Reis’ten Salgın Sonrası İçin Talimat
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Reis’ten Salgın Sonrası İçin Talimat
08.04.2020 14:17:49

 

Reis’ten Salgın Sonrası İçin Talimat

Erdoğan "Bakanlıklar kendi stratejilerini belirlesin!"

Video konferans yöntemiyle Kabine Toplantısı'na başkanlık eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Koronavirüs salgını sonrası için talimatlarda bulunduğu ve bakanlara kendi stratejilerini hazırlamaları talimatı verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, koronavirüs salgınına en hazırlıklı yakalanan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini ifade ederek, “Aynı şekilde bu salgın sonlandığında da ‘Şimdi nasıl çalışma yapacağız?’ sorusunu sormadan hazır olmamız gerek. Eğitim, sağlık, ticaret, çevre, her alanda bakanlıklar kendi stratejilerini belirlemeli” dediği öğrenildi.

Millyet'te yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün ikinci kez telekonferans yöntemiyle kabinesini topladı. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda Kovid-19 salgını ile ilgili atılacak tüm adımlar değerlendirildi. Erdoğan kabine sonrası açıklamasında İstanbul’da iki yeni sahra hastanesi kurulacağını duyurdu.

Erdoğan, toplantıda sahra hastanelerinin kuruluşunun iki ayı aşabileceğinin söylenmesi üzerine, 45 gün içinde bitirilmesi talimatı verdi.

Erdoğan’ın, Ankara ve İzmir’de benzer bir ihtiyaç olup olmadığını sorduğu, böyle bir ihtiyacın olmadığı bilgisinin verildiği de kaydedildi.

 

SONRASINA HAZIRLIK

Erdoğan toplantıda tüm bakanlara “Asıl iş salgın geçtikten sonra başlayacak. Buna da hazır olmamız gerekiyor. Salgına en hazırlıklı yakalanan ülkelerin başında Türkiye var. Aynı şekilde bu salgın sonlandığında da ‘Şimdi nasıl çalışma yapacağız?’ sorusunu sormadan hazır olmamız gerekir. Eğitim, sağlık, tarım, ticaret, çevre, her alanda bakanlıklar kendi stratejilerini belirlemeli, hazır olmalıyız” talimatını verdi.

 

İHRACATTA FIRSAT

Önümüzdeki dönemde üretim şekillerinden ihtiyaçlara birçok değişikliklerin olacağına vurgu yapan Erdoğan, dünyanın ihtiyaçları da gözetilerek buna göre üretim modellerine geçilmesi, ihracatta fırsatı yakalayacak planlamaların yapılmasını istedi. Erdoğan’ın istihdamdaki sıkıntılara da dikkat çekerek, “biraz daha sabır” mesajı verdiği ve bu konuda salgının ardından çok daha farklı üretim süreçleri ile yeni istihdam alanlarının açılacağını ifade ettiği kaydedildi.

 

TEDBİRLERE UYUMLU YASA TEKLİFİ HAZIRLANIYOR

Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan sunumda, bakanlıkların salgına karşı alacakları tedbirler için gerekli olan yasal düzenleme ihtiyaçları ortaya konuldu. Erdoğan’ın talimatı ile Oktay’ın başkanlığında bir haftadır yürütülen çalışmaların bu hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Çalışma sonucunda alınacak tedbirlerin yürütülebilmesi için gerekli olan yasal düzenlemeler belirlenecek. “Kovid-19 kapsamında alınan tedbirlerin daha kolay uygulanabilmesi” ve “mevzuatta öngörülen normal işleyişin salgın döneminde de alınan tedbirlere uyumlu bir şekilde devamını sağlayabilmek için” yasal bazı değişikliklerin yapılması planlanıyor. Bu paket de torba teklif olarak TBMM’ye sunulacak.

 

GIDA VE TARIM KURULU GELİYOR

Cumhurbaşkanlığı’nda bir süredir salgın sonrası dönemde atılacak adımların belirlenmesi yönünde çalışma yürütüldüğü öğrenildi. Erdoğan, bakanlık ile eş güdüm içinde tarım alanında yenilikçi adımların atılmasını istedi. Yayınlanacak kararname ile “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Politikaları Kurulu” oluşturulacak. Mevcut “Sağlık ve Gıda” kurulunda çalışmaların ağırlıklı sağlık alanında olması gerekliliği konusunda görüşlerin dillendirildiği kaydedildi. Bu nedenle “Sağlık” ve “Sosyal Politikalar” kurulları birleştirilecek.

Erdoğan Reis Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüs Video konferans Kovid-19
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER