Patent belgesinin önemi nedir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Patent belgesinin önemi nedir?
02.01.2020 12:17:45

 

Patent belgesinin önemi nedir?

Patent hiç kimse tarafından daha önce yapılmamış düşünülmemiş bir ürün ortaya koyan, pazarlanması, üretim, yönetim sistemi bulan buluş sahibine, icada konu ürünü belli bir süre ile pazarlama, kullanma, üretme veya ithal etme hakkını elde etmesidir.

Patent belgesi kişiye bu hakları vermek üzere düzenlenmiş belgedir. Patent alınan ürünün, patente konu olan sistemin tüm hakları buluş sahibine yani şahsa ya da şirkete ait olur. Patentini aldığınız bir ürünün veya buluşun, izniniz olmadan kullanılması veya üzerinden fayda sağlanması yasal yükümlülükler doğurur. Patent kapsamına biyolojik ürünler, araçlar, elektrikli ve elektronik aletler, kimyasal karışımlar, üretim sistemi yönetimleri girer. Patent başvurusu yapmadan önce buluşun yeni olmasına, sanayiye uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Buluşun yeni olması, ürünün bir yıl boyunca incelemesi yapılacağından, piyasada açıkça bilinen bir buluş olmamalıdır. Herkesin kolayca ulaşabileceği açıkça tanımlanmış bir ürüne patent alamazsınız. Aynı zamanda buluşunuz endüstriye uygun olmalıdır. Yani sanayide kullanım alanına sahip olmalıdır. Patent alamayacağınız bazı alanlar vardır. Bu alanlar, matematik alanında gerçekleştirilen bilimsel teoriler, hali hazırda tasarlanmış oyunlar ile ilgili geliştirilen metotlar veya kurallar, edebi eserler ya da sanat eserleri, bilgisayar yazılımları, tıbbi yöntem ve metotlar, genel ahlaka uymayan eserler gibi alanlarda patent alınması mümkün değildir.  Patent başvurularında hakların korunma süresi, başvuru zamanından itibaren, incelemeli patent başvuruları için 20 yıl, incelemesiz patent başvuruları için ise yedi yıldır.

 

Kaynak : https://www.grupofis.com/

 

marka patent
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER