Rekorların Şehri Samsun
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Rekorların Şehri Samsun
31.07.2017 14:24:20

 

Rekorların Şehri Samsun

18-30 Temmuz tarihleri arasında Samsun’da düzenlenen 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda 54’ü dünya, 32’si Deaflympics olmak üzere toplam 86 rekor kırıldı. En fazla dünya rekorunun kırıldığı branş yüzme oldu.

Altı kıtadan 97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcuyu buluşturan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda, seyirciler tam 86 rekora tanıklık etti. Bu rekorların 54’ü dünya, 32’si Deaflympics rekoruydu.

En çok dünya rekoruna imza atılan branş 26 rekorla yüzme oldu. Atıcılıkta 15, atletizmde ise 13 dünya rekoru kırıldı.

Samsun’da 199 madalyayla bu istatistikte zirvede yer alan Rusya, kırdığı 33 dünya rekoruyla da tüm rakiplerini geride bıraktı.

Türkiye’nin Samsun’da kırdığı tek rekor ise Yasin Süzen’e aitti. Milli atletimiz 400 metrede altın madalyaya ulaşırken 47.03 saniyelik derecesiyle Deaflympics rekoru kırmayı başardı.

Deaflympics Samsun 2017’de kırılan tüm rekorların listesi şöyle (WR:Dünya Rekoru, DR: Deaflympics Rekoru):

ATICILIK (15 WR, 1 DR)

- Erkekler 10 metre havalı tüfek elemeleri – Changhoon Choi (Güney Kore) 618.3 (WR)

- Erkekler 10 metre havalı tabanca elemeleri – Kihyeon Kim (Güney Kore) 576 (WR)

- Erkekler 10 metre havalı tabanca finali – Taeyoung Kim (Güney Kore) 197.2 (WR

- Erkekler 25 metre tabanca elemeleri – Taeyoung Kim (Güney Kore) 569 (WR)

- Erkekler 50 metre tüfek prone elemeleri – Changhoon Choi (Güney Kore) 614.7 (WR

- Erkekler 50 metre tüfek prone finali – Thomas Moesching (İsviçre) 202.8 (WR)

- Erkekler 50 metre 3 pozisyonlu tüfek elemeleri – Changhoon Choi (Güney Kore) 1155 (WR)

- Erkekler 50 metre 3 pozisyonlu tüfek finali – Changhoon Choi (Güney Kore) 443 (WR)

- Kadınlar 10 metre havalı tabanca elemeleri – Lana Skeledzija (Hırvatistan) 374 (DR-egale)

- Kadınlar 10 metre havalı tüfek elemeleri – Melanie Stabel (Almanya) 412.6 (WR-egale)

- Kadınlar 10 metre havalı tüfek finali – Melanie Stabel (Almanya) 205.4 (WR)

- Kadınlar 50 metre 3 pozisyonlu tüfek elemeleri – Dina Droganova (Rusya) 578 (WR)

- Kadınlar 50 metre 3 pozisyonlu tüfek finali – Dina Droganova (Rusya) 452.5 (WR)

- Erkekler 50 metre tabanca elemeleri – Kihyeon Kim (Kore) 551 (WR)

- Erkekler 50 metre tababnca – Taeyoung Kim (Kore) 189.8 (WR)

- Kadınlar 50 metre prone elemeleri – Melanie Stabel (Almanya) 615.3 (WR)

 

ATLETİZM (13 WR, 12 DR)

- Kadınlar sırıkla atlama – Ekaterina Nikiforova (Rusya) 3.30 (WR-egale)

- Kadınlar sırıkla atlama – Maria Nechaeva (Rusya) 3.30 (WR-egale)

- Kadınlar sırıkla atlama – Maria Nechaeva (Rusya) 3.40 (WR)

- Kadınlar sırıkla atlama – Maria Necheva (Rusya) 3.45 (WR)

- Kadınlar çekiç atma – Trude Raad (Norveç) 62.22 (DR)

- Kadınlar çekiç atma – Trude Raad (Norveç) 66.35 (WR)

- Erkekler 10000 metre – Symon Cherono (Kenya) 29:11.73 (DR)

- Erkekler sırıkla atlama – Kirill Fillipov (Rusya) 4.81 (DR)

- Kadınlar 400 metre engelli – Asya Khaladzhan (Rusya) 1:00.22 (WR)

- Erkekler 1500 metre – John Koech (Kenya) 3:48.95 (DR)

- Erkekler yüksek atlama – Denis Fedorenkov (Rusya) 2.09 (DR)

- Erkekler yüksek atlama – Denis Fedorenkov (Rusya) 2.11 (DR)

- Erkekler yüksek atlama – Denis Fedorenkov (Rusya) 2.13 (WR)

- Erkekler 3000 metre su engelli – Lucas Wanjiru (Kenya) 9:04.82 (DR)

- Kadınlar cirit atma – An-Yi Hsu  (Tayvan) 46.80 DR

- Kadınlar cirit atma – Laura Stefanac (Hırvatistan) 49.20 (DR)

- Erkekler 400 metre – Yasin Süzen (Türkiye) 47.03 (DR)

- Kadınlar maraton – Nele-Alder Baerens (Almanya) 2:51:19 (DR)

- Kadınlar maraton – Nele-Alder Baerens (Almanya) 2:00:25 (WR)

- Kadınlar yarı maraton – Nele-Alder Baerens (Almanya) 1:23:36 (WR)

- Kadınlar maraton 20 km – Nele-Alder Baeren (Almanya) 1:19:12 (WR)

- Kadınlar disk atma – Lenka Matouskova (Çek Cumhuriyeti) 47.95 (DR)

- Kadınlar 4x100 metre bayrak – Alena Filushkina, Oxana Klimova, Marina Grishina, Ksenia Golovina (Rusya) 47.05 (WR)

- Kadınlar 4x400 metre bayrak - Victoria Chernisheva, Iuliia Abubiakirova, Ekaterina Kudriavtseva, Asya Khaladzhan (Rusya) 3:48.14 (WR)

- Erkekler 30 km maraton – Daniel Kiptum (Kenya) 1:38:55 (WR)

YÜZME (26 WR, 19 DR)

- Erkekler 50 metre sırtüstü elemeleri - Igor Zhuravlev (Rusya) 27.05 (WR)

- Erkekler 50 metre sırtüstü -  Matthew James Klotz (ABD) 26.26 (WR)

- Karışık 4x100 serbest Rusya (Vitalii Obotin, Miron Denisov, Maria Karpova, Elonoroa Brykanova) 3:41.54 (WR)

- Erkekler 400 metre serbest Satoi Fujihara (Japonya) 3:57.90 (DR)

- Kadınlar 200 metre serbest Viktoriia Terenteva (Rusya) 2:04.64 (WR)

- Kadınlar 4x100 takım karışık Rusya (Olga Kliuchnikova, Ekaterina Kulikova, Ekaterina Savchenko, Viktoriia Terenteva) 4:20.88 (WR)

- Kadınlar 50 metre sırtüstü- Olga Kliuchnikova (Rusya) 30.25 (WR)

- Kadınlar 100 metre sırtüstü – Olga Kliuchnikova (Rusya) 1:03.28 (WR)

- Kadınlar 100 metre sırtüstü – Olga Kliuchnikova (Rusya) 1:02.61 (WR)

- Erkekler 400 metre ferdi karışık – Satoi Fujihara (Japonya) 4:28.49 (DR)

- Erkekler 4x200 serbest – Rusya (Andrei Zhivaev, Leonid Grishin, Miron Denisov, Vitalii Obotin) 7:40.91 (WR)

- Erkekler 200 serbest – Satoi Fujihara (Japonya) 1:52.99 (WR)

- Kadınlar 200 metre ferdi karışık elemeleri – Olga Kliuchnikova (Rusya) 2:22.79 (WR)

- Kadınlar 200 metre ferdi karışık – Olga Kliuchnikova (Rusya) 2:19.35 (WR)

- Erkekler 100 metre serbest – Miron Denisov (Rusya) 51.51 (DR)

- Kadınlar 200 metre kurbağalama – Aksana Petrushenka (Belarus) 2:35.90 (DR)

- Erkekler 200 metre sırtüstü – Matthew James Klotz (ABD) 2:01.96 (WR)

- Erkekler 50 metre kelebek – Andrei Zhivaev (Rusya) 24.75 (WR)

- Kadınlar 4x100 serbest – Rusya (Maria Karpova, Alena Alexeeva, Viktoriia Terenteva, Eleonora Brykanova ) 3:54.73 (WR)

- Kadınlar 50 metre kelebek – Olga Kliuchnikova (Rusya) 28.33 (DR)

- Kadınlar 50 metre sırtüstü elemeleri – Olga Kliuchnikova (Rusya) 29.93 (WR)

- Kadınlar 50 metre sırtüstü  - Olga Kliuchnikova (Rusya) 29.34 (WR)

- Erkekler 50 metre kurbağalama elemeleri – Martin Fomin (Rusya) 29.29 (DR)

- Erkekler 50 metre kurbağalama – Martin Fomin (Rusya) 29.22 (DR)

- 4x100 takım karışık  – Rusya (Alena Alexeeva, Martin Fomin, Andrei Zhivaev, Maria Karpova 4:07.20 (WR)

- Erkekler 200 metre serbest – Guilherme Kabbach (Brezilya) 1:52.55 (WR)

- Erkekler 4x100 takım karışık – Rusya (Igor Zhuravlev, Martin Fomin, Andrei Zhivaev, Miron Denisov) 3:48.86 (WR)

- Erkekler 100 metre sırtüstü – Andrei Zhuravlev (Rusya) 58.24 (DR)

- Erkekler 50 metre serbest elemeleri – Matthew James Klotz (ABD) 23.92 (DR)

- Erkekler 50 metre serbest elemeleri – Ilya Sarykin (Rusya) 23.83 (DR)

- Erkekler 50 metre serbest yarı final – Ilya Sarykin (Rusya) 23.68 (DR)

- Kadınlar 100 metre kurbağalama elemeleri – Aksana Petrushenka (Belarus) 1:13.36 (DR)

- Kadınlar 100 metre kurbağalama – Aksana Petrushenka (Belarus) 1:12.33 (DR)

- Erkekler 100 metre sırtüstü elemeleri – Matthew James Klotz (ABD) 58.17 (DR)

- Erkekler 100 metre sırtüstü – Matthew James Klotz (ABD) 56.09 (DR)

- Erkekler 50 metre sırtüstü – Matthew James Klotz (ABD) 27.03 (WR)

- Erkekler 1500 metre serbest – Satoi Fujihara (Japonya) 15:37.64 (WR)

- Kadınlar 4x200 metre serbest – Rusya (Maria Karpova, Ekaterina Savchenko, Eleonora Brykanova, Viktoriia Terenteva) 8:45.71 (WR)

- Kadınlar 200 metre sırtüstü elemeleri – Olga Kliuchnikova (Rusya) 2:22.72 (WR)

- Kadınlar 200 metre sırtüstü – Olga Kliuchnikova (Rusya) 2:17.15 (WR)

- Erkekler 50 metre serbest – Andrei Zhivaev (Rusya) 23.44 (DR)

- Erkekler 200 metre ferdi karışık – Vitalii Obotin (Rusya) 2:04.53 (DR)

- Kadınlar 50 metre kelebek – Alena Alexeeva (Rusya) 28.30 (DR)

- Erkekler 4x100 metre serbest – Rusya (Ilya Sarykin, Andrei Zhivaev, Vitalii Obotin, Miron Denisov) 3:28.49 (WR)

- Erkekler 100 metre serbest – Ilya Sarykin (Rusya) 52.09 (DR)

23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert