OMÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu:'Irak Türkmenleri Olarak Referandumu Boykot Ediyoruz!'
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu:'Irak Türkmenleri Olarak Referandumu Boykot Ediyoruz!'
16.09.2017 14:30:00

 

OMÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu:'Irak Türkmenleri Olarak Referandumu Boykot Ediyoruz!'

OMÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu Kuzey Irak’ta yapılacak olan referandum ile ilgili açıklama yaptı.

27 Eylül 2017 Pazartesi günü Türk yurdu olan Türkmen eli ve Kerkük’ünde içerisine alacak ve Türkiye’ye büyük etkisi olacak olan Bağımsız Kürdistan devletini kurmak için düzenlenecek referanduma karşı çıkmak amacıyla Kerküklü OMÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri ile beraber Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi.

Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu, “ Her gün siyasi, iktisadi ve sosyal yönden fokur fokur kaynayan Ortadoğu kazanına yersiz ve gereksiz yeni olaylar eklenmektedir. Bu olaylar orta doğu ve İslam âlemini özellikle Türkiye Cumhuriyetini çok yakından ilgilendirmektedir. 7 haziran 2017 tarihinden itibaren Kuzey Irak Kürt yönetimi’nden ayrılma, bağımsız bir devlet olma sevdasına düşmüşlerdir. Dünyada ki ve Ortadoğu’daki siyasi karmaşıklıkların en hızlı olduğu bir dönemde referandum konusunun Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani tarafından ortaya atılması iyi, niyet göstergesi olmamaktadır. Bölücü iç ve dış mihrapların özellikle İsrail olmak üzere bazı ülkelerin sevinçlerine sevinç katmaktadır” diye ifade etti.

PETROLÜN PEŞİNDELER

Kevseroğlu , “Bu Referandumdan olumlu sonuç alındığı takdirde, 2-3 yıl içerisinde Bağımsız Kürt Devletinin kurulmasına karar verilecektir. Kerkük’ün konumu ve önemi herkes tarafından bilinmektedir. Bugün Kerkük petrolü dünya petrolünün %7’sini ve Irak petrolünün %40’ını oluşturmaktadır. Kerkük petrolü en kaliteli petrol gurubu arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

TÜRKLÜĞÜMÜZDEN TAVİZ VERMEYİZ

Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu , “Saddam’ın Kerkük’ü Araplaştırma politikası 2003 yılında Amerika’nın ihtilali ile sona ermiş ve o tarihten itibaren Barzani ve Talabani’nin Kürtleştirme politikası başlamıştır. Araplar tarafından işgal edilen Türkmen arazileri Arapların Kerkük’ü terk etmesiyle Kürtlerin eline geçmiştir. Herkesçe malumdur ki Kerkük tarihiyle yapıtlarıyla ve halkıyla Irak Cumhuriyetine bağlı bir Türk şehridir. Bunu birçok Arap, Türk ve diğer yabancı yazarlar yayınlarında da ortaya koymuşlardır. Biz Türkmenler asırlardır o topraklarda yaşamış hatta devletler kurmuş bir toplum olarak birçok katliama maruz kalmamıza rağmen Türklüğümüzden asla taviz vermedik. Barışta da ve savaşta da hem ırak toprağını hem de Türklüğümüzü koruduk” şeklinde ifade etti.

BAŞKANLIĞI YASAL DEĞİL

Aslında Barzani’nin resmi başkanlık süreci dolmuş siyasi ve ekonomik krizlerin üzerini örtmek amacıyla bu referandumu gerçekleştirmektedir diyen Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu, “ 12 ağustos 2015 tarihinden beri başkanlığı yasal değildir. Kürt Meclisi çalışmamakta olup referandum kararını meclis alması gerekirken parti kararıyla almıştır. Halk ayaklanmasını önlemek ve görev sürecini meşrulaştırmak için Barzani bu girişime kalmıştır. Özetle biz Irak Türkmenleri olarak bu referandumu boykot ediyoruz. Yapılmasını ve sonuçlarını asla kabul etmiyoruz. İstiklal savaşının önemli harekât noktası olan bu kahraman şehir Samsun’dan dünyaya sesimizi duyuruyor ve Barzani’ye gereksiz egosundan vazgeç diyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin Türkmenlere ve bu olaylara karşı kararlı ve çözümcü bir politika izlemesini canı gönülden temenni ediyoruz. Allah Türk’ü her yerde ve her koşulda her zaman yüceltsin ve korusun” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Haber: Gül Su GÜNDÜZ

 

 

OMÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu Irak Türkmenleri Referandum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert