Mursi için tüm yurtta Gıyabi Cenaze Namazı Kılınacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mursi için tüm yurtta Gıyabi Cenaze Namazı Kılınacak!
18.06.2019 10:29:16

 

Mursi için tüm yurtta Gıyabi Cenaze Namazı Kılınacak!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin şehadeti nedeniyle yarın 81 il ve ilçelerinde merkezi bir camide gıyabi cenaze namazı kıldırılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin şehadeti nedeniyle yarın yurt genelinde öğle namazına müteakip merkezi bir camide gıyabi cenaze namazı kıldırılacak.

Ankara Hacı Bayram Camii’ndeki gıyabi cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldıracak. İl ve ilçelerde ise gıyabi cenaze namazı, müftü veya müftü vekillerinin imametinde kılınacak.

Gıyabi cenaze namazının kılınacağı camiler, müftülükler tarafından halka duyurulacak. 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sosyal medya hesabından Mursi için bir açıklama yaparak, "Müstakim duruşu ve onurlu mücadelesiyle asil bir tavrın ve mü'mince bir hayatın örneği olan Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, maruz kaldığı zulüm ve baskıyla yaşadığı zor şartlar altında Hakk’a yürüdü. Yüce Rabbimiz şehadetini kabul eylesin. Ümmetin başı sağ olsun" dedi.

Başkan Erbaş, ayrıca sosyal medya hesabından Mursi için düzenledikleri gıyabi cenaze namazına tüm vatandaşları davet etti.

Diyane.gov.tr

Muhammed Mursi Kimdir?

Mısır'da seçimle başa gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mürsi 8 Ağustos 1951 tarihinde Şarkiya kentinin Eladva köyünde doğdu. Kahire Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde mühendislik alanında doktora eğitimini tamamladı. Bunun yanında Trablus Üniversitesi, Kahire Üniversitesi ve Zagazig Üniversitesi'nde de çalışmalarda bulundu. Ayrıca NASA'da da görev yaptı. Daha sonra Müslüman Kardeşler Hareketi'ne katılarak siyasete atıldı. 2000 ile 2005 yıllarında da milletvekili seçilerek meclise girdi. 2011 yılında gerçekleşen Mısır Devrimi'ne de destek veren Mursi, muhalif taraftarların yanında yer aldı. 30 Nisan 2011 tarihinde de Özgürlük ve Adalet Partisi'nin genel başkanı seçildi. 2002 senesinde gerçekleşen başkanlık seçimlerinde de ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

GÖREVİNİN SON BULMASI

3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır ordusu askeri müdahalede bulunarak ülke yönetimine el koydu. Muhammed Mürsi'nin bu olayı kabul etmediğini açıkladı ve taraftarlarına direnmeleri gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Mursi yakalanarak ev hapsine alındı. 16 Mayıs 2015'de de mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı.

DIŞ POLİTİKALARI

Suudi Arabistan
Muhammed Mursi ilk ziyaretini 10 Temmuz 2012 tarihinde Suudi Arabistan'a gerçekleştirmiştir. Mursi'nin bu seyahatinin amacı petrol zengini olan bu ülke ile ilişkilerini güçlendirmekti.

Katar
Muhammed Mursi, Katar ile de yakın ilişkiler kurmaya çalıştı ve iki ülke arasında ticari faaliyetler yürüttü.

Suriye
Suriye'deki muhalif kesimin sıkı bir destekçisi olan Mursi, 15 Haziran 2012 tarihinde ülkede yapılan mitinge katıldı ve Beşar Esad'ın destekçilerini kafir olarak nitelendirerek kınadı. Ayrıca Kahire'deki Suriye konsolosluklarınıda kapatarak Esad'ın yönetimden indirilmesi için çağrıda bulundu.

Çin
Muhammed Mursi Çin'e ilk ziyaretini 2012 yılında gerçekleştirdi. Ayrıca bu seyahati sırasında da pek çok iş birliği anlaşması imzaladı.

İran
Muhammed Mursi görev süresi boyunca, iki ülke arasında İran devrimi sonrasında zayıflayan ilişkileriı güçlendirmeye çalıştı. Fakat  bu çabaları, sünni müslümanlar tarafından hem içeride hem de dışarıdaki Mısırlılar'a muhalefet olarak algılandı.

Rusya
Rusya'nın enerji sektöründen yararlanmak isteyen Muhammed Mursi bu ülekeye ilk ziyaretini 2013 yılının Nisan ayında gerçekleştirmiştir.

İsrail
Muhammed Mursi 2012 yılının Ekim ayında İsrail Başbakanı Şimon Perez'e dostça bir mektup yazdı ve iki ülke arasında iyi ilişkiler kurmak istediğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Muhammed Mursi gıyabi cenaze namazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert