Özel Öğretim Kursları Platformu; Eğitim sisteminde kurslar bir ihtiyaçtır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Özel Öğretim Kursları Platformu; Eğitim sisteminde kurslar bir ihtiyaçtır!
22.02.2019 13:46:37

 

Özel Öğretim Kursları Platformu; Eğitim sisteminde kurslar bir ihtiyaçtır!

MEB çatısı altında resmi faaliyet gösteren Özel Öğretim Kurslarının kapatılmasına karşı Özel Öğretim Kursları Platformu Ankara’da toplanarak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Özel Öğretim Kurslarının eğitim sisteminin bir ihtiyacı olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ve denetimiyle faaliyetlerini sürdürdüğü ve ailelerin çocuklarını, Üniversiteye Giriş sınavlarına hazırlanmak ve derslerine destek amacıyla, gönül rızasıyla kurslara gönderdiği belirtilerek şöyle denildi;

EĞİTİM SİSTEMİNDE KURSLAR BİR İHTİYAÇTIR

“Bakanlığımız yıllardır okullarda ve Halk Eğitim Merkezlerinde destekleme kursları düzenlemektedir. Ancak bu çalışmalar, destek eğitim ihtiyacını karşılayamamaktadır.  Özel öğretim kurslarına olan talep de devam etmektedir. Eğitim sistemimizde kurslar bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyaç devletimizin denetimindeki kurslarımız aracılığı ile karşılanmaktadır.

MADDİ VE MANEVİ KAYIPLAR YAŞANACAK

Resmi kayıtlara göre 2019 Ocak ayı itibariyle MEB'e bağlı 2549 özel öğretim kursu bulunmaktadır. Bu kurslarda istihdam edilen öğretmen ve personel sayısı yaklaşık olarak 63.000'dir. Aileleri ile hesapladığımızda böyle bir durumdan 200.000 kişi olumsuz olarak etkilenecektir. Özel öğretim kurslarının kapanmasıyla, ülkemizin 1 yıllık ekonomik kaybı (KDV-Stopaj-SGK) 1.500.000.000 (bir milyar beş yüz milyon TL) olacaktır.

Türkiye'mizde ailelerin gelir düzeyleri birbirinden farklıdır. Bu aileler çocuklarını daha iyi bir geleceğe hazırlamak için kurslara göndermektedir. Bu tercihlerinin ellerinden alınmaması gerekir.  Zira tabiat boşluğu asla kabul etmez.  Genç nüfusa sahip olmamız geleceğe güvenle bakmamıza vesiledir. Gençlerimizin, kursların kapanmasıyla farklı mecralara gideceği göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Ülke olarak böyle acı bir tecrübeyi, pırlanta gibi çocuklarımızı cemaat kisvesi altında abi / abla kimliğiyle yaklaşan insanlara kaptırarak yaşadık. Böyle olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için resmi faaliyet gösteren kurslara yasal engel getirilmemelidir.  Bu nedenlerle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın bizleri objektif ve sağduyu ile değerlendireceklerini düşünüyoruz.

Özel Öğretim Kursları Milli Eğitim Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Murat     0000-00-00 Aynen katılıyorum kapatılsın öğretmenler iki iş birden yapıyor hem devlet ten maaş alıyor ve de özel kurslardan alıyorlar aynı zaman da okuldaki öğrencileri yönlendiriyorlar özel ders alın diye devlet kapat diyorsa kapatacan yeter artık bedava para kazandığınız
GALERİLER