Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un provokatör dediği Fener Rum Patriği Bartholomeos Samsun’da!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un provokatör dediği Fener Rum Patriği Bartholomeos Samsun’da!
17.10.2018 10:13:46

 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un provokatör dediği Fener Rum Patriği Bartholomeos Samsun’da!

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Samsun Bafra Esençay Köyünde harabe halindeki kiliseyi ziyaret ederek mum dikti ve dua etti.

Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı'nı 6. Kez ziyaret eden Bartholomeos, buradan kara yoluyla Sinop’a geçerken Samsun Bafra’ya da uğradı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindeki heyet basının sonradan haber aldığı, Nebiyan Dağının eteğinde bulunan Esençay Köyündeki harabe kiliseyi ziyaret ederek dua ederek kilisenin duvarına mum dikti.

Ziyaretin önce basın tarafından görüntülenmesine izin verilmedi. sonrasında izin verilerek basın dişiliğinde bir ziyaret görüntüsü oluşturulmaya özen gösterildi. Ne ki ziyaretin sebebi hakkında basına bilgi verilmedi.

Jandarma bölgesinde olması nedeniyle Jandarma eşliğinde gerçekleştirilen ziyarettin ardından Bartholomeos ve beraberindeki ekip yakın bir bölgedeki bir mağarayı da ziyaret ederek Sinop’a doğru yola çıktı.

VATİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN SAMSUN’A ÜST DÜZEY ZİYARET  

Geçtiğimiz haftada Vatikan'ın Ankara Büyükelçiliğinden Samsun’a üst düzen bir ziyaret gerçekleşti.

Basına sızdırılmaması için olağanüstü çaba sarf edilen ziyarette üt düzey ziyaretçi Samsun Mater Dolorosa Katolik Kilisesi’nin devam eden tadilat çalışmalarını inceledi.

Ziyaretçi, dikkat çekmemek için koruma veya eskort talep etmedi.

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi web sitesi: https://ofmsamsun.wixsite.com/website

SÖZDE “PONTUR RUM SOYKIRIMI”NIN 100. YILI FAALİYETLERİNE HAZIRLIK MI

Dünyada aktif olan 200’e yakın Pontusçu derneğin 19 Mayıs 2019’u sözde Pontus Rum Soykırımı olarak anmak ve Türkiye’nin soykırımı tanıması için lobi faaliyetleri ulusal ve yerel basına yansımıştı.

Bir hafta içerisinde Samsun başta olmak üzere bölgeye yapılan üst düzey ziyaretlerin Samsun’da yapılması planlanan ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve kurtuluş mücadelesinin başlangıcı sayılan 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı etkinliklerine denk getirilmesi ise akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.

KRİPTO RUMLAR DEVREDE

Son günlerde Yunan İstihbaratı adına Samsun başta olmak üzere bölgede faaliyetlerde bulunan, kripto Rumlar ile irtibat ve iltisak halindeki Yunan Theodoros Pavlidis’in söylemleri, ilişkileri ve sözde Pontus Rum Soykırımı paneline katılarak Türk, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına düşmanlık içeren söylemlerde bulunduğu basına yansımıştı.

 

Son yıllarda Samsun başta olmak üzere Karadeniz bölgesindeki kiliseler üzerinden devam eden ve Türk-Yunan dostluğu adı altında bölgede gerçekleştirilen 'irtica, bölücülük ve aşırı sol' faaliyetler kapsamındaki Pontusçuluk hareketlerin artması ve kripto Rum ve Ermenilerin faaliyetlerini arttırması dikkatlerden kaçmıyor.

 

Tüm bu 'irtica, bölücülük ve aşırı sol' faaliyetler kapsamındaki Pontusçuluk hareketlerinin Samsun’da yapılması planlanan ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve kurtuluş mücadelesinin başlangıcı sayılan 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı etkinlikleri öncesine denk getirilmesi ise manidar bulundu.

Bartholomeos Fener Rum Patriği Bafra Nebiyan Dağı Mater Dolorosa Katolik Kilisesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER