Milli Eğitim’de Türkçe yerlerde sürünüyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Milli Eğitim’de Türkçe yerlerde sürünüyor!
11.10.2019 09:18:36

 

Milli Eğitim’de Türkçe yerlerde sürünüyor!

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğünün öğretmenler arası 55 Öğretmen 55 Fotoğraf resim yarışması için hazırlanan resim kataloğuna yazılan önsöz lise 2 seviyesini geçemedi.

‘İletişim Çabası’ başlığıyla yazılan önsözde de’ler ve da’lar ayrı yazılamazken bağlaç olan de ile durum eki olan de’leri birbirinden ayırmasını bilmeyenlerin yazdığı önsözü görenler, “bunlar mı çocuklarımıza Türkçe dersi verecek?” diye sormaktan kendilerini alamadı.

Diğer yandan,  önsözün savrukluğu ve dağınıklığı, muhafazakâr dil ile uydurukçanın çorba halinde kullanılmış olması metni okunamaz hale getiriyor, anlam bozukluklarına yol açıyor.

Mesela; hayati yerine yaşamsal, unsur yerine olgu, tesadüf yerine rastlantı, oluşturmak yerine yaratmak, gayreti yerine geyreti, keyif yerine keyf, gibi yanlış, düzensiz ve savruk bir dil tercih edilmesi, bir projesine ‘maarif’ ismini verecek kadar muhafazakâr dil hassasiyeti sergileyen milli eğitim müdürlüğüne yakıştırılamadı.

Metin içinde bir cümlede hem yaşam, hem de hayat, hem oluşturma ve hem de yaratma kelimelerinin kullanılmış olması, ‘55 Öğretmen, 55 Fotoğraf Proje’ tertip komitesinin hadiselere bir dünya görüşü zaviyesinden bakabilmelerinin ne kadar zor ve kafalarının ne kadar karışık olduğunun da işareti olarak değerlendiriliyor.

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü Türkçe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Erhan     0000-00-00 Milli eğitim de yerlerde sürünmeyen bir şeyler var mı .Marif hareket dedik hep Şov çıktı Samgis dediler bütün baskı işini okullara verdiler. Veliden para istedin mi soruşturma açarlar.
GALERİLER