Pes etme; hayal kur, çalış, farklı ol!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Pes etme; hayal kur, çalış, farklı ol!
21.03.2018 12:33:02

 

Pes etme; hayal kur, çalış, farklı ol!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimci olmak isteyenlere seslenerek, “Önce hayal edeceksiniz. Her şey iş hayalle başlıyor. Hayal etmekten korkmayın. Özgürce hayal kurun. Ama o hayalleri bir hedefe yönlendirmek lazım. Hedefi olmayan gemiye rüzgâr yardım edemez.” dedi.

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği (TİMKODER) iş birliğiyle üyelerine yönelik olarak düzenlediği ATO Akademi Kişisel Gelişim Eğitim Haftaları etkinliğinin konuğu olan Hisarcıklıoğlu, girişimcilik, markalaşma ve iş hayatında başarılı olma konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Girişimci olmak için artık sermaye gerekmediğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Ankara Rüzgârlı Sokak’ta sıfır sermaye ile iş hayatına başladığını anlattı. Günümüzde girişimci olmak isteyen gençlerin eskiye göre daha şanslı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, iş kurmak için bir bilgisayarın yeterli olduğunu söyledi.

-“BİLGİ CANLI, HIZLA DEĞİŞİYOR”-

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “Almanya’da 35 yaşından sonra ikinci eğitime hazırlanmamız lazım. Üniversite’de ne öğrendiysek bugün anlıyoruz ki hepsi yanlışmış” sözünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Bu şunu gösteriyor. Bilgi o kadar canlı ki. O kadar hızla değişiyor ki. Onun için devamlı kendimizi yeniliyor olmamız lazım. Bundan 20 sene önceki interneti bir de şu andaki interneti düşünün. 20 sene önce kullanılan cep telefonlarını düşünün. Eskiden bilgisayar ayrıydı, cep telefonu ayrıydı. Şimdi bilgisayar ve cep telefonu üst üste geldi. Bilgiye ulaşım o kadar hızla değişti ki bu dünyada bir anlık mesele. Bilgi parmağının ucunda. 20 sene önce böyle bir imkân yoktu” dedi.

-HAYAL KUR, ÇALIŞ, FARKLI OL, PES ETME-

Girişimci olmak isteyen gençlere önce hayal kurmalarını tavsiye eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Önce hayal edeceksiniz. Her şey iş hayalle başlıyor. Hayal etmekten korkmayın. Özgürce hayal kurun. Ama o hayalleri bir hedefe yönlendirmek lazım. Hedefi olmayan gemiye rüzgâr yardım edemez.”

Konuşmasında çalışmanın önemine de değinen Hisarcıklıoğlu, “Çalışacaksın. Yatıp da abat olanı görmedim. Allah, çalışana veririm, diyor. İnancımızın gereği bu. Ter akıtmadan bir şey sahibi olamazsınız” dedi.

İş hayatında başarılı olmanın yollarından birinin de farklı olmak olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Daha fazla kazanmanın yolu daha farklı ne yapabilirim demekten geçiyor. Ne iş yapıyorsanız yapın farklı yapacaksınız” dedi. Markalaşmanın önemine de dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Marka olmadan para kazanmak mümkün değil. Yaptığınız işi markalaştırın” diye konuştu. Girişimciliğin yolunun kaybetmekten geçtiğini de söyleyen Hisarcıklıoğlu, “kaybetmeden kazanamazsınız. Zarar edeceksiniz ama pes etmeyeceksiniz” dedi.

-HİSARCIKLIOĞLU’NUN BEŞ ALTIN KURALI-

Hisarcıklıoğlu, iş hayatında kendisine düstur edindiği “Hafızasına güvenen daima yanılır. Önce kontrol, sonra itimat. İşten artmaz, dişten artar. İşin hilesi dürüstlüktür. İşte idare olmaz” şeklindeki beş altın kuralı da katılımcılarla paylaştı.

Hisarcıklıoğlu, birlikte hareket edebilme kültürünün işin özü olduğunu vurguladı. Türklerin tarih boyunca 252 devlet 16 imparatorluk kurduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Bununla gurur duyuyoruz. Peki bu 16 imparatorluk nerede? Başka milletlerin geçmişinde 16 imparatorluk yok. 16 imparatorluğu kuran da biziz, yıkan da biziz. Biz yoklukta birlikte olmayı çok iyi beceriyoruz. Ama varlığa gelince ilk başta birbirimizle uğraşıyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, sermayeyi büyütmenin yolunun birleşmekten geçtiğini anlattı.

Dinleyiciler arasında ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, TİMKODER Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Yılmaz, ATO Yönetim kurulu ve ATO Meclis üyeleri de yer aldı.

​Ankara Ticaret Odası Rifat Hisarcıklıoğlu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert