Namaz Vakitleri Nasıl Belirlenir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Namaz Vakitleri Nasıl Belirlenir?
19.08.2018 15:04:03

 

Namaz Vakitleri Nasıl Belirlenir?

Dünyanın farklı bölgelerinde namaz vakitleri dünya ve güneşin hareketlerine göre tayin edilir ve bu saatler sürekli değişkenlik göstermektedir.

Namaz vakitleri dünyanın ve güneşin hareketlerine göre tayin edilir ve bu saatler sürekli değişkenlik göstermektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde namaz vakitleri değiştiği gibi ülkemizde her şehirde farklı zamanlarda namaz kılınmaktadır.

Namaz evrensel ve belli vakitlere farz kılınmış, bu vakitlerin dışına çıkılmadan yapılması gereken bir ibadettir.

Sabah Namazı Vakti Nasıl Hesaplanır

Sabah namazı vakti Fecrin doğuşu ile başlamaktadır. Tan vaktini belli eden Fecrin doğuşu, gökyüzünün 1 tarafının aydınlık 2 tarafının karanlık olduğu vakittir. Tan vakti güneşin doğuşunun habercisidir. Güneşin doğuşuyla beraber sabah namazı vakti sona ermektedir. Güneş doğmadan sabah namazını kılmak gerekir.

Öğle Namazı Vakti Nasıl Hesaplanır

Öğle namazı vakti zeval olarak adlandırılan güneşin tam tepe noktamızda bulunduğu vakittir. Güneşin tam tepede olduğu zaman başlayan öğle namazı vakti, her şeyin gölgesi bir misli olduğu zaman son bulur. Her şeyin gölgesi bir misli olmadan öğle namazını kılmak gerekir.

İkindi Namazı Vakti Nasıl Hesaplanır

İkindi namazı vakti, her şeyin gölgesi bir misli olduğu zaman başlar. Başka bir deyişle, öğle namazı vaktinin bittiği zaman ikindi namazı vakti başlamaktadır. İkindi namazı vaktinin bittiğini ise güneşin batışı haber vermektedir. Güneş batmadan ikindi namazını kılmak gerekir.

Akşam Namazı Vakti Nasıl Hesaplanır

Akşam namazı vakti güneşin batışıyla başlar. Batıda güneşin batmasıyla beraber kızıl bir gökyüzü görünür. Güneş batmış ama güneşin yansıması ile oluşan kızıl ışık güneşin arkasından fark edilir. Batıda güneşin batmasıyla görülen bu ışık vakti aynı zamanda birinci yatsı olarak bilinmektedir. Güneşin batışıyla beliren bu kızıllık tamamen kaybolduğunda akşam namazı vakti bitmiş olur. Hava kararmadan akşam namazını kılmak gerekir.

Yatsı Namazı Vakti Nasıl Hesaplanır

Yatsı namazı vakti birinci yatsının yani akşam namazı vaktinin bitmesiyle başlamaktadır. Güneşin batmasının ardından beliren kızıllık tamamen kaybolmuş ve hava kararmıştır. Yatsı namazı vakti Fecrin doğmasına, sabah namazı vaktine kadar devam eder.

Kaynak: https://www.kapsamhaber.com/inanc/namaz-vakitleri-nasil-hesaplanir-h50406.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER