Advert
OMÜ Uluslararası Kestane Kongresi Başladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ Uluslararası Kestane Kongresi Başladı
09.10.2017 16:45:54

 

OMÜ Uluslararası Kestane Kongresi Başladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği (International Society of Horticultural Scince) tarafından düzenlenen “ VI. Uluslararası Kestane Sempozyumu” nun açılış töreni, Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda yapıldı.

11 farklı ülkeden katılımcıların yer aldığı sempozyumun açılış törenine; 19 Mayıs İlçesi Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Sempozyum Düzenleme Komite Başkanı OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, akademisyenler, öğrenciler ve sektör temsilcileri katıldı.

“Avrupa’da 62 bin ton kestane üretimiyle Türkiye bu konuda bir liderdir”

Sempozyum Başkanı Prof. Ümit Serdar yaptığı açılış konuşmasında; ”Bu sempozyumun ülkemizde düzenlenmesinin çok haklı gerekçeleri vardır. Avrupa’da 62 bin ton kestane üretimiyle Türkiye bu konuda bir liderdir. Kestane ülkemizin Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde doğal olarak yetişen bir bitki türü olmasıyla bilinir. Bursa ve Aydın de illerimiz kestane üretiminde söz sahibidirler” dedi.

“İki ay içerisinde ikinci uluslararası kongremizi düzenledik”

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir ise, son iki ay içerisinde ikinci uluslararası sempozyumu düzenlemekten duydukları mutluluğu ifade etti. Prof. Dr. Demir, "İki ay önce sert kabuklu meyvelerden olan fındık üzerine bir kongre düzenlemiştik, bugün de kestane üzerine kongremizi düzenliyoruz. Ümit ediyorum ki kongrelerimizi önümüzdeki süreçte arttıralım. Böylece hem ülkemizin hem de dünya tarımına katkı sağlamak noktasında fakültemiz önderlik rolünü üstlensin. Düzenlediğimiz kongre, ülkemizin önceleri orman ürünü olarak anıla fakat artık bir tarım ürünü haline gelen kestanenin, ülkemizde yetiştirilmesinde ve gıda sanayimize daha çok katkı yapması noktasında önem arz edecektir" diye konuştu.

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran da, böyle önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek yabancı katılımcılar adına üniversiteyi tanıtıcı kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından konferansa emek veren kişilere plaketleri sunuldu.

13 Ekim’de son bulacak kongrede 63 bilimsel çalışma sunulacak. Ayrıca sempozyum kapsamında OMÜ Ali Nihat Gökyiğit Araştırma İstasyonu ve kestane ormanları gezilecek.

OMÜ kestane sempozyum OMÜ Ziraat Fakültesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert