OMÜ’de TÜBA Konferansları
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ’de TÜBA Konferansları
11.01.2018 09:33:07

 

OMÜ’de TÜBA Konferansları

​Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde “Üniversite Konferansları Programı” çerçevesinde konferans düzenleyen Türkiye Bilimler Akademisi – TÜBA’nın konusu Başarı oldu.

“Bilimde Başarının Sırları” konulu konferansa TÜBA Asli Üyesi ve Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Beslenme Bölümü Hayvan Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin konuşmacı olarak katıldı.

UZEM Toplantı Salonu’nda gerçekleşen konferansa; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, fakülte dekanları, rektör danışmanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferans başlamadan önce TÜBA’nın tanıtım videosu seyredildi ve misafir konuşmacı Prof. Dr. Kazım Şahin’in özgeçmişi katılımcılarla paylaşıldı.

Konferansta özellikle öğrencilere ve akademisyenlere seslenen Prof. Dr. Kazım Şahin, başarıda kişinin yeteneklerini bilmesinin, baştan bir hedef belirleyip bu hedefi takip etmesinin ve bu konuda devamlılık sağlamasının, önemli araştırma alanlarını seçerek bu yönde incelemeler yapmasının ve çalışma konusunda inanç beslemesinin önemi üzerinde durdu.

“Çalışmanızdan keyif alın”

Prof. Dr. Kazım Şahin “Çalışmanızdan keyif alın. Bilim insanları ne yaptığından hoşlanmanın bir yolunu bulmalı ve yaptığı işi çok sevmelidir. Eğer işinizden keyif alırsanız başarıya ulaşmak için gereken mesaiyi harcamak kolay olur.” dedi.

Başarılı bilim insanının özelliklerini de tanımlayan Prof. Dr. Şahin “Bahane üretmeyen, dirençli olan ve pes etmeyen, ayrıntı odaklı ve vizyon sahibi, farklı fikirlere açık olan ve takım oyuncusu olabilen bilim insanları başarılıdır.” şeklinde konuştu.

“Pergel gibi olun bir ayağınız burada diğeri dünyada olsun”

Risk almanın bilimdeki büyük keşiflerin çoğunu barındırdığını da kaydeden Pro Dr. Kazım Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Konfor bölgelerinizin dışına adım atmaktan korkmayın ve a planınız çalışmıyorsa, alfabenin 28 harfi daha var, bunu unutmayın. Hem alfa hem de beta bir projeniz olsun. Projelerinizi bilimsel toplantılara katılarak kişisel ve mesleki çıkarlarınızı paylaşan insanlara sunun. Pergel gibi olun; bir ayağınız burada diğeri dünyada olsun. Akademik merdivene tırmanmak için ulusal ve uluslararası dolaşımı önemseyin.”

Konferans, Prof. Dr. Şahin’in katılımcılardan gelen sorulara ayrıntılı yanıt vermesiyle sona erdi. Konferansın ardından Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Kazım Şahin’e teşekkür ederek “ Prof. Dr. Kazım Şahin’i öğrenciliğinden beri tanıyan biri olarak hangi safhalardan geçerek bu başarıları elde ettiğini ve bu başarılara hangi engelleri aşarak ulaştığını biliyorum. Kendisini Türkiye’de bu noktaya gelebilmiş örnek bir akademisyen olarak davet ettik. Aynı şartlarda çalışan insanlar arasında daha başarılı olanların çıkmasının sebebi yine bu kişilerin kendileridir. Bu konferansın bu noktada da yararlı olduğunudüşünüyorum.” dedi. 

Program sonunda Ondkuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sait Bilgiç Prof. Dr. Şahin’e adına dikilmiş fidan sertifikası ve bir de hediye verdi.

TÜBA Ondkuz Mayıs Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert