​OMÜ’de hayalet Fakülte mi var!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​OMÜ’de hayalet Fakülte mi var!
10.10.2018 08:39:49

 

​OMÜ’de hayalet Fakülte mi var!

Sayıştay, çok sayıda üniversitede atıl durumda ve öğrencisi bulunmayan fakülte, yüksekokul ve enstitü olduğunu belirledi.

2017 yılında 20 ayrı üniversitede 100’ü aşkın fakülte, yüksekokul ve enstitü boş kaldı. Sayıştay’ın üniversitelerle ilgili hazırladığı 2017 denetim raporunda, atıl durumdaki fakülte, yüksekokul ve enstitülerde, akademik ve idari personel istihdam edilerek kamu kaynaklarının gereksiz kullanıldığı ifade edildi.

Sözcü Gazetesi’nden Deniz Ayhan’ın haberinde, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde öğrencisi olmadığı için ders yapılmamasına rağmen personel maaşları ödenen fakültelerin olduğu bilgisine yer veriliyor.

10 PERSONEL VAR, TEK ÖĞRENCİ YOK

Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 10 personel çalışmasına rağmen öğrenci olmadığı için, eğitim yapılmıyor.

2017’de kurulan Diş Hekimliği Fakültesi’nin yanı sıra Sağlık Yüksekokulu Sağlık Yönetimi Bölümü, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarımı, Sinema ve Televizyon, Şehir ve Bölge Planlama bölümü; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü, Fen Edebiyat Fakültesi; Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, Arkeoloji Bölümü, Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü, Psikoloji Bölümünde de öğrenci bulunmuyor.

Bünyesindeki bazı fakülte, enstitü ve yüksek okullarında öğrencisi olmayan Üniversiteler şöyle:

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Sayıştay 19 Mayıs Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER