Okullar Başladı Kitaplar Yetişmedi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Okullar Başladı Kitaplar Yetişmedi
21.09.2018 10:19:46

 

Okullar Başladı Kitaplar Yetişmedi

MEB, okullar açıldığında ders kitaplarının sıralarda olacağını açıkladı.

Bazı okullarda kitaplar tamamlanırken bazı okullara eğitim öğretim yılının başlamasından günler sonra bile kitaplar ulaşmadı. İhale seçim sonrasına kaldığı için matbaalar yetiştiremedi.

Akasyamhaber’in ortaya attığı iddiayı Aydınlık Gazetesi Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ile konuştu.

Yeni eğitim öğretim yılında binlerce öğrenci liseye yerleşemeyerek ders başı yapamazken çok sayıda öğrencinin de ders kitaplarını hâlâ alamadığı öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı okulların açıldığı ilk gün kitapların sıralarda olacağını açıklamıştı. Ancak 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başladığı 17 Eylül Pazartesi günü öğrencilere kitaplarının birçoğu dağıtılamadı. Bazı okullara hiç kitap ulaşmazken bazılarına da kitaplar eksik gitti. Lise düzeyinde kimya, fizik, Almanca ders kitapları eksik kalırken ilk ve ortaokul düzeyinde de çok sayıda kitap dağıtılamadı.

İKİ HAFTAYI BULACAK

Aydınlık’ın edindiği bilgiye göre, MEB ihaleyi seçimden sonra yaptı. Matbaalara, 45 gün süre tanındı. Kitapların teslim günü 10 Eylül’dü ancak matbaalar üç vardiya çalışsa da yetiştiremedi. Matbaalara geciken gün başına para cezası uygulandığı belirtildi.

Öğrencilerin eksik kitaplarla öğretim yılına başlamasını Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ile konuştuk. Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadrolarının yenilemesinden dolayı ihale işi ile ilgilenilmesinde geç kalındığını söyleyen Orhan Yıldırım şunları belirtti:

AKSAMA OLACAK

Kitap basım ihalesi gecikti. Okullar başladı ama bazı öğrenciler hiç kitap alamadı bazıları da eksik... Sendikamızın edindiği bilgilere göre, kitapların gelmesi iki haftayı bulacak. Öğretmenler müfredattaki konuları belirli plana göre işlemeye başlıyor.”

Hangi konunun hangi hafta işleneceği bunların hepsi önceden belirlendi. Yani kitapların tamamlanmaması ders konularının işlenmesinde aksamalara neden olacak. Çünkü kitapların tamamı geldiğinde bu sefer öğretmenler işleyişe yetişmek için konuları hızlıca anlatıp geçmek zorunda kalacak.”

Kaynak: Aydınlık

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Kitap basım ihalesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert