Advert
OMÜ Mühendislik Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ Mühendislik Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
05.10.2017 10:19:54

 

OMÜ Mühendislik Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

2017 – 2018 akademik yılının başlamasıyla beraber Mühendislik Fakültesinin Akademik Kurul Toplantısı Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, dekan yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.

OMÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’ndaki toplantıda; üniversitenin yeni eğitim-öğretim yılında planlanan akademik ve eğitim faaliyetleri ile geliştirilecek projeleri gündeme gelirken diğer yandan da kalite sürecine yönelik gelinen aşama ele alındı.

“Özellikle enerji üzerinde ciddi çalışmalarımız var”

Toplantının açılışında kısa bir sunum yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, fakültenin hem mevcut durumu hem de yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Konuşmasında fakültenin çalıştığı farklı alanlara dair detayları aktaran Dekan Elevli, bu alanlardan özellikle “enerji” teması üzerinde ciddi çalışmaları olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Elevli ayrıca akademik teşvik konusundan da bahsederek 77 öğretim üyesinin bu olanaktan faydalandığını dile getirdi.

Hedef, yıl sonunda kalite yönetim sistemi belgesine ulaşmak

Fakülte olarak kalite yönetim sistemi konusunda ISO 9001 2015’te belli bir noktaya geldiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Elevli devamında şunları söyledi: “Bu kapsamda geçen ocak ayından bu yana yoğun bir çalışmamız var. Prosedürlerimizi, iş akışlarımızı, performans ölçümlerini vb. süreç ve aşamaların hepsini tamamladık. Önümüzdeki hafta bir tanıtım toplantısıyla tüm öğretim üyelerimizi bu sürece dâhil edeceğiz. Umudumuz, yıl sonuna kadar en azından bu kalite yönetim sistemi belgesine sahip olmak. Zira yeni sistem ve yeni yaklaşımlarla eğitim sistemimizi güncellememiz gerekiyor. Rektörlüğümüz de bu konuda bize her türlü desteği sunuyor.”

Araştırma odaklı ve ağırlıklı bir fakülte

Fakültenin hedeflerini; “kalite yönetim sistemi ISO 9001 2015”, “eğitim programlarının güncellenmesi”, “bölümlerin akredite olmasını sağlamak”, “araştırma odaklı bir fakülte” olarak sıralayan Dekan Elevli, araştırma odaklı bir üniversite olmaları durumunda pek çok dış kaynak imkânına ulaşabileceklerini dolayısıyla da bu sürecin hem üniversiteye hem de bölgeye ciddi ve önemli katkıları olacağını belirtti. Dekan Elevli bütün bu çalışmaların ancak akademik ve idari personelin el birliği ve katkısı gerçekleşeceğine işaret ederek ciddi anlamda daha iyi ve daha çok tercih edilen bir fakülte ve üniversite olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Birol Elevli sunumunun devamında fakülte yönetimi olarak şimdiye kadarki diğer faaliyetlerinden de örnekler vererek bu çerçevede; fakültenin web sayfasının yenilendiğini, fiziksel ortamı iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini, çevre ve peyzaj düzenlemeleriyle daha sağlıklı bir ortam sağlamaya çalıştıklarını, 52 noktada aktif olan kamera sistemini kurduklarını ve personel takip sistemini de hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise yönetime geldiklerinden bu yana çalışanlarla bir araya gelmeye mümkün olduğunca özen gösterdiklerini, bu vesileyle onların yaşadıkları sorunlara karşı duyarlı olmaya çalıştıklarını ve dile getirdikleri fikir ve önerileri dikkate aldıklarını söyledi. Konuşmasında üniversite mensuplarının, randevusuz ve kapı çalmaksızın üst yönetime ulaşabilmelerini sağlayacak “açık kapı günleri”ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Rektör Bilgiç bu anlamda mensuplarla olan irtibatı canlı ve kesintisiz bir şekilde sürdürmeye itina gösterdiklerini kaydetti.

“Kalite canlı bir süreç ve bunu sürdürülebilir kılmamız gerekiyor”

Üniversitenin sürdürdüğü kalite yönetim sistemi yolculuğu üzerinde duran Rektör Prof. Dr. Bilgiç şu sözlere yer verdi: “Bu süreç canlı ve hep gelişecek, takip edilecek bir süreç. Dahası bunun sürdürülebilirliğini mümkün kılacak bir mekanizma kurmamız gerekiyor. Yoksa bir işi yapmak kolay olabilir ama bu süreç öyle değil. Bunun için bizim mutlaka yazılı kurallarımızın olması ve bunlara riayet etmemiz gerekiyor. Tabii bu kurallar da herkes tarafından bilinecek yani şeffaf olacağız. Neden? Çünkü sadece devletin organları tarafından denetlenerek ya da değerlendirilerek değil, muhatabımız olan herkes tarafından izlenebilir ve değerlendirilebilir olmamız için buna ihtiyacımız var.”

“Kararları açık hâle getirerek şeffaflığı sağlamaya çalışıyoruz”

Konuşmasında “Aldığımız kararları açık hâle getirerek şeffaflığı sağlamaya çalışıyoruz.” diyen Rektör Bilgiç saydamlık adına resmî toplantıların üniversitenin web sayfasından paylaşıldığının altını çizerek bu kararların herkesin takip edebileceği açıklıkta web sayfasında yer aldığını ve böylelikle de bir güven duygusunun oluştuğunu dile getirdi.

“Kırmamız gereken psikolojik bir eşik var”

Kalite serüveninde akademisyenlerin inanmışlığının, üniversitenin daha üst sıralara taşınması ve geleceğe emin adımlarla ilerlemesi bakımından olmazsa olmaz bir husus olduğunu belirten Rektör Bilgiç akademisyenlere hitaben “Üniversitemizin söz konusu kalite yolcuğunda kırmamız gereken bir psikolojik bir eşik var. Bu eşiği aştığımız takdirde belirgin bir şekilde hak ettiğimiz noktada olacağımıza inanıyoruz. En büyük motivasyon bozukluğu yöneticilerin ellerindeki imkân ve yetkileri haksız, adaletsiz ve kayırmacı bir anlayışla kullanmasından kaynaklanıyordu. Geldiğimiz ilk günden itibaren bu anlayışı defetmek, yıkabilmek için uğraştık ve bugüne kadar da samimiyetimiz ve inandırıcılığımızla bu zihniyet ve algıyı bertaraf ettiğimizi düşünüyoruz.”

Rektör Bilgiç konuşmasının sonunda kampüsteki tramvay çalışmalarına da değinerek bu aşamada kampüsteki çevre ve peyzaj düzenlemeleri ile ilgili projeleri olduğunu, tramvayın faaliyete geçmesinden itibaren de bu projeleri uygulamaya koyacaklarını sözlerine ekledi.

OMÜ Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Birol Elevli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert