Nimet Abla’yı Sormayın, Kumar haramdır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Nimet Abla’yı Sormayın, Kumar haramdır!
12.12.2018 08:44:16

 

Nimet Abla’yı Sormayın, Kumar haramdır!

Yılbaşı’nın yaklaşmasıyla Eminönü'nde bulunan kumarın merkezi haline gelen 'Nimet Abla' önünde uzun kuyruklar oluşmaya başlaması sadece Kadir Sümbül'ü değil çevre esnafı da rahatsız etti. Devlet eliyle oynatılan Milli Piyango, 'Milli' kavramını lekelerken, her yılbaşı oluşan bu rezil manzaranın ardından esnaf, şikâyetlerine çözüm bulamayınca çareyi uyarı levhaları asmakta buldu.

Milli Gazete, Eminönü’ndeki çiçekçi dükkânına, ‘Nimet Abla’yı lütfen sormayın, kumar haramdır’ tabelası asan ve sosyal medyada büyük destek bulan Kadir Sümbül’le konuştu. O yazıyı niçin yazdı…

31 Aralık’ın yaklaşmasıyla Eminönü’nde bulunan piyango gişelerinin önünde izdihama sebebiyet veren başı kapalı-başı açık, sakallı-sakalsız vatandaşların içler acısı haline çevre esnafı da dayanamadı. Esnaf çareyi uyarı tabelası asmakta buldu. Çiçekçe Kadir Sümbül’ün astığı ibretlik Nimet Abla’yı lütfen sormayın kumar haramdır” uyarısı en dikkat çekeniydi.

İNŞALLAH TABELAYI GÖRÜP VAZGEÇERLER

Dükkânın iki noktasına “Nimet Abla’yı lütfen sormayın, kumar haramdır” yazılı tabelalar asan Eminönü Çiçek Pazarı esnaflarından Kadir Sümbül, “Bize çok fazla Nimet Abla’yı soran oluyor. Allah kumarı haram kıldıysa insanları harama yönlendirmek de haramdır. Çok zor değil ileride sağda desek oldu bitti ama harama aracılık etmiş olacağız. Birde Nimet Abla’ya giderken birisi bu tabelayı görüp vazgeçer, onun hürmetine de Allah bizi affeder diye düşündük. İnşallah nasibi olan birileri bu tabelayı görür de Milli Piyango’dan vazgeçer” dedi.

“NEFİSLERİNE YENİK DÜŞÜYORLAR”

Sümbül, “Kuyruğa bakınca ‘İslami hassasiyeti var’ diyebileceğimiz insanları da görüyoruz. Tesettürlü hatta çarşaflı insanlar bile o kuyrukta. Bu da bize İslami şuurun olmadığını gösteriyor. Allah’ın kesin haram kıldığı bir şey. Beş vakit namaz kılıp, İslam’ın beş şartını yerine getirmek yeterli olmamalı, asıl ibadet dışarıda sokakta. Kuyruktaki herkes imanlı ama nefislerine yenik düşüyorlar. Birde o kuyruktayken Milli Piyango bileti için ne olacakmış dediği zaman kişi kendi imanına büyük zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

AHLAK PROBLEMİ VAR

Eminönü’nde bir ebru atölyesi işleten İhsan Karahan: “Kuran’da kumarın haram olduğu net bir şekilde ifade edilmiş. Kumar şeytanın pisliğidir. Piyango ve şans oyunlarının İslam’da yasaklanmasının yanı sıra, büyük bir sosyal sorun. Kolay yoldan para kazanma hayalini insanlara pompalıyorlar.  Elinde teşbihle zikir çeker sıra bekleyen insanlar gördüm. Bunun hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Buda Türkiye’de bir ahlak problemi olduğunu gösteriyor.”

“ASIL PİYANGOYU NİMET ABLA KAZANIYOR”

Nimet Abla’nın tam karşısında bulunan restoranda çalışan Sedat Kotan: “Düşünün bu kuyrukta duran insanların hepsinin dedelerinin mezarı var bu bölgede. Bunların hiçbiri dedelerinin mezarına gitmiyor ama saatlerce yağmurun altında kuyrukta bekliyorlar. Buradakiler sanıyorlar ki Nimet Abla onlara para verecek, çalışanlar ‘Her sene ikramiyeyi biz tutturuyoruz’ diyerek bağırıyor, evet doğru asıl piyangoyu Nimet Abla kazanıyor. İnsanların aç gözlülüğünden başka bir şey değil”

Millî Gazete

​Yılbaşı Nimet Abla kumar Milli Piyango
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER