​OMÜ yıllardır uygulanan yöntemi kendi projesi diye tanıttı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​OMÜ yıllardır uygulanan yöntemi kendi projesi diye tanıttı!
10.08.2018 12:07:22

 

​OMÜ yıllardır uygulanan yöntemi kendi projesi diye tanıttı!

Samsun OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, fındık hasadında yere dökülen fındıkların toplanması sırasında kayıplar yaşandığını, toprakla uzun süre temas eden üründe ise gizli fındık çürüğü oluştuğunu anlattı.

Serdar, Türkiye'nin önemli ihraç kalemlerinden ve Karadeniz insanının başta gelen geçim kaynaklarından birini oluşturan fındığın hasadı sırasında oluşan kayıplarını önlemek için proje yürüttüklerini açıkladı.

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ümit Serdar, file projesi diye bu fotoğrafı servis ettirmişti.

2017 YILINDA DÜZCE'DE FİLE İLE HASAT YAPILMIŞTI

Geçen sene Düzce'nin Akçakoca ilçesinde fındık üreticisi Makine Mühendisi Suat Yılmaz, fındık hasadında bulduğu file sergisi yöntemiyle fındık hasadı maliyetlerini yüzde 80 oranında düşürdüğünü açıklamıştı.

Yılmaz, "10 yıldır fındık maliyetini düşürmek için çalışmalar yaptım. Fındık tarlamı önce tırpan yaptım, ardından yerden 10 santim yüksekliğinde tüm fındık ocaklarını saran file bezlerini serdim ve fındık olgunlaşıp kendiliğinden filenin üzerine düşerek hasadı bekledim. İki ay içerisinde daldaki fındık filenin üzerine düştü ve file bezlerini toplayarak kurutup çuvala koydum. Fındık toplama işçisi kullanmadım ve yüzde 80 oranında fındık işçisi tasarruf yapmış oldum. Ayrıca düşen fındık toprakla buluşmaması nedeniyle aflatoksin oluşmamakta ve daha sağlıklı fındık üretmiş oluyoruz" diye konuştu.

Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri, fındık hasadı sırasında file bezi toplama işlemlerini yerinde inceleyerek, bu yöntemin çok kullanılabilir olduğunu ve tasarruf açısından tüm hesapların yapılıp bir rapor halinde getireceklerini belirtti.

OMÜ, FİLE BULUŞUNUN ÜZERİNE KONDU

2017 Yılında Düzce ili Akçakoca ilçesinde Makine Mühendisi Suat Yılmaz tarafından bulunan ve ilk hasadı file yöntemi ile 2017 yılında yapmıştı. Yılmaz, file maliyetini düşürmek içinde kendi imal edeceğini belirtmişti. Samsun OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ümit Serdar ise file yöntemini kendi buluşuymuş gibi Anadolu Ajansı ile haber servisi yaptı.

4 YIL ÖNCE HASAT FİLESİ SATILIYORDU

Samsun OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ümit Serdar, fındık hasadında file yöntemini kendi projesi gibi tanıtsa da üreticilerin hasat yapması için dut ve zeytin toplamak için üretilen filelerin satış reklamları youtube üzerinden 4 yıl önce yapılmaya başlamıştı.

Makine Mühendisi Suat Yılmaz, 2017 yılında açıklama yapmıştı, İşte o röportaj;

Kaynak: Gerçektaraf.com

OMÜ fındık hasadı Fındık Toplama Filesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER