OMÜ’lü İletişimcilerden Toplumsal Sorumluluk Projeleri!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ’lü İletişimcilerden Toplumsal Sorumluluk Projeleri!
15.11.2019 09:49:59

 

OMÜ’lü İletişimcilerden Toplumsal Sorumluluk Projeleri!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ İletişim Fakültesi (İLEF) öğrencileri, görme engelliler için geliştirdikleri mobil telefon uygulaması “OMÜ Masal”, Şehit öğretmen Aybüke Yalçın adını taşıyacak kütüphane projesi “Bir Kitap da Senden Olsun”, gazilere saygı temalı “Yaşayan Anıt”, çağımızın büyük sağlık sorunu obezite konusuna dikkat çekmek için hazırlanan “Obeziteye Farkındalık” adlı sosyal sorumluluk projelerini Samsun Canlı Haber Televizyonunda canlı yayınlanan Doç. Dr. Yetkin Bulut’un hazırlayıp sunduğu “Ortak Fikir” programında anlattı.

Programın konukları OMÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu ile Gazetecilik bölümü 4. Sınıf öğrencileri Açelya Kaynar ve Utku Şimşek projeler hakkında soruları yanıtladı.

Programın açılışında, teknolojinin dönüşümüyle birlikte öğrenci olmanın da değişim yaşadığını vurgulayan Doç. Dr. Yetkin Bulut “Özellikle endüstri 4.0’ı konuştuğumuz bu dönemde artık eğitim-öğretim içeriği de değişti. Artık öğrencilerimiz de bu sürecin içinde aktif olarak rol almaya başladılar. Ders içeriklerine baktığımız zaman gerek sosyal sorumluluk gerekse derslerin içeriğiyle uyumlu olmak kaydıyla çeşitli aktiviteler yapılıyor. Öğrenci değişim programlarında yada bugün birçok şirketin mülakatlarında baktığı önemli birkaç tane kriter var. Bunlardan bir tanesi öğrenci değişim programlarında yer almışlar mı? İkincisi ise, aynı zamanda bugünkü programımızın da konusunu teşkil eden, acaba herhangi bir projenin içerisinde, özellikle bir sosyal sorumluluk projesinde yer almışlar mı?” dedi.

“Öğrencilerimiz 4 şahane diyebileceğim proje fikriyle geldi”

Topluma hizmet uygulamalarına temel teşkil eden, sahadaki enstrümanlardan bir tanesinin de sosyal sorumluluk olarak geçtiğini söyleyen Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, “Baktığımızda sosyal sorumluluk kavramının günümüzde giderek artan bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Ben burada iki etkenin başrol oynadığını düşünüyorum. Birincisi giderek küresel bir dünyaya evirilmiş olmamız. Her şeyin bu kadar görünür olduğu veya birbirine bu kadar yakın olduğu bir dünyada, son derece zenginleşen ve çeşitlenen bir iletişim ortamı ve yeni bir iletişim sistemi ile karşı karşıya olmamız” şeklinde konuşmasına başladı.

Öğrencilerin proje fikirleri ile gelmesi ve bunu gönüllülük esasına dayalı olarak yapmasının sosyal sorumluluğun en önemli ayaklarından birisini oluşturduğunu söyleyen Bekiroğlu, “Yapılan bu projelerle toplumda var olan herhangi bir konuya veya herhangi bir sorun alanına ilişkin kurumsal fark yaratabilmesi ve bir toplumsal farkındalık yaratabilmesi amacıyla yola çıktık. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim; bu yola çıkış sürecinde öğrencilerimiz gerçekten kendilerini vererek son derece özgün projeler ürettiler. Ve dört tane şahane diyebileceğim proje fikri ortaya çıktı” dedi.

Daha sonra projelerle ilgili detayları paylaşan Bekiroğlu, “Bir grubumuz görme engelliler için sesli masal projesi geliştirdiler ve ismini “OMÜ Masal” koydular. Bir diğer grubumuzun projesi ise bir kütüphane kurma projesi. Çok geleneksel bir proje ama bu projeyi özel kılan 9 Haziran 2017’de PKK’nın hain saldırısı sonucunda şehit edilen Aybüke Yalçın öğretmenimizin adını taşıması. Eğitim yolunda şehit olmuş bir isim. Bir diğer projemiz ise, gazilere saygı temalı video başta olmak üzere bir takım faaliyetlerin yapılacağı, gazi kavramının iletişimsel boyutunu öne çıkartacak biçimde bir projeydi. Hatırlarsanız gazilerimize son 1 yıl içerisinde bazı kendini bilmez kişiler tarafından çirkin saldırılar olmuştu. Son proje fikrimiz de obezite ile ilgili bir farkındalık yaratmak fikri üzerine kurulu. Bu kapsamda da arkadaşlarımız fakültemiz içerisinde ve Çarşamba’da vücut kitle endeksi ölçmeye yönelik broşürler hazırlamaya ve Çarşamba Kent Meydanı’nda bir stant açmaya yönelik bir proje fikri geliştirdiler” dedi.

Görme engelliler için 4 dilde masal uygulaması “OMÜ Masal"

Proje konularının çok başarılı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yetkin Bulut daha sonra sözü proje temsilcilerine bıraktı. Toplumsal sorumluluk projelerinin, görme engelliler için sesli masal aplikasyonu olduğunu söyleyen Açelya Kaynar “Aplikasyonun yazılımı görme engellilerin sesleriyle yönlendirerek kullanabilecekleri şekilde planladık ve ‘sesimiz masal’ sloganıyla proje planlamamızı oluşturduk. Masallar, Türk kültüründe önemli yer tutan Karagöz- Hacivat, keloğlan, Nasrettin Hoca gibi masalların yer aldığı yardımlaşmak ve doğa sevgisi temalı anonim masalardan oluşuyor. Aynı zamanda gruptan bir arkadaşımız Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılına özel “Doğum Günüm Atatürk” adlı masalı yazdı. Uygulamada masalların İngilizce, Fransızca ve Almanca çevirileri de yer alıyor. Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Rıfat Günday ve Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Bakır hocalarımızdan masalların yabancı dillere çevrilmesi noktasında destek aldık. Yabancı diller bölümündeki öğrenciler masalların çevirilerini ve seslendirmelerini gerçekleştirdi. Aynı zamanda diğer masalların seslendirilmeleri ‘OMÜ RADYO’da yapıldı. Aplikasyonumuz Aralık ayında itibaren mobil mağazalardan ücretsiz şekilde indirilebilecek. Projemizi arkadaşlarımızla paylaştığımızda gönüllü olarak katılmak isteyen çok sayıda farklı bölümlerden arkadaşımız oldu. Ekibimiz 10 kişi ile yola çıktı ama gönüllü olmak isteyen ve yardım eden pek çok arkadaşla birlikte 30 kişiye ulaştık. OMÜ çatısı altında birden fazla bölümlerin yer aldığı projemizin adının “OMÜ MASAL” olmasına karar verdik. Bu projenin İletişim Fakültesine ve Üniversitemize artı değer katmasını amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bir Kitap da Senden Olsun”

Projelerinin bir kütüphane projesi ama diğer kütüphane projelerinden farkı olarak Şehit Öğretmenimiz Şenay Aybüke Yalçın adına yaptıkları bir proje olduğunu söyleyen Utku Şimşek “Projemiz tamamlandığında kütüphaneye Şehit Aybüke Yalçın öğretmenimizin adını vereceğiz. Aynı zamanda kütüphaneyi oluşturacağımız yer Epçeli Şehit Burak Çeviker İlkokulu ve Ortaokulu. Okulların adının verildiği kişi de bir şehit. Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olmuş uzman çavuşumuz. Sosyal medya üzerinden Türkiye’nin dört bir yanından çok fazla mesaj alıyoruz. Tamamen bir gönüllülük projesi bizim projemiz. Sadece 1 hafta içerisinde 500 kitap toplandı ve kitaplarımız gelemeye devam ediyor. Projemizle ilgili sosyal medya hesaplarından çalışmalar yürütüyoruz @birkitaplabaşla hesaplarından bizlere destek olabilirsiniz.” dedi.

Gazilere saygı temalı “Yaşayan Anıt” 

Programa izleyici olarak katılan diğer projelerin liderleri ise gerçekleştirecek projeleri anlattılar.

Yaşayan Anıt Projesini anlatan Nazlı Erşahin, “Bu ismi vermemizdeki amaç gazilerimizi tarihimizin birer yaşayan anıtları olarak görmemizdir. Amacımız ise gazilerimiz için farkındalık oluşturmak. Bu kapsamda hazırlamakta olduğumuz, video başta olmak üzere afiş ve broşürlerimiz var. Bu video ve afişlerle insanlarımızı gazilerimiz hakkında düşünmeye teşvik etmek istiyoruz. Projemizin hatırlanması için de okulumuz içerisine gazilerimiz adına bir hatıra ormanı yapacağız” dedi.

“Obeziteye Farkındalık” Projesi

Projelerinin konusunun obezite hakkında farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Ozan Şahin ise; “Biz öncelikle şunu anlatmak istiyoruz. Obezite bedensel bir kusur değil bir hastalık, bir rahatsızlıktır. Bunun farkındalığını oluşturmak için de hem Çarşamba merkezinde, hem de kampüsümüzde iki farklı günde stant kuracağız. Bu stantta uzmanlardan aldığımız görüşler ile broşürler dağıtacağız ve vücut kitle endeksi uygulaması yapacağız. Boy ve kilosuna göre endeks sonuçlarına göre insanların obezite riski taşıyıp taşımadıklarını onlara anlatacağız.” dedi.

OMÜ İletişim Fakültesi görme engelliler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER