Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Talimatla Öğretmenlerden okunmasını istediği kitap!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Talimatla Öğretmenlerden okunmasını istediği kitap!
05.09.2018 10:36:27

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Talimatla Öğretmenlerden okunmasını istediği kitap!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bütün il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine birer talimat yazısı göndererek ekte isimleri yer alan iki kitabın müdürler tarafından okunmasını istedi.

Bundan daha önceki seminerlerde 50’ye yakın kitap ve film önerisinde bulunan MEB, bu yıl sadece iki kitabın okunmasını tavsiye etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un müdürler tarafından okunmasını istediği iki kitaptan birisi EĞİTİM- BİR KİTLE İMHA SİLAHI - Kit John Taylor Gatto’nun yazdığı eserin alt başlığı ise ‘’Zorunlu Eğitimin Karanlık Dünyasında Bir Yolculuk’’ 

Diğer kitap ise İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam Bilimler Tarihi Üzerine Konferanslar.

Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Bilimler Tarihi Üzerine Konferanslar isimli eserinde, “Amacım, İslam topluluğuna mensup insanlara İslam bilimlerinin gerçeğini tanıtmak, benlik duygularını olumsuz etkileyen yanlış yargılardan onları kurtarmak ve ferdin yaratıcılığına olan inancı onlara kazandırmaktır” diyor.

Hayatını İslam Bilimler Tarihi araştırmalarına adamış, bu disiplinin yaşayan en büyük otoritesi olarak kabul edilen bir ilim adamının eserini tavsiye etmek olumlu bir tavır olarak değerlendirildi.

John Taylor GATTO - EĞİTİM: BİR KİTLE İMHA SİLAHI

Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı yazarı John Taylor Gatto, 1991’de New York’ta “yılın öğretmeni” seçilmiş. 30 yıllık sınıf deneyimine ve müfettişlik görevlerine sahip. Amerikan okul sistemini, Alman okul sistemine, daha açığı Hitler dönemi okul anlayışına benzeterek reddedip okuldaki görevini bırakmış. Ülke içinde ve dışında yaptığı konuşmalarda da bu yönde düşüncelerini açıklamış.

Gatto’nun penceresinden “zorunlu eğitimin karanlık dünyası”nın özü şu:

“İnsanların çocuklarını çalan, dev bir beyin yıkama ve sınıflandırma makinesi olarak merkezi okul eğitiminin var olmasına izin verilmiş olabileceğine inanasım gelmiyor. Bu gerçekten oldu mu? Benim hayatım bundan mı ibaretti?”

Üniversite giriş sınavının eşiğinde

Yerine ne gelmeli?

“Yazarın okul eğitimine alternatif olarak önerdiği eğitim şekli açık kaynaklı öğrenmedir. Gatto’ya göre Amerika’nın tarihi tecrübesinde zaten var olan ve Amerikan halkının inanılmaz bir icat kabiliyeti göstermesini sağlayan bu öğrenme şekli, zorunlu okul eğitiminin ihdas edilmesiyle baltalanmıştır. Açık kaynaklı öğrenme esnek mekanları ve esnek sıralama düzenlerini içine alan esnek zamanlı bir faaliyettir çünkü insan çeşitliliği bunu gerektirir. Kişisel olarak yönetilen bireyselleşmiş bir eğitim olan açık kaynaklı öğrenmede kimin öğretmen olacağına hükümet değil öğrencinin kendisi karar verir.”

Yukarıdaki alıntının yer aldığı makale, kitabın içeriği, eleştirileri ve önerileri üzerine yeterince fikir veriyor (Nuran Çınar, “John Taylor Gatto, Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı, Zorunlu Eğitimin Karanlık Dünyasına Bir Yolculuk, İstanbul: Edam Yayınları, 2016”).

Gatto, Amerikan eğitim sisteminde Rockefeller, Carnegie ve Ford vb. vakıfların etkili olduğunu ve kendi endüstrilerine hizmet edecek kitlelerin yaratılması için eğitime yön verdiklerini ileri sürmektedir:

“Asıl amaç mümkün olduğunca fazla sayıda bireyi, tehdit oluşturmayacak bir düzeyde tutmak, standartlaşmış bir vatandaşlık öğretisi yaymak, başkaldırı ve özgünlüğü öldürmektir. ABD’de ve dünyanın her yerinde eğitimin amacı budur.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk John Taylor Gatto Prof. Dr. Fuat Sezgin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert