Ozan Arif’e anıt mezar yapılacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ozan Arif’e anıt mezar yapılacak!
30.11.2019 09:17:46

 

Ozan Arif’e anıt mezar yapılacak!

Samsun’da bu yılın Şubat ayında hayatını kaybeden Ülkücü Halk Ozanı Ozan Arif Şirin'e anıt mezar yapılacak.

Anıt mezarın proje tasarımını ise MHP Genel Merkez’inin mimarı bu güne kadar imzası bulunan eserlerle sadece Türkiye'de değil dünya da isim yapmış ve birçok başarı ödülü bulunan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'in üstlendiği öğrenildi.

Yurt içi ve yurt dışında yapılan birçok önemli eserde imzası bulunan ve MHP Genel Merkez binasının da mimarlığını yapan Alp çağımızın yeni Mimar Sinan’ı olarak gösteriliyor. 

Samsun’da yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreniyle Şubat ayında ahirete uğurlanan Türk Milliyetçiliğinin ve Ülkücü hareketin sembol ismi Ozan Arif’in anıt mezarının Şubat ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzun süreli kanser tedavisi gören halk ozanı Ozan Arif Şirin, 13 Şubat günü saat 05.00 sıralarında hayatını kaybetmişti.

OZAN ARİF KİMDİR ?

Ozan Arif Giresun`un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949`da doğdu. Babası yörenin sevilen simalarından rahmetli Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yine komşu köy Demirözü`nden aynı şekilde sevilen rahmetli Gençağa Eşkünoğlu`nun kızıdır.

Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdikten sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa zamanda maddi yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başladı.

12 Eylül 1980 olaylarıyla birlikte, ailesini, çocuğunu ve hepsinden önemlisi, öz vatanı Türkiye`yi geride bırakarak, 24 Eylül 1980 tarihinde Almanya`ya gitti.

Onbir yıllık acı bir ayrılıktan sonra, 5 Kasım 1991`de nihayet memleketine ve vatanına geri dönmesi nasip oldu.

Bu süre zarfında, dünyada nerede bir Müslüman Türk insanı varsa onu gidip bularak, milli heyecanın filizlenmesine yardımcı olmuş ve önemli görevler almıştır. Daha çocuk yaşlarda iken Kerem ile Aslı`yı, Leyla ile Mecnun`u, Karacaoğlan`ı, Köroğlu`nu, Dadaloğlunu, Yunus`u ve daha nicelerini okuyarak aşk cönklerini ezberleyen Ozan Arif, Karadeniz`de, yaşadığı yörede hayli yaygın olan irticalen Türkü söyleme sanatı sayesinde çok meşhur oldu. Hatta eskiden destan satıcılarının Ozan Arif`e destanlar yazdırıp, daha sonra bunları bastırarak dağıtmaları sebebiyle, yörede ismi çok duyulan bir aşık olmuştur.

İlk olarak ortaokul ikinci sınıfta sesine aşık olduğu bağlama ile tanışan ve hayli dar olan aile bütçesinden biriktirdiği harçlıklarla, 1964`te İstanbul`da bulunan Şemsi Yasıtman saz evinden 15 liraya aldığı bir bağlama ile ses ve saz dünyasının içine giren Ozan Arif, uzunca zamandır gönül dostlarına seslenmektedir.

ÖDÜLLERİ

Güzel sanatlara yeteneği, şiire ilgisi ve özellikle şairliğe olan kabiliyetinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlayan Ozan Arif`in başarıları hayatının ileriki yıllarında yöresel sınırları aşıp Türkiye genelinde de devam etti.

Birçok şiir ve Halk Edebiyatı yarışmalarında üstün başarı gösteren Ozan Arif`in Türk Halk Edebiyatı`nın şiir, atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme ve diğer dallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikalar ve ödüller vardır.

Bunların yanında Konya`da Türkiye Aşıklar Bayramı`nda değişik yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde eden Ozan Arif, yine Konya Aşıklar Bayramı`nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır.

Ozan Arif Samsun Anıt mezar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert