MTV diye yazılır! Rantiyeci Torba Yasa diye okunur!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
MTV diye yazılır! Rantiyeci Torba Yasa diye okunur!
04.10.2017 14:10:48

 

MTV diye yazılır! Rantiyeci Torba Yasa diye okunur!

Motor Taşıtlar Vergisi diye adlandırdığımız MTV’nin 1 Ocak 2018’den itibaren artırılmasına Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın ilk açıklamasından itibaren itiraz ettim. Hala’da İTİRAZ ediyorum. Her ne kadar da Bakanlar Kuruluna iade edilse de Torba Yasa, bir iki küçük puan düşümüyle kabul edilebilecek gibi değil. Çünkü MTV diye basite indirgemeye çalıştığımız vergi zamları Torba Yasa’nın içerisinde KÜÇÜK! bir bölüm. Torba Yasa/Kanun birbiriyle ilişkili veya birbirinden bağımsız birçok kanunda değişiklik yapan çerçeve kanundur. Şöyle ki;

MTV için günlük 1 adet sigara parası vermek istemiyorlar! Bunlar FETÖCÜ ya da Vatan Haini yaftası yapıştıranların ise BAKKAL DÜKKANI işletecek kadar muhasebe bilgisi olmadığı gibi Torba Yasanın içeriğinden de bi haber oldukları aşikar!

İlk önce bilmemiz gereken ise MTV tartışmaları ile başlayan aslında Torba Yasa olan vergi zam oranları ortalamada %50’nin altında olmadığı….

%40 diye lanse edilen MTV oranı ise Türkiye’de ki araçların sadece %14’ünü kapsıyordu. Ağırlık ortalamasına baktığınızda ise Türkiye’de ki araçların %50-%55 oranında yeni MTV oranları ile karşılaşacaktı.

28 milyar liralık bu tedbir paketine göre Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) otomobillerde görünürde! %40 artırılırken, Gelir Vergisinin 3. dilimini %27’den %30’a, finans sektöründeki Kurumlar Vergisi oranı ise %20’den %22’ye çıkarılıyordu. Finans sektörü diye tabir ettiğimiz bankalar ve finans kuruluşlarının +%2 puanı iç bünyesinden karşılayacağını bekleyenler ise büyük bir hata içerisinde! Finans Sektörü çünkü bu vergi farkını ya Personel Kıyımı ile ya da bunu Vatandaşa %3-%5 arasında Faiz artırımı ile sunacaktı. Torba Yasa ile Finans sektörünün vergi yükü artırılıyor gibi görünse de aslında Finans Sektörüne tanınan imtiyazlar Akıllara zarardı!!!

TORBA KANUNDA PEKİ NELER VARDI?

– Sadece işleyip tekrar ihraç etmek üzere tütün işleme fabrikalarına tütün ithalat izni verilecek.

– Arazi toplulaştırmasına ilişkin yapılan işlemler üzerindeki vergiler kaldırılacak.

– Engellilere sağlanan ÖTV’siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin TL’nin altına olan araçlarla sınırlandırılıyor.

– İnternet ortamında yürütülen ticari faaliyetlere ilişkin bu işleri yürütenler tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulunma yükümlülüğü getiriliyor.

– Tasarı ile maden arama ruhsatı alan ancak arama döneminde gerekli çalışmaları yapmayan ruhsat sahiplerinin arama ruhsatlarının iptaline yönelik düzenleme yapılacak.

– Tasarı ile gümrük vergisinden muaf olan ürünler için muafiyetler kaldırılmakta, bunun yerine vergi had ve nispetleri sıfır olarak belirlenmekte.  Böylece dış ticaret politikasının gerekleri çerçevesinde Bakanlar Kurulu’na bu ürünler için de vergi getirme imkanı sağlanıyor.

– Elektronik ortamda yurt dışından Türkiye’deki nihai tüketicilere hizmet sunanlara KDV bakımından Türkiye’de vergi mükellefi olma zorunluluğu getirilmekte.

– Tasarıyla şirketlerin FX borçlanmalarını takip etmek ve riskleri belirleyip ona göre para politikası tedbirleri almak amacıyla TCMB’ye bilgi toplama yetkisi veriliyor.

– Tasarı ile finansal kiralama ve finansman şirketlerine özel karşılık ayırma ve bu karşılık tutarı kadar vergi matrahından indirme imkanı getiriliyor.

– Finansal kiralama ve finansman şirketlerine bankalar gibi takip sonucu elde ettikleri taşınmazların satışı kapsamında oluşan kazanca vergi istisnası getiriliyor.

– PPP projelerinde yurtdışından kaynak teminini kolaylaştırmak için özel amaçlarla kurulan şirketlerin getireceği finansman için düzenlenecek sözleşmelerden damga vergisi ve harç alınmaması öngörülüyor.

– Yurt dışında yatırım yapma amacıyla kurulan fonlara, ülkemizde yapacakları yatırımlar kapsamında Hazine Müsteşarlığı bütçesinden kaynak aktarılabilmesine imkan sağlanıyor.

– Hazine tarafından girişim sermayesi fonlarına ve katılım bankalarının oluşturdukları fonlara kaynak sağlanabilmesi amacıyla yasal düzenleme yapılıyor.

– Transfer fiyatlandırması ile ilgili yöntem belirleme anlaşmalarında (peşin fiyatlandırma anlaşmaları) alınmakta olan 57 bin TL harç kaldırılıyor.

Konu bu kadarla da sınırlı değildi!!!

TASARI ile cep telefonu görüşmelerinden %25, sabit telefon görüşmelerinden %15 ve Data ve İnternet hizmetlerinden %5 alınan özel iletişim vergisi,%50 oranında artırılarak %7.5 olarak tek oranda düzenleniyordu. Operatörlerin aylık net hasılatları üzerinden %5’i telsiz ücreti olarak alınacaktı.

Bu vergi artırımlarını da elbette ki operatörler Tüketicilerine yansıtacaktı!

-Veraset İntikal vergileri %100 oranında artırılıyordu! (Kesin değil.)

Peki Başka???

GELİR VERGİSİ % 30’A ÇIKIYOR

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, bütün gelirler için uygulanan Gelir Vergisi tarifesinde bir değişikliğe gideceklerini belirterek, “Bu değişiklik ücret gelirleri için 1 Ocak 2018’den, diğer kazançlar için 2017 kazançlarından itibaren geçerli olacak. Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30’a çıkarıyoruz” demişti.

Peki bu ne demek?

Hükumet bildiğiniz üzere 2018 yılında %3,5 oranında Kamu Personeline zam anlaşması yaptı. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bu oranı ile 5. ayda verilen zam geri alındığı gibi gelir durumuna göre 7 yada en geç 8.’inci aydan itibaren kesinti oranı artacağı için ücretliler bir önceki yıldan daha az maaş alacak demekti. Kısaca 2018 yılının 7-8 hadi bilemediniz 9. aylarda ki maaşlar 2017 yılının aynı döneminin maaşlarının altına düşecekti!

-Şans oyunları ve çekilişlerde elde edilen gelirler üzerinden yapılan %10’luk vergi kesintisi ise %20’ye çıkarılıyor. 

-Geçen yıl 19 milyar adet sarma tütün içen tiryakiler, artık bir paket sigarayı en ucuz 7 liraya sarabilecekti. Şöyle ki; Yeni torba yasa tasarıyla bir yandan tütünün doldurulduğu makaronun (filtreli boş sigara tüpü) kolisine 1.100 lira Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) konuyordu. Maliye Bakanlığı torba yasayla, bir paketi 30 ila 50 kuruşa satılan makarona bir anda tam 2 lira 20 kuruş vergi koyuyordu. TBMM’ye sevk edilen torba tasarıya göre, makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara da 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecekti.

Maliye Bakanlığı Sigara/Tütün kullanan vatandaşlara ya Sigara/Tütün satışı yasal olan firmaların sigarasını, tütününü içersin yada seni 3 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırırım diyordu. Şöyle ki Sigara/Tütün kullanıcıları için “makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlar” ifadesinin ucu çok açık. Evinde doldurup belirli bir adet yada Kilogram bulunduranları bile bu kapsama alabilirsiniz. Adına da Satışa hazırlanmış kaçak tütün/sigara dediğinizde kimse sizi kurtaramazdı!

KİRA GELİRİNE %10 İNDİRİM

-TASARI ile kurumların gayrimenkul satış kazançlarında uygulanan %75 kazanç istisnası oranı %50’ye düşürülüyor. Ayrıca kira gelirlerinin beyanında kira gelirinden %25 oranında uygulanmakta olan götürü gider oranı %15’e indiriliyor.

– Vergi borçlarını süresinde ödemeyen mükelleflere yapılan ödeme emri tebligatlarında ödeme veya mal bildiriminde bulunma için öngörülen 7 günlük süre 15 güne çıkarılıyor. İhtiyati haciz ve ihtiyati tahakkuk uygulamalarında, bu işlemlere karşı dava açma süreleri de yine 7 günden 15 güne çıkıyor.

MEYVELİ GAZOZA %25 VERGİ

-KOLA üzerinden %25 oranında alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yılbaşından itibaren meyveli  gazozlar ile enerji içeceklerinden de alınmaya başlanacak, Maliye Bakanlığı bu hamle ile bütçeye 500 milyon TL gelir sağlanmasını bekliyordu.

-Torba Yasa tasarıyla Kefalet Sandığının 480 milyon TL, Türk Patent ve Marka Kurumunun 150 milyon TL ihtiyaç fazlası nakit varlığı 2018 yılında merkezi yönetim bütçesine aktarılacak. Kültür Bakanlığı bünyesinde işletilen özel hesap kapatılarak bütün gelirleri bütçeye aktarılıyor. Kısaca Maliye Bakanlığı tüm girdileri kendi bünyesinde toplamayı hedefliyordu!

10 YILINI DOLDURMUŞ LOJMANLAR İHALE İLE SATILACAK

Savunma, Güvenlik, Adalet ve İstihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç olmak üzere, genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, döner sermayelerin, fonların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları hariç özel kanunla kurulmuş diğer kamu idarelerinin, KİT’lerin ve bunların bağlı ortaklıkları ile müesseselerinin ve sermayesinin %50’den fazlası kamuya ait diğer ortaklıklar ve şirketlerin mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan kamu konutlarından 10 yılını dolduranlar, ihaleyle satılacaktı.

Satış sonrası gelirler nerede kullanılacak net değildi!

TCDD ÖZELLEŞTİRMESİ 2020’YE ERTELENECEK

-Tasarıya göre kamu taşınmazları üzerinde turizm yatırımı gerçekleştirilmek amacıyla tahsis yapılan işletmecilerin tahsis süreleri yıla kadar uzatılabilecek. Tasarıyla TCDD’nin özelleştirme süreci de erteleniyordu. Buna göre TCDD A.Ş.’nin kamu hizmet yükümlüsü olarak süresi 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılacaktı.

PARKLARIN AYDINLATMASI BELEDİYELERDEN

-Tasarı ile genel aydınlatma, özel dağıtım şirketlerinin faaliyet alanından çıkarılıyor. Buna göre sokak aydınlatması için TEDAŞ tarafından, yine devlet kuruluşu olan TETAŞ’tan elektrik temin edilecek. Düzenleme ile trafik sinyalizasyonu, halkın ücretsiz kullanımına açık ve kamuya ait park, bahçe, tarihi ve ören yerlerinin aydınlatılması genel aydınlatma tanımından çıkarılarak bu tesislerin aydınlatma giderleri belediyeler ile ilgili kurumlar tarafından ödenecekti.

Yerel yönetimler ise bu ek elektrik maliyetini karşılamak için Emlak, Reklam, Çevre Temizlik ve gelir kaynaklarından olan Ruhsat harçlarına ek zamlar yaparak bu gider kalemini vatandaşa yansıtacaktı. Bir çok belediyenin hali hazırda Maliye’ye SGK’ya olan borçları düşünüldüğünde bu ek vergilerin adresi yine vatandaşın olması kaçınılmazdı.

-Camilerin elektrik giderlerini Diyanet ödeyecekti.

Diyanet hali hazırda her Cuma günü sürekli cemaatinden para talep ederken bu gideri nasıl karşılayacak?! Elektrik borcumuzu ödeyemedik o yüzden karanlıktayız ya da Elektrik borcumuzdan dolayı Ezan’ı çıplak sesle okuduk diyen Müezzine kim nasıl cevap verecekti? Bu uygulama ile Ak Parti yoğun eleştiriye maruz kalmaz mıydı?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın sunduğu Torba Yasa’da görüldüğü üzere Finans Sektörüne, Kira gelirleri sağlayanlara muafiyetler sağlarken Sigara şirketlerine ise dolaylı yoldan destek veriyordu. Ak Parti’nin RANTİYE’ye ve FAİZ LOBİLERİNE karşı olduğunu bilmesem, Bu Torba Yasa’nın Süleyman Demirel döneminin yasası derdim!

Başbakan Yardımcısı Memet Şimşek’in “Fosil yakıtlı araçlardan dolayı vergi oranı yüksek” diyerek SAVUNDUĞU, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın BU ZAMLARI YAPMAZSAK BATARIZ dediği, MTV yada Torba Yasa gerçeği budur. Özellikle Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın Torba Yasa için “Bu tedbirler, devleti küçültücü, büyümeyi ve istihdamı artırıcı mahiyette” diyerek savunması ise anlaşılır gibi değildi. Zira, Dünya Ekonomi literatüründe olmayan bir şeyi Sayın Elvan zikretmiş oldu…

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bir TV Programında ISRARLA! MTV zamları önce “Sadece 2018 yılında yeni araçları kapsıyor” demesi daha sonra da “Eski-Yeni tüm araçları kapsıyor.” diyerek durumu kotarmaya çalışması ise TAM BİR FACİAYDI.

Bu haliyle, MTV daha doğrusu Torba Yasa ile birlikte halkın alım gücü düşecek akabinde kendi içerisine kapanan halk satın almasını kısacak, Fabrikalar stok maliyetlerine direnebilmek için personel kıyımı yapacak. Banka ve Finans sektörüne bağımlı hale gelen halk biraz daha ekonomik buhrana girip intiharların yaşanması kaçınılmaz olacaktı.

Soru şu!

DSP-ANAP-MHP Koalisyonunu bitiren ve Ak Parti’ye tek başına iktidar yolunu açan ekonomik kriz dönemlerinin kapısı mı aralanmaya çalışılıyor? Yoksa Ak Parti’ye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gizli ekonomik darbe mi yapılmaya çalışıyor anlaşılır gibi değil. Zira 2019 yılı seçimleri için startın %50 zamlarla açılması Ak Parti’yi de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da halkın gözünde itibarsızlaştırmaz m?

Maliye Bakanının bütçe açığını denge de tutmak için bu zamlar şart derken Finans kuruluşlarına verilen imtiyazlardan neden hiç bahsetmedi?! Hala da bahsedilmiyor! Önce Savunma Sanayi ortaya atıldı, OLMADI! Sonra vergi toplayamıyoruz dendi OLMADI! Torba Yasa’ya baktığımızda ise içerisinden FAİZCİLERE,RANTİYECİLERE VE SİGARA/TÜTÜN Pazarlamacılarına İMTİYAZLAR VE vatandaşın biraz daha fakirleştiren vergiler çıktı.

Türkiye’nin bütçe açık oranı %1, Bu zamlar yapılmazsa bu oran maksimum %1,9 oluyor. Ekonomi literatüründe kabul edilebilir maksimum oran ise %3’dür. Haliyle Maliye Bakanlığı bu çalışma ile Savunma Sanayisine ek katkı sağlaması söz konusu değildir. Belki satılan lojmanların gelirlerinden bir kısmı kaynak olarak kullanılır! Seçimler öncesi yapılan bu hamleler ile kim ne hesap yapıyor anlaşılır gibi değil.

Ancak şu gerçek ki bu hamlelerle Ak Partili kurmaylar ayaklarına değil direk kafalarına sıkarak intihar ediyor…

Jeopolitik sıkıntıları bahane olarak gösteren Maliye Bakanı Naci Ağbal’a ve Ak Parti’ye Vatandaş yarın Suriyelileri geri gönderin, biz artık rahat yaşamak istiyoruz derse (Kİ DİYENLER VAR!), Bize ne dünyanın diğer ucunda ki insanlara yardım etmekten biraz da başka Müslüman ülkeler yardım etse denirse nasıl cevap verilecek? Madem durumumuz Kritik neden o zaman spor kulüplerine çok ciddi rakamlarla devlet olarak bağışı yağdırıyorsunuz? Kulüplerin neden vergi borçlarını siliyorsunuz? dendiğinde ne cevap verilecek? Bugün MTV Zammı ile bindiğiniz Mercedeslerden inin diyen vatandaşlar yarın bu sorduğum sorulardan çok daha fazlasını hem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Hem Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’e ve Sayın  Maliye Bakanı Naci Ağbal’a başta olmak üzere tüm Ak Partililere sorduğunda ne cevap vereceğiz? Bu arada Sayın Maliye Bakanı Naci Ağbal, FETÖ Teröristlerinin el konulan Taşınır/Taşınmaz Mallarının toplam tutarı olan 350 Milyon doların hesabını neden yapmaz?! 2019’u Lütfen zorlaştırmayalım, KOLAYLAŞTIRALIM…

Orhan SARIKAYA

​MTV FETÖ Motorlu Taşıtlar Vergisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert