Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Kıskançlığın ilacı, açık ve dürüst ilişki!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Kıskançlığın ilacı, açık ve dürüst ilişki!
16.10.2018 12:56:40

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Kıskançlığın ilacı, açık ve dürüst ilişki!

​Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Habertürk TV ekranlarında yayınlanan “Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la Duygu Okulu” programının ilki beğeniyle seyredildi.

Kıskançlık konusunun ele alındığı programda kıskançlığın öfke gibi doğal bir duygu olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kıskançlığın en büyük ilacı, açık ve dürüst ilişkidir” dedi.

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi desteği, psikiyatrist Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar danışmanlığında hazırlanan programın ilk bölümünde kıskançlık konusu her yönüyle ele alındı. Programın ilki büyük beğeni topladı.

KISKANÇLIĞIN İLACI BEN DEĞİL, SEN DİLİ

Kıskançlığı nükleer enerjiye benzeten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ölçülü kıskançlığın ilişkilerde lokomotif görevi üstlendiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Tarhan, “Kıskançlık evliliğe renk katan bir şey. Kıskançlık evliliği monotonluktan kurtarır. Bir ilişkide kıskançlık olmasın demek gerçekçi değil. Kıskançlığın en büyük ilacı, açık ve dürüst ilişkidir. Yalanın olduğu ilişkide güven kaybı vardır. Güvenin azaldığı yerde korku artıyor. Korkunun arttığı yerde de sevgi tesir etmemeye başlıyor. Kıskançlığın ilacı sen dili değil, ben dili” dedi.

KISKANÇLIK SANALLAŞTI, KÜRESELLEŞTİ

Kıskançlığın dünyada yaşanan dijital dönüşümden sonra farklı bir şekil aldığını ifade eden Prof. Dr. Tarhan, ”Kıskançlık daha sanallaştı ve küreselleşti. Kıskançlık aslında evrensel bir duygu. Bir insan kıskanç değilim diyorsa yalan söylüyordur. Kıskançlık öfke gibi doğal bir duygudur ve hepimizde vardır. Bu duygu bizi koruyor ve eğer onu iyi yönetirsek aslında kazanım haline dönüşüyor. Kıskançlık nükleer enerji gibi, nasıl nükleer enerji iyi yönde kullanılırsa aydınlatır, kötü yönde kullanılırsa bomba etkisi yaratır” uyarısında bulundu.

Hayatın içinden konular ele alınıyor

Hayatın içerisinde her gün karşılaştığımız, kişiler ve çiftler arasındaki iletişimden çatışmalara kadar farklı konulara da yer verilen programda, tiyatro oyuncusu İlker Elibol öncülüğünde Eğlence Mühendisleri de skeçleriyle katkıda bulunuyor.

 

Kıskançlık Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER