OMÜ’den Kimse Yokmu Derneği İle Mozambik Gezisine Kimler Katıldı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ’den Kimse Yokmu Derneği İle Mozambik Gezisine Kimler Katıldı!
29.05.2018 15:49:39

 

OMÜ’den Kimse Yokmu Derneği İle Mozambik Gezisine Kimler Katıldı!

Samsun’da yürütülen FETÖ soruşturmasında OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’in de o dönem Cemaat olarak anılan yapının gezilerine ve okul açılışlarına katıldığı ortaya çıktı.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Samsun'da başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'deki örgüt yapılanması da deşifre edildi.

Etkin pişmanlıktan yararlanan ve savcılıkta yeniden ifade veren Prof. Dr. Ahmet Bulut, Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın rektör olma sürecini anlattı.

O tarihlerde üniversite rektörünün Prof. Dr. Ferit Bernay olduğunu, Ferit Bernay'ın muhafazakar kesime karşı tutumu nedeniyle 2008 yılında rektörlük seçimlerinde bu kişinin karşısına muhafazakar kesimin aday çıkartılması gündeme geldiğini belirtti.

HÜSEYİN AKAN REKTÖR SEÇTİRİLİYOR

O dönem Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Erdal Ağar, Prof Dr. Hüseyin Akan, Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu gibi adayların arasından Cemaat Mensubu algısı olan Hakan Leblebici’nin adaylıktan çekildiğini belirten Ahmet Bulut, "Seçimde aday sayısı fazla olunca Hakan Leblebicioğlu adaylıktan çekildi. Murat Günaydın, Reşit Özkanca, Selim Arıcı, Müslüm Demirsoy, ben ve birçok arkadaş Sait Bilgiç'i destekleme kararı aldık. Ancak bu kararı alırken topluca karar vermiş değiliz. Ben Sait Bilgiç'i önceden beri destekliyordum. Ancak Sait Bilgiç, Hüseyin Akan'la görüşüp Hüseyin Akan lehine çekilince seçime 3 güçlü aday girdi. Hüseyin Akan'ı muhafazakar kesim ve o zamanki cemaat sempatizanı olan kişiler de desteklediler. Sosyal Demokratların desteklediği Murat Aydın birinci olarak oy almasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2'nci sırada olan Hüseyin Akan rektör olarak atandı. Çünkü Hüseyin Akan'ın Ankara'daki ilişkileri çok güçlü olduğu söylenirdi. Ben bu seçimden sonra Sait Bilgiç'in refere etmesiyle 2008 yılında Sait Bilgiç ile birlikte rektör yardımcısı olarak atandım" dedi.

SAİT BİLGİÇ CEMAAT GEZİLERİNE KATILIYOR

2011 yılında Rektör Yardımcısı olduğu dönemde Samsun'daki Kimse Yokmu Derneği'nin yöneticisi Fransızca öğretmeni olan ancak açık ismini bilmediği kişinin kendisini Mozambik'e geziye davet ettiğini ifade eden Ahmet Bulut, "Bunun üzerine kışın ben o zamanki AK Parti Milletvekilleri Birnur Şahinoğlu, Fatih Öztürk, Çarşamba ilçesinden isimlerini bilmediğim Samsun'dan esnaflar geziye katıldı. Ayrıca bu geziye şu anki rektör olan o tarihteki Rektör Yardımcısı Sait Bilgiç de katıldı.

Mozambik'ten Güney Afrika'ya geçtik ve orada Cemaatin Okullarını bize gezdirdiler. Daha sonra Türkiye'ye döndük. 2008 yılında da yine üniversiteden Reşit Özkancı bizi Gürcistan'a geziye götürdü, orada da cemaatin okullarını gezdik."

HÜSEYİN AKAN’I CEMAAT MENSUPLARI DESTEKLEDİ

2012 yılında yeniden rektörlük seçimleri olduğunu, bu seçime Sait Bilgiç ve Hüseyin Akan'ın aday olarak girdiklerini hatırlatan Ahmet Bulut, Sait Bilgiç ve Hüseyin Akan'ı destekleyen öğretim üyeleri arasında cemaat mensubu olduğu iddia edilen kişilerin de olduğunu ifade etti. Bu nedenle bir bölünme yaşandığını kaydeden Ahmet Bulut, "İkisi de güçlü adaydı. Cemaat içinde bu bölünme olmuş olmasına rağmen Hüseyin Akan büyük bir farkla rektörlük seçimlerini kazandı. Seçimlerden sonra Hakan Leblebicioğlu, Mahmut Aydın ve OMÜDER'in desteklediği Halis Ölmez rektör yardımcısı olarak atandı. O tarihlerde Hüseyin Akan'ın cemaat sempatizanlarının destekleriyle kazandığı her yerde konuşuldu.

Yarın: Yurtdışı gezileri devam ediyor

FETÖ OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç Kimse Yokmu Derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ALi     2018-06-03 Sayın "vatandaş". Ne delikanlılığı. Bunların reisi delikanlı değil ki kendileri olsun. Taşları bağla, köpekleri sal.Sonra seçim yapıyoruz de.Bir çok ilde Akşener'in mitingleri engelleniyor. BAsında tek satır haber çıkarılmıyor.İbnelere bak hele. Sonra da çıkıp, mertlik şampiyonu olurlar ya... İnce bıyıkları, çirkin gööbekleri, yarım türkçleri, hay sizin dininizi sikeyim. ULa biraz karizma olsa lafım yok. biraz karizma olsa... Tipini siktiğimin dincileri.din alır satarlar.
Recep Tek     2018-05-30 Ey akasyam haber sorsanıza Sait Bilgiçi, hüseyin akan Birnur Şahinoğlu, Fatih Öztürk gibileri neden yargılanmadı fetöden? bu kişilerden de hesap sormak adaletin görevi değğiil mi?
vatandaş     2018-05-30 delikanlı akasyam "ne istedilerse kim vermedi", onun haberini ne zaman yapacaksın, ondan haber ver...
Şakir Kırmacı     2018-05-29 2014'ten öncesini devlet kriter almazken, o dönem bu işler bizzat Erdoğan ve Ak Parti'nin desteğiyle "meşru" iken, saçmalamayın kardeşim. Bu da iftiraya girer. Sizin gerçekten de ruhunuz iftiracı.
GALERİLER
Advert
Advert