Nejdet Güneysu: Öğretmenlik Mesleği Alay Konusu Edilemez
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Nejdet Güneysu: Öğretmenlik Mesleği Alay Konusu Edilemez
12.02.2018 15:12:40

 

Nejdet Güneysu: Öğretmenlik Mesleği Alay Konusu Edilemez

Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nejdet Güneysu son günlerde Sosyal medyaya da düşen, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bir lisede öğrencilerin öğretmenleri ile alay ettiği görüntüler, üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Nejdet Güneysu yaptığı basın açıklamasında “Eğitimi, gençliğimizin durumunu, toplumsal yapımızın uğradığı yozlaşmanın hangi aşamaya geldiğini gözler önüne sermektedir. Bu durum, başta ahlak olmak üzere, eğitim, öğretmen, saygı, hürmet gibi çok önemli meseleleri yeniden konuşmaya, bu konularda gerekli adımları atmaya mecbur olduğumuzu zorunlu kılmaktadır. Öğrenme ve öğretme aşkıyla ders yapılması gerekirken; trajik, hüzünlü orta oyununa dönüştürülen sınıf ortamında kimi öğrencilerin öğretmenlerine karşı saygısız, ahlaksız, edepsiz tutumları, en vasat duygularla bile bu ülkeye ait olan herkesi derinden etkilemiştir” dedi

Nejdet Güneysu yetkililere de seslenerek “Bu talihsiz olay bizce kendiliğinden gelişmiş basit bir olay değildir. Bu vaka bizim yıllardır altını çizdiğimiz, ancak yetkili iradelerin de üstünü çizdiği kulak arkası edilmiş, duymazlıktan gelinmiş, artık kendi kabına sığmayan sorunların taşmış hâlidir. Birçok güzel isimle anılan öğretmenlerimize olan saygı, ait ve bağlı olduğumuz inancımızdan, kültürümüzden, örf ve adetlerimizden, irfanımızdan, medeniyet değerlerimizden, insan olarak kendimize saygımızdan kaynaklanmıştır. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen yüksek idrak, en kudretli makamlarda bile olsalar hocalarına hürmeti eksik etmemiş, bir görüşme gerektiğinde onların ayaklarına gitmiştir.” dedi.

“İnsan yetiştirmeyi amaçlaması gereken eğitim sistemimiz, gençlerimizin bozulmasına, savrulmasına imkân verecek bir zemine dönüşmemelidir. Bunun için Millî Eğitim Bakanlığı yakın vadede benzer hadiselere mahal vermemek için acil önlemler almalı ama kalıcı olarak da öğretmen odaklı ve değerleri öne çıkaran bir eğitim düzenine geçmelidir.” Diyerek Sözlerine devam eden Nejdet Güneysu; Olaya sert tepki göstererek “Öğretmenin itibar görmesi, evvela bağlı olduğu Bakanlığın ona itibar etmesiyle mümkün olacaktır. Yarınlarımızın teminatı ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın bu milletin değerlerini benimsemiş, insani yönü gelişmiş, millî ve manevi değerleri içselleştirmiş bir şekilde yetişmesi için, başta yetkililer olmak üzere, herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Eğitime ve öğretmene yönelik politikalar yeniden sorgulanmalı ve revize edilmelidir. Öğretmene saygı, bu ülkenin geleceğine saygıdır. Öğretmene saygı, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine saygıdır. Hababamlaşmış bir eğitimin bizi götüreceği yer kargaşadan başka bir şey değildir” dedi.

Nejdet Güneysu; “Eğitim-Bir-Sen olarak, bu ve benzeri olayları şiddetle kınıyor, meslekleri aynı zamanda samimiyet, sabır ve tahammül ustalığı olan, olması gereken öğretmenlerimizin her zaman yanında olduğumuzu bir defa daha ifade ediyoruz. “diyerek sözlerini  tamamladı.

​Nejdet Güneysu Eğitim-Bir-Sen Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
bahadır bugrahan     2018-02-14 Bir öğretmen emekli olunca 2600 tl maaş alıyor 100 bim tl de ikramıye... kamudaki bir vasıfsız sıradan işçi ise emekli olunva 3900 tl maaş 190 bin tl ikramiye öğretmenı aşağılamak budur. Bir sendika olarak bunlarla uğraşın asıl aşağılanmak budur sayın başkan.
Samimiyet     0000-00-00 Sayın Başkan siz öğretmene ne kadar değer veriyorsunuz peki? Sizinle önemli bir konuda görüşmek üzere randevu alıp odanıza gelen bir çok öğretmeni nasıl dinlediğinizin farkında mısınız? Çekmeceleri karıştıra karıştıra, deftere notlar tuta tuta, arada bir dinliyormuş gibi garip sesler çıkara çıkara dinlediğinizin farkında mısınız? Öğretmenin problemine somut verilerle cevap vermek yerine çocuk avutur gibi oyalayıcı cevaplar verdiğinizi biliyor muydunuz? Bence aynaya bir bakın...
GALERİLER
Advert
Advert