Of ve Trabzon’da Rus İşgali Ve Of Direnişi Anlatıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Of ve Trabzon’da Rus İşgali Ve Of Direnişi Anlatıldı
20.02.2018 12:18:19

 

Of ve Trabzon’da Rus İşgali Ve Of Direnişi Anlatıldı

Tellioğlu Vakfı tarafından düzenlenen panelde Trabzon’un Ruslar tarafından işgali Of Direnişi anlatıldı.

Tellioğlu Vakfı toplantı salonunda düzenlenen panele konuşmacısı olarak Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu ve Öğr. Gör. Veysel Usta katıldı.

Prof. Dr. Hikmet Öksüz konuşmasında Birinci Dünya Savaşı’nın ortaya çıkışını, Osmanlı Devletine etkilerini ve Rus ordularının Karadeniz bölgesine ulaşmasını anlattı. 

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Rize’yi işgal eden Rus ordusunun batıya ilerlemesi sırasında Of’ta karşılaştığı direnişten bahsetti. 

21 gün süren bu direniş sayesinde sivil halkın Ordu’daki güvenli bölgeye çekilmesi ve bu sırada 200 bin civarında masum insanın hayatını kaybetmesi konuşmanın en dikkat çekici kısımlarıydı.

Tellioğlu, işgalin 1918’in başına kadar devam ettiğini belirterek, “İşgale uğrayan bölgelerin erkek nüfusları da cephelerde askerle yan yana savaşmıştır. Burada önemli bir noktada askerler mevzilerde birer birer şehit olunca, onların yerini kadınlarımız almıştır. Çok sayıda kadın şehidimizin olduğu kayıtlara geçmiştir. Rus kaynakları Müslüman halkın göç etmesinden sonra Trabzon merkezinde 50 tane Müslümanın kaldığından bahseder. Yani bu coğrafyada Osmanlı kayıtlarına göre yaşayan Türklerin yüzde 90’ı muhacir olmuştur. Yaklaşık 1 milyon Müslüman bölgeden göç ederek batı illerine yerleşmiştir. Bunların büyük bir kısmı da göç yollarında açlık ve sefaletten yaşamını yitirmiştir. Bu öylesine büyük bir travmadır ki atalarımız bu muhacirliği takvime dönüştürerek önemli tarihleri muhacirlikten önce ve sonra diye ifade etmeye başlamışlardır” diye sözlerini tamamladı.

RUSLARI ŞEHRE DAVET ETTİLER

Öğr. Gör. Veysel Usta ise Rusların Trabzon’u işgal ettiği sırada çektiği görüntüler eşliğinde işgali anlattı. İşgal sırasında Rumların ve Ermenilerin yanı sıra Amerikan Konsolosluğu çalışanlarının Rusları karşılaması oldukça çarpıcıydı.

Usta, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu durumu fırsat bilen gayrimüslimler ve onların ruhani lideri olan Metropolit Hrisantos ve o dönemde Trabzon’da yer alan dönemin Amerikan Konsolosu Hiezer’in de içinde bulunduğu bir heyet Şana-Yomra yöresindeki Rus askeri birliğine gidecek ve onlara Trabzon’daki Türk yönetiminin kenti terk ettiğini, bundan dolayı herhangi bir mukavemetle karşılaşmayacaklarını belirterek bir nevi onları Trabzon’a davet etmiştir. Nitekim 18 Nisan 1916 tarihinde Trabzon fiilen Rus işgaline uğrayacaktır. Arafil Boyu’ndan Trabzon’a giriş yapan Rus askerleri Rumların sevgi gösterileriyle karşılanmıştır. Böylece Trabzon halkı Rus işgali altında yaşamak istemediğinden batıya doğru göç etmeye başlamıştır. Daha sonra, Arsin, Araklı, Of Rus işgaline uğramıştır”

Panel sonunda tüm Mehmetçik ve şehitlerimiz için dua edildi.

61SAAT.COM

Tellioğlu Vakfı Birinci Dünya Savaşı’ Of
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER