Okur Yazar Buluşmalarının Konuğu Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Okur Yazar Buluşmalarının Konuğu Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu
29.09.2018 08:43:18

 

Okur Yazar Buluşmalarının Konuğu Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu

İlkadım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Okur Yazar Buluşmaları etkinliğinin konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu.

İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen programda, Prof. Dr. Nevzat Tarhan "Gençlerin İyi Oluş Hallerinin Artırılması" başlıklı bir konferans verdi. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, MEMUR-SEN Samsun Şubesi Başkanı Nejdet Güneysu, HAK-İŞ Samsun Şubesi Temsilcisi Ziya Uzun ve çok sayıda genç ve vatandaş katıldı.

BAŞKAN TOK; "100 YIL SONRASINI HEDEFLİYORUZ"

Konferanstan önce kısa bir selamlama konuşması yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Her ay alanında uzman bir konuğumuz Okur Yazar Buluşmaları programımızla hemşehrilerimizle buluşturuyoruz. Bizler belediyecilik anlayışını yol, kaldırım, park, bahçe,  bina yapmak olarak değil; kültürel mirasımızı, medeniyet havzamızın değerlerini gelecek nesillere aktarmak, geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğimiz bir nesil oluşturmak olarak görüyoruz. 'Yüzyıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin' düsturu ile en gerekli yatırımın insana olan yatırım olduğu bilinciyle bu faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz" diye konuştu. 

DİJİTAL TUZAKLARA DİKKAT! 

Dijitallaşme ve teknolojik yeniliklerin çocuklar üzerindeki etkisine değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Dijital bir nesil var şuanda. Dünyanın dijitalleşmesinin ekonomik, siyasi, küresel sonuçları var.  En önemlisi bireye yönelik sonuçları var. Şu an dijital neslin yerlileri var. Bizim kuşaklar göçmen. Biz sonradan öğreniyoruz. Onlar dijital dünyanın içine doğuyorlar. 40-50 yaş insanlar onları anlamada zorluk yaşayabiliyor. Çünkü onların düşünce sitilleri farklı. Fiziksel gerçeklikten farklı olarak sanal gerçeklikle yaşıyorlar. Bu özellik insanlık tarihinde ciddi anlamda tartışılan bir konu. Otizmin artmasının sebeplerinden biri de bu mu acaba? Otizm sosyal beyin hastalığıdır. Dijitalleşmeden korkmayalım. Dijitalleşmenin kendisi tarafsızdır. Bu bizim onu nasıl kullandığımızla bağlıdır. Dijital nesiller kolay elde etmek istiyorlar. Tek ilgi odağı bilgisayarsa, tek ilgi odağı akıllı telefonsa başka ilgi alanları oluşturamamışsa bu sağlıklı değil. Evinde sohbet varsa, paylaşım varsa, aile bağları iyiyse çocuk dijital bağımlı olmuyor. Ama çocuk kendine sığınacak bir liman arıyorsa internet onun için bir sığınak haline geliyor. Akıllı telefon kültürünü bir çocuğa on yaşına kadar öğretmezsek ondan sonra çok zor. Çocuğumuza günü planlamayı öğretmeliyiz. Günü planlamayı öğrenen bir kimse dijital tuzaklara düşmez. Aileler disiplini sağlamak için kararlı, tutarlı, içinde sevgi olan bir disiplin uygulayacak" diye konuştu. 

Konferansın ardından İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a hediye takdiminde bulundu. Daha sonra Tarhan, okurları için kitaplarını imzaladı. 

İlkadım Belediyesi Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert