Prostat büyümesi belirtileri nelerdir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Prostat büyümesi belirtileri nelerdir!
26.11.2019 09:28:27

 

Prostat büyümesi belirtileri nelerdir!

Büyük Anadolu Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, "Ölümcül hastalıklara neden olabilme riski taşıyan prostat, erkeklerde idrar yapamama sebebi olarak da ortaya çıkmaktadır. Erken tanı ve tedavi için, çekinmeden ve geç kalmadan uzman bir doktora başvurun" dedi.

Büyük Anadolu Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, erkeklerde belirli bir yaşta ortaya çıkan idrar yapamama sağlık sorunu hakkında bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

PROSTAT NEDİR

Prostat erkeklerde idrar kanalını tıkayarak idrar yapamamaya neden olan bir organdır diyen  Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, "Prostat erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. İdrar yolunu çepeçevre sarar. Prostat bezi bazen tümüyle büyüyüp idrar kesesi hacmini daraltırken, bazen ise idrar kanalı çevresini saran orta kısmı büyüyerek idrar kanalının tıkanmasına sebebiyet verir bu da idrar yapamama sorunu ortaya çıkar.

İdrarın tam boşalamaması ve idrar torbası içinde basınç artışına bağlı olarak, idrar taşıyıcı kanal olan üreterler ve böbreklerde genişleme ile böbrek dokusunda harabiyet gelişmekte ve böbrek yetmezliğine kadar giderek diyalize ya da böbrek nakline ihtiyaç duyulmasına yol açabilmektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ

Prostat büyümesi, idrar akımının yavaşlaması ile belirti verir. Kişi, idrarını başlatmakta gecikme, ayakta veya oturarak idrar yaparken ileriye doğru idrarını yapamama, idrarın kesik kesik gelmesi, damlalar halinde akması, idrarın tam boşaltılamaması hissi gibi belirtilerin biri ya da bir kaçı ile karşılaşıyor ise, mutlaka bir uzman doktor tarafından muayenesi yapılması gerekmektedir. Unutmamak gerekiyor ki her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi ile organ kayıplarına kadar neden olan bu sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz" diyerek sözlerine son verdi.

Prostat Prostat büyümesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER