Advert
OMÜ Ziraat Fakültesi Akademik Kurulu Toplandı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ Ziraat Fakültesi Akademik Kurulu Toplandı
11.10.2017 10:06:01

 

OMÜ Ziraat Fakültesi Akademik Kurulu Toplandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi 2017-2018 güz yarıyılı Akademik Genel Kurul Toplantısı, Fakültedeki Fahrettin Tosun Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantı; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Samsun Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Güray Erener, dekan yardımcıları, öğretim üyeleri ile araştırma görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında yapmış olduğu sunumla Fakültenin katettiği aşamaya ilişkin bilgiler veren Dekan Prof. Dr. Yusuf Demir Fakültenin fiziki yapısı, bilgi, teknoloji ve insan kaynakları, yayın faaliyetleri, kongre-sempozyum etkinlikleri ve dış ilişkileri hakkında detaylar paylaştı. Ziraat Fakültesinin hâlihazırda toplam 83 öğretim üyesine sahip olduğunu vurgulayan Dekan Demir bu yıl itibariyle de 59’u yabancı uyruklu olmak üzere 1401 lisans, 787 de yüksek lisans öğrencisinin eğitime devam ettiğini belirterek 787 yüksek lisans öğrencisinin 150’ye yakınının da doktora öğrencisi olduğunu belirtti.

“Fakültemizde ulusal ve uluslararası 24 proje yürütülüyor”

OMÜ Ziraat Fakültesinde ulusal ve uluslararası düzeyde mevcut 24 projenin yürütüldüğüne dikkat çeken Dekan Demir bu projelerin farklı kurumlarca desteklendiğini söyledi. Fakültenin faaliyet alanlarındaki çalışmaları aktaran Prof. Dr. Demir “Seracılık alanlarımızı aktif kullanılabilir hâle getirmek suretiyle hem Fakültemiz ve bölümlerimiz düzeyinde hem de araştırma, deneme, üretim ve öğrenci uygulamaları bazında yoğun bir şekilde çalışmalar devam etmekte, bununla birlikte önümüzdeki yıl yeni dolgu alanlarıyla seracılık faaliyetlerimizi daha büyütmek istiyoruz. Ayrıca yeni hayvancılık ünitemiz devreye girdi ve arıcılık ünitemizdeki koloni sayısını arttırmaya dönük çabalarımız söz konusu.” diye konuştu.

“Kendimiz üretiyor ve hasat ediyoruz”

Bafra’da bulunan Deneme İstasyonu’ndaki altyapı çalışmalarına hız verdiklerini kaydeden Prof. Dr. Yusuf Demir devamında şu sözlere yer verdi: “Bu noktada Rektörlüğümüzün çok büyük desteğini gördük. Bafra’daki bu istasyonumuzda hem sulama ve ıslama altyapısını hem ekipman altyapısını geliştirerek şu an bilfiil üretim yapabilir ve o ürünleri hasat edebilir hâle geldik. Arazi çalışmalarımızda özellikle öğrencilerimizin işin içinde olması en önemli hedeflerimiz arasında ve bu pratik eğitimi sahaya yaymış durumdayız. Fakültemizde yanı sıra çevre ve peyzaj düzenleme çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Üniversitemizin ve Fakültemizin tanıtımına ve bu alanda görünür olmaya özen göstermekteyiz. Bu çerçevede İstanbul’da Samsun Tanıtım Günleri’nde Güzel Sanatlar Fakültesi ile üniversitemizi layıkıyla tanıtmaya ve temsil etmeye çalıştık.”

Konuşmasının sonunda OMÜ’nün girmiş olduğu dış değerlendirme sürecinin de altını çizen Dekan Demir, bu anlamda salonda bulunan akademisyen ve araştırma görevlilerine seslenerek üniversitenin daha da ileri taşınması noktasında OMÜ-TTO ile (Teknoloji Transfer Ofisi) irtibat hâlinde olmaları, Google Akademik vb. platformları takip etmeleri ve araştırma ve projeleri ile öne çıkmaları çağrısında bulundu.

Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise yeni akademik yılın başarı ve sağlık içerisinde geçmesi temennisinde bulunurken akademik kurul toplantılarına özellikle katılmak istediğini, bu buluşmaların üst yönetimle akademik personelin moral ve motivasyonunu üst düzeye çıkardığını vurguladı.

“Her birimizin göstereceği çaba emin olun çok önemli”

Adil bir yönetim anlayışı ve yaklaşımı ile Üniversitenin adını daha üst sıralara çıkarma gayreti içinde olduklarını kaydeden Rektör Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü: “Her birimizin göstereceği çabanın emin olun pozitif yansımaları olacaktır. Birbirimize karşı ne kadar şeffaf ve açık olursak, çalışanlar arasında çıtayı daha da yükseltecek ahenk ve ritmi yakalarsak hepimizin gurur duyacağı ve başkalarının da imreneceği bir üniversite olma yolunda çok ciddi yol katetmiş oluruz.”

“Kalite sürecinde heyecanı yakaladık”

OMÜ’nün kalite sürecinde geldiği noktayı katılımcılarla paylaşan Rektör Prof. Dr. Bilgiç Kalite Komisyonunun kendi başkanlığında büyük bir fedakârlıkla çalışmalarına aksatmadan devam ettiğini, bu süreçten ancak topyekûn bir çabayla netice alınabileceğini belirterek devamında şu sözlere yer verdi: “OMÜ olarak dış değerlendirme sürecini yaşayacağız. Ben özellikle bu süreçte yer alan bütün arkadaşlarımıza fedakârlıkları ve heyecanlarından ötürü gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü o heyecanı bu düzeyde yakalayamasaydık bu sürecin sahaya yansımaları da istenildiği gibi olmayacaktı.”

Rektör Bilgiç konuşmasında üniversite ile sanayi-sektör iş birliğine de değinerek üniversitenin kendi imkânlarını dış paydaşların imkânlarıyla bütünleştirmesi hâlinde büyük bir güç birliğinin doğacağını, bu nedenle de göreve geldikleri günden bu yana bu hususta çok titiz çalışıp paydaşları çoğaltma hedefinde olduklarını dile getirdi. Rektör Bilgiç ayrıca aldıkları resmî kararları üniversitenin web sayfasında yayınladıklarını hatırlatırken “Şeffaf olmak, izlenebilir olmayı; izlenebilir olmak da kontrol edilebilir ve değerlendirilebilir olmayı beraberinde getiriyor ve bu durum da bizler için önemli bir güvence oluşturuyor. Böylelikle de üniversitemizin tanınırlığı ve izlenebilirliğini kuvvetlendirmiş oluyoruz.” sözleriyle şeffaf yönetim anlayışına verdikleri önemi vurguladı.

Akademik Genel Kurul Toplantısı’nda araştırma görevlilerini de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Bilgiç, geleceğin öğretim üyeleri olarak kendilerini bu toplantılarda görmek istediklerini sözlerine ekledi.

Rektör Bilgiç’in konuşmasının ardından toplantı, soru-cevap bölümüyle devam etti.

OMÜ Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Sait Bilgiç Akademik Genel Kurul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert