Ruhsatsız silaha ulaşmak çok kolay ve Caydırıcı Cezası Yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ruhsatsız silaha ulaşmak çok kolay ve Caydırıcı Cezası Yok!
28.05.2020 16:00:39

 

Ruhsatsız silaha ulaşmak çok kolay ve Caydırıcı Cezası Yok!

Doç. Dr. Hasan Sınar, araştırmalara göre ateşli silahlarla işlenen şiddet suçlarının ruhsatsız silahlarla gerçekleştiğini söyledi. Sınar, bu silahlara erişimin kolay olduğunu ve caydırıcı cezasının da olmadığını belirtti.

Bireysel silahlanmanın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artan bir güvenlik problemi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Sınar, “Her ülkenin kültürel, sosyolojik gerçekleri çerçevesinde silahlanmaya ilişkin siyaseti var. Türkiye de bireysel silahlanmanın kolayca gerçekleştiği ülkeler içerisinde yer alıyor. dedi.

“RUHSATSIZ SİLAHLARIN SUÇ ORANI YÜKSEK”

Mevzuatta silah bulundurma ruhsatını almanın çok kolay olduğunu belirten Doç. Dr. Hasan Sınar, “Türkiye’de bireysel silahlanmayla ilgili Umut Vakfı’nın yapmış olduğu çalışmalar var. Ateşli silahlarla işlenen şiddet suçlarının önemli çoğunluğu ruhsatlı olmayan silahlardan kaynaklanıyor. Bunu kullanacak insanlar zaten ruhsat için gerekli şartları taşımayan insanlar olabiliyor” dedi. Kişinin ruhsatsız silahla yakalandığında cezasının da çok düşük olduğunu anlatan Hasan Sınar, “Problem buradan kaynaklanıyor. Çünkü ruhsatsız silaha ulaşmak çok kolay ve caydırıcı cezası yok. Türkiye’de parasını verdiğinizde çok kolay ateşli silah elde edebiliyorsunuz. Bu ateşli silahlar suça karışmadan yakalanırsa bir ila 3 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Çoğu zaman bu para cezasına çevriliyor” diye konuştu.

“SİLAHA ERİŞİM GÜÇLEŞMELİ”

Ruhsatsız silah bulunduran kişiyi yakaladığınızda gözünün yaşına bakmamalısınız” diyen Sınar yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Silaha erişimi güçleştirmeli, silah ruhsatı almanın koşullarını daha sıkı hale getirmelisiniz, ruhsatsız silah bulunduran kişiyi yakaladığınızda gözünün yaşına bakmamalısınız, ağır yaptırımlar uygulamalısınız. Kişi ruhsatsız bir şekilde silah bulunduruyor ve taşıyorsa yakalandığı zaman hapse gireceğinin farkında olmalı. Silaha erişim güçleştirilmeli.”

sosyolojik Ateşli Silahlar silah bulundurma ruhsatı Ruhsatsız silah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Samsun     2020-05-30 TEOMAN KUMİN söylede öğrenelim ne gibi ilişkisi varmış
TEOMAN KUMİN     2017-10-26 EN SON ATA ARMS TÜRKİYEDE İLK DEFA 308 ÇAP BİR TÜFEK ÇIKARDI , SAHİPLERİNİN YORUMLARINA BAKIYORUM , SANKİ SAVAŞ ZAMANINDA AMBARGO UYGULANAN BOŞNAKLAR GİBİLER , MEMLEKETTE ARADIKLARI ÇAPTA MERMİ URETİLMİYOR YURTDIŞINDAN GELİYOR , O DA YASAL İSTİHKAKI KARŞILAMIYOR .GELENİNDE TANESİ 20 LİRA ... ONDAN SONDA BIDI BIDI VAY EFENDİM SİLAH EDİNMEK ÇOK KOLAY ..
TEOMAN KUMİN     2017-10-26 UMUT VAKFI KİMDİR NEYİN NESİDİR KİMLERE HİZMET ETMEKTEDİR.ÖNCE BUNU BİR ARAŞTIRIN , ARKASINDAN UMUT VAKFI İLE BU ARKADAŞIN ARASINDA NASIL BİR ÇIKAR İLİŞKİSİ VARDA , ZATEN İNSANLARI RUHSATSIZ SİLAH EDİNMEYE İTEN RUHSAT ALMA SURECİNDEKİ ZORLUKLARKEN BÖYLE BİR A SAÇMA SAPAN BİR AÇIKLAMA YAPMIŞ ONADA BİR BAKIN .. BİRDE ÇEVİRİN KAFANIZI DÜNYAYA BAKIN ...
GALERİLER
Advert