da bir kez daha gözler önüne serdi.

DÜNYA MAZLUMLARININ YÜZÜ GÜLDÜ

Bir noktayı da vurgulamadan bitirmeyelim. 24 Haziran’da sandıktan Erdoğan’ın zaferle çıkması belki de en çok dünya mazlumlarını sevince boğdu. Çünkü yıllar yılı uğradıkları zulme bugüne kadar tüm dünyada bir tek Erdoğan sesini yükseltti. Her dara düştüklerinde ise en çok bu dönemde yanı başlarında al yıldızlı bayrağımızı buldular. Erdoğan, Batı’ya verdiği “Dünya 5’ten büyüktür” notasıyla mazlum coğrafyalardaki halkların gönlünde adeta taht kurmuştu. Kendilerine uzanacak bir yardım eli varsa o elin ancak ve ancak Türkiye’den uzanacağını ve onunda arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temsil ettiği millet iradesinin olduğunu çok iyi biliyorlar.

Neler söylemişlerdi?

MUHARREM İNCE: “Türkiye dışarıdan para aldı değil mi? Türkiye bu parayı taşa, toprağa, betona gömdü. Üretim yapmadığı için fabrika açmadığı için alamayacak. Şirketler bir bir iflas ederken ben orada hafriyat mı kazacağım? Tabii ki durduracağım Kanal İstanbul'u. Ne işimiz olur?”

MERAL AKŞENER: Türkiye'nin bütün vizyon yatırımlarını itibarsızlaştırma gayretine girişen Meral Akşener, Türkiye'nin en büyük projesi için Kanal İstanbul için "Hayalden öteye geçmez" diyor. Türkiye'nin sağlık sorununu kökten çözmeye aday Şehir Hastaneleri için de karaladığı gibi iki kıtayı bir birine bağlayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Marmara Körfezi'ni birleştiren Osmangazi Köprüsü projelerini eleştirmekten geri durmuyor. Akşener yeni bir projeden ise hiç bahsetmiyor.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU: Son seçimde yüzde 1'in altında oy alan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu da son dönemde yapılan mega projelerin hepsi için "israf" ifadesini kullandı. Dahası seçilmesi halinde Çanakkale Köprüsü, Kanal İstanbul gibi dev yatırımları "durdurma" vaadinde bulundu. Sivas hızlı tren projesi için ise göçü hızlandır yorumunda bulunmuştu.

Muhammed Şimşek/Analiz

 

Türkiye 24 Haziran Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert