OMÜ’ye 3 Bin 200 Fidan Dikildi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ’ye 3 Bin 200 Fidan Dikildi!
28.03.2018 10:13:33

 

OMÜ’ye 3 Bin 200 Fidan Dikildi!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Samsun Valiliğinin "Dünya Ormancılık Haftası" dolayısıyla düzenlediği etkinlikler kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Kampüsü’nde "Ağaçlandırma Töreni" gerçekleştirildi.

Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda fidan dağıtımı ile başlayan Dünya Ormancılık Haftası etkinlikleri, OMÜ Kampüs Cami'nin yanındaki araziye, toplam 3 bin 200 adet fidanın dikilmesiyle son buldu.

Samsun Askeri Bandosu, Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı askerleri ile her yaş grubundan öğrencinin bir araya gelerek renkli bir tablo oluşturduğu törene; Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ve Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Orman İşletme Müdürü Celal Kambur, Tema Vakfı Samsun İl Temsilcisi Leman Özay, akademisyenler ve idari personel katıldı.

"Orman alanlarını yüzde 28'den yüzde 30'a çıkarmak öncelikli hedefimiz"

Törenin açılışında konuşan Samsun Orman İşletme Müdürü Celal Kambur, ormanların çevreye, ekonomiye ve tüm canlılara sağladığı faydaları sıralayarak şunları söyledi: "Gelecek kuşaklara temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya bırakmak için ormanların korunması, geliştirilmesi, genişletilmesi ve erozyonun önlenmesi gerekmektedir. Topraklarının önemli bir kısmı çölleşme ve erozyon tehdidi altındaki ülkemizde orman varlığımızın arttırılması, bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi, erozyonun önlenmesi ve bozulan çevresel dengelerin yeniden tesis edilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve taşra teşkilatları yoğun bir çaba içindedir. Ülke genelinde yüzde 28'lik bir alan kapayan ormanlarımızı yüzde 30'a çıkarmak öncelikli hedefimizdir. Ormancılık sektörüne sağlanan desteklerle de orman teşkilatı kalkınmanın lokomotifi olma yolunda ilerlemektedir."

“Ormana sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır.” diyen Celal Kambur, tüm katılımcıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı “Daha Yeşil Bir Türkiye Kampanyası”na davet ederek konuşmasını sonlandırdı.

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir çevrenin rengi yeşil"

Şehir dışı programı nedeniyle törene katılamayan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'in selam ve sevgilerini ileterek konuşmasına başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz de "Yaşanabilir bir dünyanın iki önemli unsuru var. Bunlar yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre. Bu iki kavramın da ortak bir rengi var o da yeşil. Dolayısıyla bize bu rengi hatırlatacak bir haftanın olması bir bilinç oluşturması açısından çok önemli. Bu bilinci oluşturmak için bu etkinliği düzenleyenlere emekleri için teşekkür ediyorum." dedi.

"OMÜ plaketler fidan sertifikasına dönüştü"

OMÜ'nün çevre bilincini geliştirmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 2017 yılından itibaren plaket yerine fidan sertifikası uygulamasına geçtiğini ve bu kapsamda çok sayıda fidanı toprakla buluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz “Bu çevre hepimizin. Bugün yaşayacağız, yarın çocuklarımıza bırakacağız. Bu nedenle çevrenin korunması için yapılması gerekenlerin hayata geçirilmesinde üzerimize düşeni yerine getirme zorunluluğumuz var." ifadelerini kullandı.

"Ormanlarla birlikte kutsal vatan toprağını da erozyonla kaybediyoruz"

Afrin şehitlerini ve tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle andığını ifade eden Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise "Vatan toprağı kutsaldır. Bu kutsallık da vatan için verilen emekten, dökülen kandan, çalışmaktan gelir. Ormanlarımız bir bir yok olurken maalesef erozyonla vatan topraklarımızı da kaybediyoruz. Bu nedenle orman, yaşamsal bir öneme sahip. Orman uygarlık, su, yeşilliktir. Yani orman her şeydir. Ormansız bir hayat düşünülemeyeceğinden ormanlarımızı korumak hayati bir öneme sahip. Bu konuda öz eleştiri yapmamız gerektiğini de düşünüyorum. Ne yazık ki bu konuda bilinçsiziz. Ormanları betona kurban edersek ormanlar azalır. Ormanı, yeşili, doğayı korumak bize bağlı." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından fidan dikimine geçilen etkinlikte protokol üyeleri, öğrenciler ve askerler fidanları dikerek can suyunu verdiler. Fidan dikme etkinliğine katılarak doğa sevgisi kazanan anaokulu çocuklarına ise yetkililer, bir fidanın nasıl dikilmesi gerektiğini de öğreterek ağacın önemini anlattılar.

3 bin 200 adet fidanın görevliler tarafından dikilmesiyle ağaçlandırma töreni sona erdi.

OMÜ Afrin şehitleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert