Nejdet Güneysu, Maarif Hareketi Gereksiz İş Yükünden Arındırılmalıdır
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Nejdet Güneysu, Maarif Hareketi Gereksiz İş Yükünden Arındırılmalıdır
27.12.2016 13:53:35

 

Nejdet Güneysu, Maarif Hareketi Gereksiz İş Yükünden Arındırılmalıdır

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nejdet Güneysu bir basın açıklaması yaptı.

Güneysu yaptığı açıklamada, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Maarif Hareketi Projesi Gönüllülük ve Kurum Disiplini anlayışı ile yürütülmesi gerekirken Diktaya ve Reklam yarışına dönüştürülmemelidir.       

Maarif hareketi Samsunumuzda Eğitim Öğretime yeni heyecan katması açısından önemlidir. Projenin uygulamaya konulmasından itibaren bir takım aksaklıkların olduğunu takip ettik ve görüş ve endişelerimizi İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştık.

Eğitim-Bir-Sen Olarak; Projenin uygulama alanı olan okullarımızda idareci ve öğretmenlerimize yeterince anlatılamamasından, hedefin ve kapsamının net olarak ortaya koyulamamasından ve baskıya dönüşmesi endişesinden kaynaklanan bir takım aksaklıkların olduğunu gördük.

Samsunda Eğitim Öğretimin kalitesinin artırılması sadece İl Milli Eğitim Müdürlüğünün isteği ve sorumluluğu değil; hepimizin sorumluluğudur.

Okullarımızın Maarif Hareketi Kapsamında Proje üretme yarışına sokularak; Her etkinliğin Proje çöplüğüne dönüştürülmesinden endişe ediyoruz.

Kurumlarımız Gereksiz zaman, Kırtasiye israfı ve Reklam yarışına sokulmamalıdır.

İdareci ve Öğretmenler geçmişte çalışmıyordu;  Bu Proje ile çalışacaklar anlayışının doğmasına neden olmamalıdır.

Kurum ve İdareciler Karne veya – Danıştay tarafından zaten iptal edilmiş -Performans değerlendirme tehdidi ile tedirgin edilmemelidir.

Projeyi başarıya ulaştıracak olan Eğitim Çalışanlarına güven ve işbirliği önemsenmeli; tehdit olarak algılanacak söz ve eylemlerden vazgeçilmelidir.

Sosyal Projelerle Akademik Başarıyı artırmaya yönelik Projeler dengeli olmalıdır. Okulların başarısının TEOG ve YGS ile ölçüldüğü bir sistemde; Öğretmen ve idarecilere reklama yönelik Angarya işler yüklenmemelidir.

Okullar Proje üretme yarışına sokularak idareci ve öğretmenler asli işlerinden uzaklaştırılmamalıdır. Okullar arası rekabet gösteriş yarışına dönüştürülmemelidir.

Maarif hareketi projesinin uygulanmasında görülen aksaklıkların plansız ve programsız hareket edilmesinden değil de uygulayıcılardan kaynaklanıyor yaklaşımı yanlıştır.

Samsun Eğitim-Bir-Sen olarak maarif hareketinin iyi yönetildiğinde ve yönlendirildiğinde yararlı olacağına inanmamıza rağmen, kurum idareci ve eğitim çalışanlarının zaten var olan iş yükünün daha da artırılmasına dönüştürülmesini istemiyoruz.”dedi.

Maarif Hareketi Projesi Eğitim-Bir-Sen Samsun Nejdet Güneysu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
OGRETMEN     0000-00-00 Super. Tespitler ust duzeyde dogrudur. Dayatma ve ben bilirim mantigi maalesef egitimi gercek hedefinden uzaklastirmaktadir. 2-3 yil sonra sonuc alinamayacagi gorulecektir. Bir okulumuzda maarif dayatmasinda gorevli ogretmenler resim cektiriyorlar. Bir ogretmen dIyor ki aslinda hicbir sey yapmadik, sadece yapiyormus gibi resim cektirip gonderdik. ISTE SAHADAKI MAARIF BU MAALESEF.
GALERİLER
Advert
Advert