Advert
Normal Doğumu Kolaylaştırmanın İpuçları
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Normal Doğumu Kolaylaştırmanın İpuçları
25.09.2017 13:54:25

 

Normal Doğumu Kolaylaştırmanın İpuçları

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. Zehra Yılmaz, normal doğumla ilgili ipuçlarını sizler için aktardı.

Normal doğum; Bir korku serüveni değil, ilk kez bebeğinizle karşılaşacağınız bir tanışma anıdır. İşte bu süreci rahat ve keyifli geçirmeniz için de size birkaç öneriyi VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. Zehra  Yılmaz sundu.

BİLGİLENİN

Doğurmaktan korkuyoruz. Çünkü, beynimiz doğuran kadın ile ilgili yanlış bilgilerle dolu. Bilgi korkunun düşmanıdır. Peki nasıl bilgileneceğiz? Doğumla ilgili kitaplar okuyabilir, doğuma hazırlık kurslarına katılabilir, konu hakkında doğru film ve ya videolar izleyebilirsiniz.

GEVŞEME EGZERSİZLERİ

Öncelikle rahat doğum için gevşemeyi öğrenmelisiniz. Gergin bir ruh, gergin bir bedeni peşinden sürükler. Gözlerinizi kapatın, ellerinizi karnınızın üzerine koyun ve bebeğinize kocaman bir nefes yollayın. Nefesinizi burnunuzdan alın ve ağızınızdan geri verin. Böylece bebeğinizin gülümsediğini, onu tertemiz oksijenle beslediğinizi hayal edin.

NEFES VE İLAÇ DIŞI AĞRI KESİCİ YÖNTEMLER

Doğuma hazırlık kurslarına katılıp çeşitli nefes teknikleri öğrenebilirsiniz. Bu teknikleri doğuma kadar sık sık uygulayabilirsiniz.

KESİNTİSİZ DESTEK

Doğuran kadın ne ister? Nasıl davranmalı? Sancı sırasında ne yapmalı? Bu konuda anne adaylarına en büyük destek olan kişi tabi ki eş. Anne adaylarının yanında olmak için eşten yakın arkadaşından veya daha bilgili olan kişilerden destek almalı.

UFAK ATIŞTIRMALIKLAR VE SU İÇMEK

Doğuma başladığınızda hafif bir yemek yiyip karnınızı doyurun. Doğum öncesi yediğiniz yemek size güç verecektir. Unutmayın, su içmek çok önemli muhakkak ara ara su içmelisiniz.

HAREKET EDİN, YATMAYIN

Doğum sürecinde sık sık dolaşıp arada sallanmak dans etmek isteyebilirsiniz. Bu hem sizi motive eder, hem sancıyı daha az hissetmenizi sağlar. Bebek doğmak için optimum pozisyonunu daha kolay bulur ve pelvisten daha kolay geçer.

DOĞUM PLANINIZ OLSUN

Siz de bir doğum planı hazırlayıp, doğum tercihinizi bu listeye ekleyebilirsiniz

DOKTORUNUZLA NET KONUŞUN

30’uncu haftalara gelmeden doktorunuzla doğum hakkında konuşun. Doğum hakkında en net bilgiyi hekiminizden öğrenebilirsiniz, kafanıza takılan her soruyu doktorunuza sorun. En önemlisi ise doktorunuzdan çekinmeyin.

DOĞUMA KALABALIK GİTMEYİN

Doğum sürecinde yanınızda ne kadar az kişi varsa o kadar iyidir. Mümkünse size acıyan gözlerle bakmayacak, size güç verecek, doğru kelimeleri seçerek size yardımcı olacak bir ya da iki kişi yeterlidir.

KENDİNİZE, BEBEĞİNİZE, DOĞAYA GÜVENİN

Her şeyden önemlisi bedeninize güvenin. Mucize bebeğiniz, sağlıkla bedeninizde büyüdü ve kolaylıkla doğacak. Bedeniniz nasıl doğuracağınızı biliyor. Sizin yapmanız gereken gevşeyip bebeğinizin geçtiği yolları rahatlatmak.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Doğuma hazırlık Mucize
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert