Palandöken, “Servis Şoförleri, Taksici, Dolmuşçu Ve Halk Otobüs Şoförleri Belgeleniyor”
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Palandöken, “Servis Şoförleri, Taksici, Dolmuşçu Ve Halk Otobüs Şoförleri Belgeleniyor”
15.09.2017 10:22:58

 

Palandöken, “Servis Şoförleri, Taksici, Dolmuşçu Ve Halk Otobüs Şoförleri Belgeleniyor”

ANKARA- Esnaf ve Sanatkarlar Yeterlilik Merkezi Projesi kapsamında kurulan belgelendirme merkezinin (TESK- ESYEM) yetkilendirme sözleşmesi 15 Eylül 2017 tarihinde saat 11.00’de Mesleki Yeterlilik Kurumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan’ın katılımı ile imzalanıyor.

-“ESYEM İŞİNİN EHLİNİ BELGELENDİRECEK”

Okul servis araçlarında son yaşanan istenmeyen olayların ardından TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıyla görüşerek çözüm için artık mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması konusunda görüş birliğine varıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “TESK ESYEM, başta okul servis aracı şoförü ulusal yeterliliği olmak üzere, 3 meslekte daha MYK’dan yetki alarak mesleki yeterlilik sınavlarınde başarılı olanlar belgelendirilecek. Bu arada, TESK ile MYK arasında şehir içi ulaşım sektöründe yer alan mesleklerde kapsam genişletmesi çalışmaları devam ediyor. TESK ESYEM kapsamında ayrıca Minibüs Şoförü, Taksi Şoförü ve Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü ulusal yeterliliklerinde de yeterlilik sınavları düzenlenecek. Böylelikle şehir içi ulaşım sektöründe yaşanan sorunlar azaltma hedefimize ulaşacağız. TESK ESYEM’in sınavlarında başarılı olamayan üyelerimiz alt teşkilatımızca eğitime tabi tutulacak. Yeterlilik sınavlarında başarı oranı şoför esnafımızın bu alandaki eğitim ihtiyacını da ortaya koyacak” dedi.

TESK ESYEM KADIN İSTİHDAMINDA YAŞANAN BELGELENDİRME SORUNUNU DA AŞMAYI HEDEFLİYORUZ

Kadınların yoğun olarak çalıştığı Kişisel hizmetler sektöründe de yaşanan belgelendirme sorununu aşmayı hedeflediklerini belirten Bendevi Palandöken, “TESK ESYEM Belgelendirme Merkezi bu sektörde Kuaför, Güzellik Uzmanı, Makyaj Uzmanı, Ağdacı, Manikürist gibi 12 meslek dalında TÜRKAK dan akredite edilerek MYK’dan yetkilendirildi. TESK ESYEM, kadın çalışan sayısının çok yüksek olduğu Kişisel hizmetler sektöründe belgesiz çalışanlara mesleki yeterlilik sınavları düzenleyerek başarılı olan adaylara mesleki yeterlilik belgesi düzenleyecek” diye konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert