Necip Fazıl'a Faşist Diyene Saygı Ödülü Verildi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Necip Fazıl'a Faşist Diyene Saygı Ödülü Verildi!
04.10.2018 11:58:10

 

Necip Fazıl'a Faşist Diyene Saygı Ödülü Verildi!

Star gazetesinin 2014 yılından bu yana düzenlediği “Necip Fazıl Ödülleri” etkinliğine karşı, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı’ndan (NFKKAV) çok sert tepki gösterildi.

NFKKAV - Kısakürek’in fikir ve estetik dünyasına yabancı; onun manevi mirasını hiçe sayan tahrif ve tahkir edici bir üslupla, siyasi istismar zemininde yürütülmektedir” denildi.

Açıklamada, Star gazetesinin konuyla ilgili bilgilendirilmesine rağmen, "Necip Fazıl'ı değerlendirmek için henüz erken" diyen bir kişinin jüri üyesi yapıldığı, Üstad'ın ‘İdeolocya Örgüsü' adlı kitabını "Faşist bir manifesto" olarak itham eden bir kişiye ise saygı ödülü verildiği ifade edildi.

Şair/Yazar Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek tarafından kurulan NFKKAV’nin, Mütevelli Heyeti’nde de Şair Kısakürek’in çocukları ve torunları yer alıyor. Necip Fazıl’ın torunu, NFKKAV Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek imzalı yapılan açıklamada, “Star Gazetesi tarafından ilk olarak 2014 yılında düzenlenen ve her yıl tekrarlanmakta olan ‘Necip Fazıl Ödülleri”, başlangıçtan itibaren Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in fikir ve estetik dünyasına yabancı; onun manevi mirasını hiçe sayan tahrif ve tahkir edici bir üslupla, siyasi istismar zemininde yürütülmektedir” denildi.

Daha önce Star gazetesinin konuyla ilgili uyarıldığını ancak gazetenin “dışlayıcı” bir tavır gösterdiği belirtilen açıklamada, “‘İdeolocya Örgüsü’ kitabını Faşist bir manifesto olarak itham eden birine de saygı ödülü verilmiştir” şeklinde ifadeler yer aldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan iki yıl önce randevu talep edildiğinin, fakat talebe yanıt verilmediğinin belirtildiği açıklamada, “Söz konusu Gazeteye, bu isim altındaki ödüllere son verilmesi hususunda ihtarname gönderilmiştir” dendi.

Haberimiz sonrasında NFKKAV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeyma Kısakürek Sönmezocak, Odatv'ye yeni bir açıklama yaptı. İlk yapılan açıklamada, “‘İdeolocya Örgüsü’ kitabını Faşist bir manifesto olarak itham eden birine de saygı ödülü verilmiştir” ifadeleri ile kastedilen kişinin, 2015 yılında "Necip Fazıl Saygı Ödülü"nü alan Rasim Özdenören olduğu belirtildi.

nfk Star gazetesinin 2014 yılından bu yana düzenlediği “Necip Fazıl Ödülleri” etkinliğine karşı Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı’ndan (NFKKAV) çok sert tepki gösterildi. Star gazetesi Necip Fazıl NFKKAV Necip
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert