OMÜ 2017’de AR-GE Projelerine 17 Milyon TL Destek Sağladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ 2017’de AR-GE Projelerine 17 Milyon TL Destek Sağladı
07.02.2018 15:10:29

 

OMÜ 2017’de AR-GE Projelerine 17 Milyon TL Destek Sağladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) 2017 yılı içinde Ar-Ge projelerini desteklemek için bulduğu fon kaynakları toplamı 17 milyon 63 bin 846 liraya ulaştı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyelerinin 2017 yılı içinde hazırlamış olduğu 323 bilimsel araştırma projesinin fon kaynaklarından aldığı araştırma bütçesi 17 milyon 63 bin 846 lira oldu.

2017 yılında destek alan toplam 323 bilimsel araştırma projesinin 295 adedi OMÜ’nün kendi öz gelirlerinden sağlanan desteklerle finanse edildi. Bu projelerin toplam bütçesi de10 milyon 531 bin 388 lira olarak gerçekleşti.

Dış kaynak 7 milyona yaklaştı

Öz gelirlerin yanı sıra üniversite dışı kaynaklardan sağlanan araştırma geliştirme (AR-GE) desteği miktarı ise 6 milyon 532 bin 458 lira rakamına ulaştı. Bu bütçenin önemli bir bölümü TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerden sağlanırken diğer fon kaynakları olarak DOKAP, TAGEM ve Avrupa Birliğinden (AB) sağlanan destekler öne çıktı.

Özel sektör desteği umut veriyor

Geçen yıl özel sektör 1 milyon 7 bin 300 lira ile OMÜ araştırma projelerine kaynak sağladı.

Hedef AB fonlarından daha fazla kaynak sağlamak

Üniversite-sanayi AR-GE proje ortaklığı olarak yürütülen proje sayısı ve bütçesinde hedefler giderek artıyor. Bu alanda ileriki yıllarda daha da gelişme sağlanması için önemli tedbirler ve teşvikler sağlanıyor. Ayrıca AR-GE projelerine AB fonlarından daha fazla kaynak bulunması da hedefleniyor.   

Rektör Bilgiç “TÜBİTAK’ın TTO desteği çok önemli”

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç alınan desteklerin önemine dikkat çekerek “Üniversite-sanayi iş birliğinin artırılması için çaba sarf eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi, TÜBİTAK’tan Teknoloji Transfer Ofisi için sağladığı 1 milyon 750 bin lira destek ile hedeflerine biraz daha yaklaştı. TÜBİTAK desteği 2018 yılı için bu alanda daha da iyileşmenin olacağını işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Üniversite-sanayi iş birliğine DOKAP desteği

Rektör Bilgiç “DOKAP illerinin girişimcilik ve yenilikçilik yönünün geliştirilmesi amacıyla ön kuluçka merkezinin kurulması için DOKAP’tan sağlanan destek bu alanda da önemli bir ivme kazanmasına katkı sağlıyor. Ayrıca DOKAP illerinde yürütülecek, bölgenin kalkınmasına katkı verecek, kabul edilen ve Bakanlıktan onay bekleyen diğer projelerle OMÜ bölgenin kalkınmasına da önemli katkı verecek.” dedi.

 

​Ondokuz Mayıs Üniversitesi TÜBİTAK DOKAP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert